• ​​​​​​​Czym jest motywacja? To chęć do działania, impuls, przypływ energii, zachęta. Uczniowie, podczas lekcji o motywacji, określili ją w ten sposób:

Motywacja_wedlug_uczniow.png

W zrozumieniu tego pojęcia pomoże nam też krótki filmik: "Motywacja - co to jest i po co?"

Wyróżniamy motywację wewnętrzną i zewnętrzną. Ta pierwsza wynika z naszych własnych pragnień i potrzeb, które chcemy zrealizować. Motywacja wewnętrzna powoduje, że realizujemy działania, w efekcie których niekoniecznie osiągamy korzyści materialne, a satysfakcję daje nam już samo osiągnięcie celu. Motywujemy się wewnętrznie do podnoszenia swojej wiedzy czy chociażby do pomocy innym.

Natomiast motywacja zewnętrzna opiera się na czynnikach, które pochodzą z zewnątrz, takich np. jak pochwały otrzymane od nauczycieli czy rodziców, zdobycie prestiżu w klasie wśród grupy rówieśniczej. Dlatego też w tym rodzaju motywacji elementem stymulującym jest zdobycie swoistej nagrody, nie zaś sam proces, który prowadzi do jej osiągnięcia. Świadomość ewentualnej kary lub straty (np. otrzymanie oceny niedostatecznej, zabranie telefonu przez rodzica) w wyniku niepodjęcia działania lub osiągnięcia niewystarczającego efektu (np. otrzymania zadowalającej oceny), także może stanowić czynnik motywacyjny.

Umiejętne rozwijanie wewnętrznej motywacji oraz połączenie jej z zewnętrznymi bodźcami pozwoli uzyskać długotrwałą motywację do działania. Niekiedy bowiem wewnętrzne motywatory mogą być niedostateczne i wtedy skłaniamy się w stronę motywacji zewnętrznej. Połączenie to pozwala to na wytrwałość w podjętych działaniach.

Motywacja_-_rodzaje_motywatorow.png