Centrum Projektów Polska Cyfrowa rozpoczęło nabór wniosków o #granty na zakup sprzętu komputerowego. Granty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Program jest dedykowany dla dzieci i młodzieży szkolnej szkół podstawowych i średnich, które zamieszkują miejscowości gdzie funkcjonowały PGR-y a ich rodzice lub dziadkowie byli ich pracownikami.
Więcej: https://www.gov.pl/web/cppc/wsparcie-ppgr
Oświadczenia (załącznik 8 lub 9) prosimy o dostarczenie w terminie do 20.10.2021 r. dyrektorom szkół w Gminie Drezdenko bądź do Biura Obsługi Klienta w Urzędzie Miejskim w Drezdenku ul. Warszawska 1.
Archiwum Aktualności
GRANTY NA KOMPUTERY DLA DZIECI Z RODZIN BYŁYCH PRACOWNIKÓW PGR
Informacje dot. egzaminu ósmoklasisty
Terminy i zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty
HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY 2021/2022
W szkołach dla dzieci i młodzieży, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym
W terminie głównym
- język polski - 24 maja 2022r. (wtorek) – godz. 9:00
- matematyka - 25 maja 2022r. (środa) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny - 26 maja 2022r. (czwartek) – godz.9:00
W terminie dodatkowym
- język polski - 13 czerwca 2022r. (poniedziałek) – godz. 9:00
- matematyka - 14 czerwca 2021r. (wtorek) – godz. 9:00
- język obcy nowożytny - 15 czerwca 2022r. (środa) – godz. 9:00
Piknik sportowy
26 września 2021 roku, w niedzielę w całej Polsce odbędą się „WOTGames” – rodzinne, darmowe pikniki sportowe z okazji Święta Wojsk Obrony Terytorialnej.
W województwie lubuskim Piknik odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Józefa Nojiego w Drezdenku w godzinach od 11.00 do 16.00.
Najmłodszych wraz z opiekunami zapraszamy do strefy „Akademia terytorialsa”, czekają tam na was ciekawe konkurencje i nagrody! Będzie to przestrzeń edukacyjno – zabawowa, gdzie dzieci poznają tajniki tematyki wojskowej i służby w WOT. Na ośmiu punktach edukacyjnych spotkają naszych żołnierzy – specjalistów z różnych wojskowych dziedzin. Dzieci poprzez zabawę będą zdobywały „sprawności”, a zdobycie ośmiu będzie równoznaczne z otrzymaniem specjalnej nagrody oraz dyplomu. Aktywności na punktach będą maksymalnie angażowały uczestników. Wybrane zabawy „Akademii terytorialsa” to na przykład: „sokole oko”, „szkoła przetrwania” czy chociażby „poszukiwacz skarbów”. Szczegóły pod adresem www.wotgames.wp.mil.pl.
Dorosłych zapraszamy do sportowej rywalizacji w strefie „Wspaniała dwunastka” – jej nazwa związana jest oczywiście z podstawowym modułem szkoleniowym WOT, czyli 12-osobową sekcją lekkiej piechoty. W ramach strefy „Wspaniałej dwunastki” będzie rozgrywane 12 konkurencji sportowych. W zależności od wieku uczestnicy zostaną przydzieleni do kategorii „Rekrut” lub „Terytorials”. „Rekruci” będą musieli wykonać osiem wskazanych przez organizatora konkurencji, a „Terytorialsi” wszystkie dwanaście. Czas na ich wykonanie jest ograniczony długością trwania pikniku. Wybrane konkurencje w ramach strefy „Wspaniała dwunastka” to na przykład: „Relaks celowniczego” (czyli znane wszystkim pompki w czasie 1 min), „sprint sapera” (to znana z wojskowych testów sprawności „koperta”), „Zaprawa poranna” (to próba szybkości w worku), „Dostawa amunicji” (to bieg ze skrzynkami na czas) będą też konkurencje o tak wyszukanych nazwach jak „Wymagający porucznik”, „Surowy sierżant”, czy też „Musztra z pojazdami”. Na uczestników czeka 200 darmowych pakietów startowych oraz medale dla najlepszych. Wejdź na stronę www.wotgames.wp.mil.pl i podejmij wyzwanie.
Poza strefami zabawy dla najmłodszych i rywalizacji dla trochę starszych zapraszamy do strefy „Park Sprzętu Technicznego”, gdzie będzie można poznać wyposażenie i uzbrojenie wojskowe oraz do strefy „Plac apelowy”, gdzie będzie miejsce na pogadankę z weteranem Bitwy pod Karbalą, czy zjedzenie pysznej wojskowej grochówki. Będzie to strefa relaksu. Tutaj także każdy chętny do wstąpienia do WOT może porozmawiać z naszymi rekruterami.
Dodatkowo podczas pikniku sportowego obecny będzie punkt szczepień. Terytorialsi zapraszają na niezapomniane wrażenia sportowe!
Wyjazd Międzyzdroje Kołobrzeg
Nowa galeria Wyjazd Międzyzdroje Kołobrzeg została dodana do albumu fotograficznego
14
Skąd się bierze prąd? – konkurs plastyczny
Zachęcamy uczniów kl. 7 i 8 do udziału w konkursie plastycznym Skąd się bierze prąd? Na najbardziej kreatywnych młodych artystów czekają atrakcyjne nagrody.
Celem Konkursu jest promocja tematyki związanej z energią elektryczną oraz poznanie skojarzeń młodzieży związanych z szeroko pojętą energetyką. Jesteśmy ciekawi co młode pokolenie rozumie pod pojęciem „źródła energii”. Każdy z uczestników będzie mógł wykonać jedną pracę tradycyjnymi technikami plastycznymi, obrazującą jakie jest jego wyobrażanie o źródłach energii elektrycznej.
Prace należy składać do 15 października 2021 r. Zwycięzców poznamy jeszcze w tym roku.
Więcej informacji o Konkursie zamieszczono na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki (ure.gov.pl)
Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej
W dniu 07.09.br. uczniowie naszej szkoły: Julia Borduna, Oliwia Harsaimczyk i Wiktor Szmyt, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytanie utworów rodzimych pisarzy pn. "Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej", którą zorganizowały drezdeneckie placówki: Biblioteka Pubiczna im.J. Tischnera i CPK.
Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny ŻYJMY ZDROWO
Zachęcamy uczniów do udziału w Ogólnopolskim Ekologicznym Konkursie Fotograficznym „Żyjmy zdrowo”. Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród młodych ludzi. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu 25 fotografii związanych z szeroko rozumianym pojęciem ochrony środowiska naturalnego.
Na autorów 20 najlepszych prac czekają bony na zakup sprzętu elektronicznego. Prace konkursowe można przesyłać do 31 października 2021. Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://ekomaika.pl/konkurs/.
Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2021/2022
1 września to dzień ważny dla nas nie tylko z racji obchodów kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale też z powodu rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły spotkali się w Kościele PW Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu, by w murach tej świątyni wziąć udział w uroczystej mszy i apelu. Zgromadzeni tam uczniowie i ich najbliżsi oraz pracownicy szkoły wysłuchali słowa skierowane do nich w kazaniu przez proboszcza naszej parafii, ks. Tadeusza Wołoszyna oraz przemówienia dyrektora szkoły, p. Beaty Turczyn. Oboje oni mówili o tym, by poważnie odnieść się do wytycznych dotyczących nauczania, które związane są z obostrzeniami wynikającymi z pandemii Covid-19, zachęcali do wzmożonego wysiłku, by każdy z uczniów mógł na koniec roku poszczycić się ocenami uzyskanymi na miarę swych możliwości. Miłym akcentem było też wręczenie nagrody jubileuszowej wieloletniej pracownicy naszej szkoły p. mgr Czesławie Pieluszczak.
Wszystim uczniom życzymy wysokich not i miłej pracy!
7
Procedura bezpieczeństwa w trakcie epidemii COVID-19 w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu
2§1.
Postanowienia ogólne
- Niniejsza procedura w okresie pandemii COVID-19 dotyczy wszystkich pracowników oraz rodziców i uczniów uczęszczających do szkoły oraz określa zasady bezpiecznego funkcjonowania pracowników, rodziców i uczniów uczęszczających do szkoły.
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa w szkole i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w okresie ograniczonego funkcjonowania Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu obowiązuje specjalna procedura bezpieczeństwa.
- za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w szkole, odpowiada dyrektor szkoły;
- w szkole stosuje się wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej;
- szkoła pracuje w godzinach od 7.00 do 15.00, z zaznaczeniem, że czas ten może ulec zmianie za zgodą organu prowadzącego.
- Procedura określa działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem.
§2.
Obowiązki dyrektora placówki
- Dyrektor dostosowuje regulaminy i procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego.
- Dyrektor szkoły współpracuje z organem prowadzącym w zakresie realizowania wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Organizuje pracę pracowników szkoły na okres wzmożonego reżimu sanitarnego
w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. - Planuje organizację pracy szkoły na podstawie analizy zebranych informacji o liczbie uczniów, przebywających w szkole i zadeklarowanych godzinach pobytu.
- Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania ucznia lub pracownika.
- Wyposaża pomieszczenie do izolacji w zestaw ochronny, w skład, którego wchodzi:
1 przyłbica lub maski, rękawiczki jednorazowe. - Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki jednorazowe, przyłbice lub maseczki oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- Udostępnia pracownikom i zapoznaje ich z kartami charakterystyki stosowanych
w szkole środków dezynfekcyjnych do rąk i powierzchni. - Dopilnuje, aby w przy wejściach do szkoły umieszczono dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk oraz termometry bezdotykowe do pomiaru temperatury ciała.
- W pomieszczeniach higieniczno- sanitarnych zapewnia dostęp do mydła.
§3.
Obowiązki pracowników
- Każdy pracownik ma obowiązek zapoznania się z niniejszą procedurą oraz jest zobowiązany do jej stosowania.
- Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji, a w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, COVID-19 lub innej choroby zakaźnej z objawami grypopodobnymi (duszności, kaszel, gorączka) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora oraz korzysta z porady lekarza i stosuje się do jego zaleceń.
- Pracownicy bezwzględnie przy każdym wejściu do placówki i w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk.
- Pracownicy obsługi pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu i do ich obowiązków należy w szczególności:
- wietrzenie sal, w których organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę;
- bieżąca dezynfekcja toalet ;
- wykonywanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych;
- dezynfekowanie powierzchni dotykowych tj. poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty i powierzchnie płaskie, w tym blaty stolików, oparcia i siedziska krzeseł.
§4.
Obowiązki rodziców/prawnych opiekunów i uczniów
Do obowiązków uczniów, rodziców, prawnych opiekunów należy w szczególności:
- zapoznanie się z niniejszą procedurą
- przekazywanie telefonicznie lub poprzez e-dziennik informacji o stanie zdrowia ucznia, które są istotne przed przyjściem do szkoły;
- nieprzychodzenie ucznia do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub
w izolacji; - przychodzenie do szkoły tylko zdrowych uczniów – bez jakichkolwiek objawów chorobowych;
- zmierzenie temperatury przed przyjściem do szkoły, a jeśli temperatura ciała wynosi powyżej 37 ºC, pozostanie w domu.
- wyposażenie ucznia w maseczkę jednorazową
- regularnie przestrzeganie podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu dotykania oczu, nosa
i ust. - zwracanie uwagi na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania;
- informowanie o zmianie numeru telefonu kontaktowego;
- niezwłoczne odbieranie telefonów ze szkoły i natychmiastowe przybycie do szkoły jeżeli zaistnieje taka konieczność;
§5.
Praca szkoły w podwyższonym reżimie sanitarnym
- Do szkoły uczęszcza uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Przy wejściu do budynku szkoły znajduje się informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
- Rodzice/prawni opiekunowie nie wchodzą na teren szkoły (doprowadzają dziecko do furtki) .
- Rodzice dzieci 3-5 letnich wchodzą do szkoły wejściem od ulicy Poprzecznej, dezynfekują ręce i doprowadzają swoje dzieci do drzwi szatni. W taki sam sposób następuje odbiór dzieci. Rodzice do szatni wchodzą tylko wówczas, gdy dzieci nie potrafią same się rozebrać z wierzchniego okrycia i następnie ubrać.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci 6-letnich nie wchodzą na teren szkoły ( doprowadzają dziecko do furtki). Odbiór dziecka następuje po skontaktowaniu się telefonicznym z wychowawcą grupy. Dziecko do furtki zostanie przyprowadzone przez pracownika szkoły.
- Przebywanie w szkole osób z zewnątrz ograniczone zostaje do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
- Komunikacji z opiekunami ucznia odbywa się z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Wprowadzona zostaje obowiązkowa dezynfekcja rąk przed wejściem do budynku.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, odizolowuje ucznia w gabinecie pielęgniarskim zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Organizacja pracy szkoły:
- uczniowie dojeżdżający przebywają na terenie szkoły od momentu wyjścia z autobusu
- nauczyciele wchodzą wraz z uczniami do klasy o godz. 7.40
- uczniowie miejscowi przychodzą do szkoły nie wcześniej niż o godz. 7.40
- dzieci miejscowe uczęszczające do oddziału przedszkolnego przychodzą do szkoły nie wcześniej niż o godz. 7.30 ( za wyjątkiem tych dzieci, których rodzice pracują)
- w miarę możliwości ogranicza się przechodzenie uczniów z klasy do klasy
- po zmianie sali przez uczniów następuje dezynfekcja stolików oraz oparć krzesełek
- w każdej klasie znajdują się płyny do dezynfekcji
- nauczyciel, który po raz pierwszy wchodzi do danej sali lekcyjnej zobowiązany jest zdezynfekować ręce
- stoliki lekcyjne są tak ustawione, żeby zachować dystans pomiędzy uczniami
- przy stoliku lekcyjnym stojącym bezpośrednio przed biurkiem nauczyciela – nikt nie siedzi
- uczniowie podczas wychodzenia na przerwę międzylekcyjną obowiązkowo zakładają maseczki , za wyjątkiem uczniów, którzy nie mogą nosić maseczek i posiadają stosowne zaświadczenie od lekarza.
- uczniowie, którzy mają lekcje na parterze wychodzą na boisko szkolne przez szklany łącznik i przebywają z prawej strony placu.
- uczniowie, którzy mają lekcje na 1 i 2 piętrze wychodzą ze szkoły bocznym wejściem i przebywają na terenie szkoły, na którym znajduje się plac zabaw, boisko do siatkówki i piłki nożnej
- podczas przerw międzylekcyjnych zabronione jest mieszanie się klas
- do szkoły uczniowie wchodzą pojedynczo zachowując odpowiedni dystans
- aby zapobiegać gromadzeniu się uczniów przed drzwiami - klasy szkolne nie będą zamykane na klucz
- dowozy:
- wprowadza się obowiązek zasłaniania nosa i ust przez uczniów w autobusie szkolnym
- należy zachować dystans podczas wsiadania do autobusu.
12. Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, dezynfekcja, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Dzieci 3 – 5 letnie obowiązuje mycie rąk.
13. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować zostają usunięte lub uniemożliwia się do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć są czyszczone lub dezynfekowane.
14. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie wymieniają się przyborami szkolnymi między sobą.
15.W przypadku dzieci z chorobami przewlekłymi, jeżeli będzie taka potrzeba, w porozumieniu z rodzicami, wprowadzone zostaną dodatkowe środki ostrożności np.:
- obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,
- w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa maseczką
16. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są myte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
17. Sale lekcyjne wietrzone są co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
18.. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
19. Wczasie przerwy ( za wyjątkiem dni deszczowych) uczniowie przebywają na świeżym powietrzu.
20.Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, ograniczone zostają ćwiczenia i gry kontaktowe.
21. Uczeń nie zabiera ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów np. zabawek, maskotek.
§6.
Zajęcia świetlicy szkolnej
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych na czas pandemii, wprowadza się następujące zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii:
- Przed wejściem do sali nauczyciel oraz uczniowie zobowiązani są do dezynfekcji rąk. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp.
- Stoliki ustawione są tak, aby zachować dystans pomiędzy uczniami.
- Z sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i zabawki, które nie da się zdezynfekować, umyć.
- Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę (w tym w szczególności przed przyjęciem uczniów oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.)
- W miarę możliwości należy prowadzić zajęcia na świeżym powietrzu.
- Należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Po zmianie grupy następuje dezynfekcja stolików i oparć krzesełek.
- Na świetlicy mogą przebywać osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Komunikacja z rodzicami/opiekunami odbywa się z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w szczególności gorączkę, kaszel, odizolowuje ucznia do wyznaczonego miejsca izolacji i powiadamia rodziców o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
§7.
Zajęcia pozalekcyjne
- Zasady zachowania bezpieczeństwa w okresie pandemii podczas prowadzenia zajęć pozalekcyjnych:
- Przed wejściem do sali nauczyciel oraz uczniowie zobowiązani są do dezynfekcji rąk.
- Stoliki ustawione są tak, aby zachować dystans pomiędzy uczniami.
- Z sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i zabawki, które nie da się zdezynfekować, umyć.
- Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę.
- W miarę możliwości należy prowadzić zajęcia na świeżym powietrzu.
- Należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Po zmianie grupy następuje dezynfekcja stolików i oparć krzesełek.
- W sali mogą przebywać osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Komunikacja z rodzicami/opiekunami odbywa się z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w szczególności gorączkę, kaszel, odizolowuje ucznia do wyznaczonego miejsca izolacji i powiadamia rodziców o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.
- Podczas zajęć SKS – w sali gimnastycznej sprzęt sportowy oraz przybory do ćwiczeń wykorzystywane podczas zajęć są czyszczone lub dezynfekowane.
§8
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej:
- Zapewnienie bezpiecznego dystansu czasowo-przestrzennego i środków higieny dla użytkowników biblioteki oraz zapewnienie bezpiecznej obsługi:
- dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dostępne są dla użytkowników przy wejściu do szkoły i do biblioteki,
- uczniowie wchodzą do biblioteki z zachowaniem odpowiedniej odległości,
- na wyznaczone miejsce odkładają oddawane książki,
- w czasie lekcji bibliotecznych uczniowie siedzą pojedynczo przy biurkach i stolikach,
- w czasie zajęć nie zmieniają miejsc,
- wypożyczając książki uczniowie stoją w odpowiedniej odległości od siebie,
- zalecane jest częste wietrzenie pomieszczenia, dezynfekowanie klamek, klawiatur, stolików i innych powierzchni często używanych.
2. Zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych:
- niedostępny jest swobodny dostęp do regałów bibliotecznych dla czytelników,
- książki podaje i wybiera nauczyciel bibliotekarz z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa : dezynfekcja rąk, rękawiczki,
- wypożyczanie zbiorów odbywa się tylko na zewnątrz do domu,
- uczniowie nie korzystają ze zbiorów na miejscu.
3. Godziny otwarcia dla czytelników:
- uczniowie korzystają z biblioteki według planu lekcji, w którym określone są godziny zajęć bibliotecznych dla poszczególnych klas,
- uczniowie klas starszych mogą korzystać z biblioteki w czasie wyznaczonym przez nauczyciela bibliotekarza z zachowaniem zasad bezpieczeństwa,
- godziny pracy biblioteki i zajęć bibliotecznych wywieszone są na drzwiach biblioteki szkolnej i w salach lekcyjnych.
4. Zasady postępowania ze zbiorami bibliotecznymi powracającymi do biblioteki:
- po przyjęciu książek od czytelników, zebraniu ze stolika, na który uczniowie odkładali książki należy zdezynfekować blat, na którym leżały książki,
- przyjęte książki zostają odłożone na okres minimum 3 dni do kartonu i odizolowane od innych egzemplarzy.
§9
Zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy.
- Przed wejściem do gabinetu uczeń dezynfekuje ręce.
- W gabinecie może przebywać tylko jeden uczeń.
- Należy zadbać o zachowanie odpowiedniego dystansu - ok. 1,5 metra.
- Sprzęt w gabinecie jest często dezynfekowany.
- Pomieszczenie jest często wietrzone.
- Pielęgniarka ma założoną maseczkę lub przyłbicę.
Godziny pracy pielęgniarki szkolnej: czwartek - 8.00-12.00
§10
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przy wejściu głównym znajdują się numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- Wszystkie osoby trzecie wchodzące do szkoły zobowiązane są:
- dezynfekować dłonie lub zakładać rękawiczki ochronne,
- zakrywać usta i nos
- nie przekraczać obowiązujących stref przebywania.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- Codzienne prace porządkowe są monitorowane, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- Przeprowadzający dezynfekcję zobowiązani są do ścisłego przestrzegania zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Na bieżąco dba się o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
- Używane maski, rękawice jednorazowe są wrzucane są do odpowiedniego pojemnika.
§11
Spożywanie posiłków
- Należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
- Korzystanie z posiłków odbywa się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii.
- Wydawanie posiłków następuje zmianowo według ustalonego harmonogramu.
- Po każdej grupie następuje czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł.
- Drugie śniadanie spożywają dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
- Dostawcy cateringu dostarczają pojemników i sztućców jednorazowych.
- W jadalni posiłki wydawane są bezpośrednio przez obsługę.
§12
Korzystanie z placu zabaw na terenie szkoły
1.Dzieci mogą korzystać z placu zabaw tylko pod nadzorem nauczyciela.
2. W czasie pobytu dzieci na placu szkolnym nauczyciel ma obowiązek czuwać nad ich bezpieczeństwem.
3. Wyjście grup na plac zabaw odbywa się w systemie zmianowym.
4. Każdego dnia, w ramach codziennej kontroli sprawdzającej stan techniczny urządzeń znajdujących się na placu zabaw, pracownik odpowiedzialny za jej przeprowadzenie (konserwator) dokonuje jednocześnie dezynfekcji urządzeń. Informację o przeprowadzonej dezynfekcji urządzeń odnotowuje na karcie dezynfekcji
5. W razie nieobecności pracownika i niemożności przeprowadzenia codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw, zostaje on oznaczony taśmą i wyłączony z używania. O braku możliwości wychodzenia na plac zabaw w danym dniu dyrektor powiadamia wszystkich nauczycieli grup.
6. Zabrania się wychodzenia z dziećmi na plac zabaw zabezpieczony w ten sposób.
7. Przed wejściem z dzieci na plac zabaw nauczyciel powinien:
- upewnić się, czy grupa przebywająca wcześniej na placu zabaw znajduje się już w budynku szkolnym. Grupy wychodzące na plac nie mogą kontaktować się ze sobą.
- przypomnieć uczniom zasady bezpiecznego przebywania na świeżym powietrzu i korzystania ze sprzętów znajdujących się na placu zabaw,
- zadbać o stosowny do pory roku i panującej temperatury ubiór dzieci,
- w czasie przemieszczania się grupy kontrolować zachowanie dzieci.
- Nauczycielowi nie wolno pozostawić dzieci na placu zabaw bez opieki.
- Nauczyciel zobowiązany jest natychmiast reagować na wszelkie sytuacje lub zachowania dzieci stanowiące zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, np. zbliżanie się do ogrodzenia i rozmawianie z przygodnymi osobami, znalezienia na placu przedmiotów stanowiących bezpośrednie zagrożenie zakażeniem chorobami wirusowymi (np. skrawki materiałów opatrunkowych).
- Podczas zabaw na placu wszystkie furtki i bramy wjazdowe powinny być zamknięte.
- Dzieci wracają do budynku jedno za drugim.
- Po powrocie z zajęć dzieci zdejmują wierzchnie okrycia i udają się do łazienki, żeby umyć ręce. Dopiero po wykonaniu czynności higienicznych przechodzą do sal, klas
§13
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 u pracownika szkoły
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W szkole wyznaczone jest miejsce ( gabinet pielęgniarski) wyposażony w środki ochrony oraz płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
- Pracownicy szkoły zostają poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W sytuacji, gdy podejrzenie zakażenia koronawirusem dotyczy nauczyciela lub innego pracownika szkoły:
1) Osoba dorosła, która podczas pobytu w szkole zaobserwuje co najmniej jeden z objawów mogących świadczyć o zakażeniu koronawirusem powinna:
- osłonić usta i nos maseczka ochronną, która stanowi pierwszą barierę ochronną dla otoczenia,
- jak najszybciej skontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub lekarzem pierwszego kontaktu
- do czasu otrzymania pomocy odizolować się od dzieci i innych osób pracujących w szkole,
- powiadomić dyrektora szkoły o swoim podejrzeniu i podjętych działaniach
lub powiadomić dyrektora o swoim podejrzeniu i bezzwłocznie zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym, unikając transportu publicznego. Jeśli osoba ta nie posiada własnego transportu, stacja sanitarno-epidemiologiczna ma możliwość wysłania karetki.
- Dalszy tryb postępowania medycznego określi stacja lub szpital.
- W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora szkoły, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne.
- Dyrektor szkoły mając wiedzę o podejrzeniu przypadku zakażenia u pracownika zgłasza ten fakt jak najszybciej do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz organu prowadzącego.
- W przypadku, gdy osobą podejrzaną o zakażenie jest nauczyciel, opiekę nad oddziałem, klasą przejmuje inna osoba wskazana przez dyrektora.
- W przypadku nieobecności nauczyciela z powodu choroby lub kwarantanny opiekę nad oddziałem, klasą przejmuje inny nauczyciel.
- W sytuacji podejrzenia lub rozpoznania choroby zakaźnej u pracownika zalecany okres izolacji wskazuje lekarz. Pracownik szkoły ma obowiązek, zgodnie z przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zastosowania się do wydanych nakazów i wskazań leczniczych.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie poddaje się gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekuje powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego *.
* ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
§14
Zasady postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u ucznia
- W przypadku gdy u ucznia, stwierdzono w trakcie pobytu w szkole objawy charakteryzujące się dusznością, kaszlem, gorączką:
- pracownik obsługi bezzwłocznie zabezpiecza się w przyłbicę lub
w maseczkę oraz rękawiczki i odizolowuje ucznia do pomieszczenia wskazanego przez dyrektora starając się utrzymać minimum 2 m odległości. - nauczyciel zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu);
- pracownik obsługi bezzwłocznie zabezpiecza się w przyłbicę lub
- Dyrektor sporządza listę osób, które miały styczność z podejrzaną o zakażenie osobą
i zobowiązuje pracowników do stosowania się do zaleceń Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej oraz służb medycznych. - Dyrektor podejmuje działania, które doprowadzą do zorganizowania pracy w sposób zapewniający bezpieczeństwo, w tym konkretnym przypadku polegające na dezynfekcji stanowiska pracy lub miejsca przebywania osoby podejrzanej o zakażenie;
§15
Korzystanie z obiektów sportowych poza szkołą :
1. Możliwe jest korzystanie z obiektów sportowych, siłowni plenerowych, drążków.
2. Obowiązku noszenia maseczki nie stosuje się do osób uprawiających sport, dotyczy to wszystkich form aktywności.
3. Podczas aktywności sportowej nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust oraz zachowania 2 metrowego dystansu społecznego, ponieważ ze względu na specyfikę sportu nie jest to obiektywnie możliwe. Zaleca się jednak jak najmniejszy kontakt i jego utrzymywanie (nawet w sporcie), tak często jak tylko jest to możliwe w przypadku danego sportu.
4. Dezynfekcji podlegają wszystkie urządzenia i przedmioty mające bezpośredni kontakt z użytkownikami.
§16.
Warianty funkcjonowania pracy szkoły w okresie pandemii.
1. Wariant A – tradycyjna forma kształcenia
-
- W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie.
- Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
- W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, częściowo lub w całości zawiesza stacjonarną pracę szkoły.
Wówczas dopuszczalny jest wariant kształcenia: B lub C.
2. Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa):
- Dyrektor może zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Zależy to od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce.
- Decyzję podejmuje dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.
- Możliwości w zakresie kształcenia hybrydowego.
Dyrektor może zadecydować o zawieszeniu:
- jednego lub kilku oddziałów bądź klas,
- całego etapu edukacyjnego (np. tylko I-III),
- grupy
- niektórych zajęć (np. tylko wychowania fizycznego, zajęć świetlicowych czy zajęć rozwijających zainteresowania)
- W takim zakresie, w jakim zostanie dokonane zawieszenie realizowane będzie kształcenie zdalne. W pozostałym będzie prowadzone kształcenie stacjonarne z uwzględnieniem wytycznych sanitarno-epidemiologicznych.
3. Wariant C – kształcenie zdalne:
- Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
- Konieczna jest zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.
§17
Postanowienia końcowe
- Niniejsze procedury obowiązują do odwołania.
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat - List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia
Informacje przygotowane przez MEN odnośnie szczepień przeciw COVID-19
Szanowni Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie! Piszę do Państwa by przedstawić pełną informację na temat prowadzonych w Polsce szczepień przeciw COVID-19. Szczególnie kieruję ten list do tych, którzy z różnych względów obawiają się szczepień i odbierają sprzeczne, czasem wykluczające się, doniesienia medialne, czy też opinie kierowane przez różne środowiska i organizacje.
Bez wątpienia szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych, stanowiący najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie. Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce, przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu decyzją Komisji Europejskiej po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków. Tym samym, co należy stanowczo podkreślić, stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym. Wszystkie szczepionki to produkty lecznicze zarejestrowane z wskazaniami stosowania w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność i jakość zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Agencję Leków, wktórej zasiada również przedstawiciel Polski.
Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak inne produkty lecznicze. Kierując się koniecznością pilnej walki ze światową pandemią i koniecznością ochrony zdrowia oraz życia ludzkiego, procedury rejestracyjne szczepionek zostały skrócone, ale wszystkie badania wykonano w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa, podobnie jak to się dzieje w przypadku innych szczepionek. Nie pominięto żadnego wymaganego etapu badań ani kontroli. Wszystkie badania laboratoryjne, zarówno niekliniczne na zwierzętach, jak i kliniczne na ludziach zostały przeprowadzone zgodnie z najbardziej rygorystycznymi zasadami, standardami i kryteriami etycznymi. Wydanie pozwolenia dopuszczającego szczepionkę do obrotu oznacza zatem, że jakość, bezpieczeństwo i skuteczność takiego produktu leczniczego została udowodniona na podstawie odpowiednich badań klinicznych, przedklinicznych i chemiczno-farmaceutycznych. Wszystkie informacje związane ze stosowaniem szczepionek przeciw COVID-19, w tym przeciwskazania oraz działania niepożądane określają Charakterystyki Produktu Leczniczego (CHPL) dla poszczególnych szczepionek, które są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Dotychczas dopuszczone do szczepienia przeciw COVID-19, w grupie wiekowej od 12 roku życia zostały dwa produkty:
- Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech,
- Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L.
Dopuszczenie do stosowania pierwszej ze szczepionek, tj. Comirnaty w grupie wiekowej12-15 lat nastąpiło w oparciu o dane zebrane do 13 marca 2021 r., na próbie 2 260 nastolatków (1 131 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 1 129 w grupie placebo). Spośród tych uczestników 1 308 nastolatków (660 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 648 w grupie placebo) objęto kontrolą przez co najmniej 2 miesiące po drugiej dawce produktu leczniczego Comirnaty. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u młodzieży w wieku od 12 do 15 lat były: ból w miejscu wstrzyknięcia (>90%), zmęczenie i ból głowy (>70%), ból mięśni i dreszcze (>40%), ból stawów i gorączka (>20%). Jak więc widać były to dość lekkie działania niepożądane. Z kolei skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Spikevax w grupie młodzieży potwierdzono w badaniu klinicznym z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. W badaniu brało udział 2773 uczestników od ukończenia 12. roku życia do ukończenia 16.roku życia i 959 uczestników od 17. roku życia do ukończenia 18. roku życia. Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że skuteczność produktu Spikevax u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych. Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tychu osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę. Większość tych działań niepożądanych miała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego i zwykle przemijała w ciągu kilku dni od otrzymania szczepionki.
Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, są cały czas ściśle monitorowane. W celu poszukiwania odpowiedzi, informacji lub potwierdzenia posiadanej wiedzy, zapraszam na portal prowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny: http://szczepienia.pzh.gov.pl/ oraz Europejski PortalInformacji o Szczepieniach, który powstał z inicjatywy Unii Europejskiej (wersja wjęzyku polskim pod adresem: https://vaccination-info.eu/pl?fbclid=IwAR04VBI7NzIFAHRppffRIVtC1WyX1vr9a-bJ9-QfVkjyxEol9xUwc9G9J_k).
Z poważaniem - z upoważnienia Ministra Zdrowia - Anna Goławska, Podsekretarz Stanu /dokument podpisany elektronicznie/
Podręczniki do nauki religii.
Podręczniki do nauki religii w roku szkolnym 2021/2022:
Kl. I –„ Poznaję Boży świat”, autorzy: K. Mielnicki, E. Kondrak, J. Snopek, wydawnictwo Jedność
Kl. II – „ Odkrywam królestwo Boże”, autorzy: K. Mielnicki, E. Kondrak, wydawnictwo Jedność
Kl. III – ” Przyjmujemy Pana Jezusa ”, autorzy: .ks. Jan Szpet, Danuta Jackowiak, wydawnictwo Święty Wojciech.
Kl. IV – „Jestem chrześcijaninem”, autorzy: ks. Jan Szpet i Danuta Jackowiak, wydawnictwo Święty Wojciech.
Kl. V- „Szczęśliwi, którzy szukają prawdy”, autorzy: K. Mielnicki, E. Kondrak, wydawnictwo Jedność.
Kl. VI- „ Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno”, autorzy: K. Mielnicki, E. Kondrak, wydawnictwo Jedność
Kl. VII – „ Spotkanie ze słowem”, autorzy: ks. Jan Szpet i Danuta Jackowiak, wydawnictwo Święty Wojciech.
Kl. VIII –„ Aby nie ustać w drodze” - autorzy: ks. Jan Szpet i Danuta Jackowiak, wydawnictwo Święty Wojciech.
Podręczniki do nauki religii należy zakupić we własnym zakresie. Pozostałe podręczniki i materiały ćwiczeniowe uczniowie otrzymują bezpłatnie.
77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Na rozkaz Dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, powstanie w Warszawie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Zadaniem AK było wyzwolenie stolicy i utrzymanie jej przez kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Umożliwiłoby to Delegaturze Rządu RP na Kraj, reprezentującej legalny polski rząd na wychodźstwie, objęcie Warszawy władzą cywilną i wystąpienie wobec Sowietów w roli wolnych gospodarzy swojego kraju. Była to ostatnia szansa na ratowanie niepodległości Polski, zdradzonej skrycie przez naszych zachodnich sojuszników – Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.
Dysproporcja sił była skrajnie niekorzystna dla strony polskiej. Wśród 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Ludowej, jacy przewinęli się przez nasze oddziały, na 25 przystępujących do walki tylko jeden był uzbrojony, i to w broń krótką. Tymczasem Niemcy rzucili do walki regularne formacje wojska, SS, policji, żandarmerii i oddziałów pomocniczych, wspomaganych przez ciężką artylerię i lotnictwo. Mimo to powstańcy odnieśli szereg znaczących sukcesów. Opanowali zwarte obszary Śródmieścia, Żoliborza, Mokotowa, Woli i Ochoty. Zdobyli wiele niemieckiego oporządzenia i uzbrojenia, nawet wozy bojowe i pancerne.
Wyzwolili również niemiecki obóz koncentracyjny w Warszawie – Konzentrazionslager Warschau, zwany przez warszawiaków „Gęsiówką”, w którym okupanci przetrzymywali w straszliwych warunkach Żydów z różnych krajów Europy.
Warunkiem ostatecznego powodzenia powstania było wkroczenie do miasta Armii Czerwonej. Tymczasem Józef Stalin rozkazał swoim wojskom zatrzymanie się na linii Wisły i powstrzymanie od aktywnych działań przeciwko Niemcom. Ci ostatni zatem bez przeszkód pacyfikowali miasto, dokonując wielu masowych zbrodni, zarówno na żołnierzach Powstania jak i na ludności cywilnej.
Zrzuty zaopatrzenia dla Powstańców, dokonywane przez lotnictwo zachodnich aliantów (w tym polskich lotników) oraz sowieckie, było kroplą w morzu potrzeb i nie mogło zmienić sytuacji. Wobec braku żywności i wody, 2 października 1944 roku, po 63 dniach bohaterskiej epopei, dowództwo AK było zmuszone podpisać akt „zaprzestania walk w Warszawie”. Do niewoli poszło ok. 17 tys. Powstańców, ok. 18 tys. poległo.
Straty wśród ludności cywilnej szacowane są od 150 do 200 tys. osób. Przez następne miesiące Niemcy metodycznie rabowali, palili i wysadzali w powietrze kolejne części naszej stolicy. Wycofali się z niej ostatecznie 17 stycznia 1945 roku, umożliwiając wkroczenie do Warszawy oddziałom podporządkowanego komunistom Wojska Polskiego.
(informacje pochodzą ze strony: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/147188,77-rocznica-wybuchu-Powstania-Warszawskiego.html)
Gratulacje dla p. Dyrektor
Miło nam poinformować społeczność szkolną i lokalną, że dyrektor naszej placówki, p. Beata Turczyn, za swoją wyróżniającą pracę i wzorowe prowadzenie szkoły, otrzymała z rąk Burmistrza Drezdenka - p. Karoliny Piotrowskiej powierzenie funkcji Dyrektora Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu na kolejne 5 lat.
Pani dyrektor serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy owocnej pracy!
Bezpieczne wakacje
Wakacje to czas odpoczynku. By był bezpieczny, warto pamięać o kilku zasadach.
Nareszcie wakacje!
Dziś zabrzmiał ostatni dzwonek. Od jutra uczniowie, nauczyciele i rodzice cieszyć się będą z rozpoczętych wakacji. Ten rok szkolny był dla wszystkich niezwykłą próbą, która pokazała, jak ważna w procesie edukacji jest rola zarówno szkolnych edukatorów, jak też rodziców; jak wielkie znaczenie ma silna wola, samozaparcie i motywacja.
Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom składamy serdeczne podziękowania za owocną pracę, dzięki której tak wielu uczniów zostało wyróżnionych za wysokie noty w nauce, sukcesy na polu działań artystycznych, obywatelskich czy sportowych. Brawa dla Was! Gratulujemy też tym, którzy osiągnęli sukcesy na miarę swych możliwości.
Życzymy Wam bezpiecznego wypoczynku!
Zakończenie roku szkolnego
Zakończenie roku szkolnego 2020/21 rozpocznie się mszą św. w Kościele w Trzebiczu.
Przyjazd autobusem uczniów rano - bez zmian.Powrót: w kierunku Gościmia - 10.30, w kierunku Osowa i Trzebicza Nowego - ok. godz. 11.00
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami.
Szachiści z naszej szkoły
22.05.2021 r. w Trzebiczu, z inicjatywy sołtys naszej wsi, p. Pauliny Pieluszczak - Suchodolskiej, rozpoczęła się rywalizacja w Grand Pirx Turniejów Szachowych pod różnymi patronatami. Do tej pory odbyły się 2 turnieje, które pozwoliły wyłonić prowadzących na tę chwilę uczniów. Wśród dziewcząt II miejsce zajmuje Amelia Iwaszko z kl. 6a, na III uplasowała się Nicola Muszak z kl. 7a. Wśród chłopców prowadzi Wojciech Pieluszczak z kl. 6a. Serdecznie gratulujemy Wam osiągnięć i życzymy sucesów w dalszej rywalizacji!
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Dnia 15 czerwca 2021 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Trzebiczu na rok szkolny 2020/2021, które poprzedziła kampania wyborcza przeprowadzona przez poszczególnych kandydatów.
W głosowaniu wzięło udział 35 członków społeczności szkolnej - uczniowie klas 0-VII, nauczyciele i racownicy obsługi. Oddano 135 głosów - wszystkie były ważne.
Wyniki głosowania:
- Przewodnicząca SU: Oliwia Harasimczyk, kl. VII a (61 głosów);
- Zastępca Przewodniczącej SU: Marcel Jung,kl.VII a (38 głosów);
- Skarbnik SU: Nikola Muszak, kl.VII a (36 głosów).
Nowo wybranym członkom SU serdecznie gratulujemy objęcia poszczególnych funkcji, życzymy Wam wytrwałości w pełnieniu swoich obowiązków.
Program szczepień przeciwko Covid-19 dla grupy nastolatków 12+
W ZWIĄZU Z WŁĄCZENIEM GRUPY NASTOLATKÓW W WIEKU 12+ DO PROGRAMU SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19, ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W KONFERENCJI, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ NA PLATFORMIE TEAMS W ŚRODĘ DNIA 23 CZERWCA br. O GODZ. 16.00.
Zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w konferencji przyjmowane będą w dniach 17-22 czerwca w systemie konferencyjnym dostępnym pod adresem:
http://ko-gorzow.edu.pl/konferencje/