Wspólne śniadanie

W dniu 8 listopada wychowawcy klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Trzebiczu wraz z rodzicami zorganizowali wspólne śniadanie dla uczniów w klasie. Wcześniej wychowawcy klas przeprowadzili wśród swoich wychowanków pogadanki na temat prawidłowego odżywiania, tłumaczyli dzieciom, jak ważne jest, by przynosiły one do szkoły drugie śniadanie. W czasie rozmów z dziećmi poruszano także kwestie związane z higieną przygotowywania i spożywania posiłków oraz dekoracją stołu. W programie co roku chętnie biorą udział rodzice naszych uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowują wraz z wychowawcami i swoimi pociechami pożywne śniadania. Nowością w tegorocznej edycji programu jest konkurs na Grant Śniadanie Daje Moc, w którym nasza szkoła również bierze udział. Wychowawcy klas, przy wsparciu rodziców, mogą ubiegać się o grant finansowy na zrealizowanie działań mających na celu edukację najmłodszych w kwestii prawidłowego żywienia i roli śniadania w diecie dziecka poprzez zgłoszenie do konkursu krótkiego filmiku, prezentacji multimedialnej lub galerii zdjęć z przeprowadzonych śniadań. Trzymamy kciuki za naszą szkołę!

Do szkoły wychodź po śniadaniu, czyli III edycja programu Śniadanie Daje Moc w Szkole Podstawowej w Trzebiczu

Uczniowie i wychowawcy klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Trzebiczu już po raz trzeci wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”. Celem programu jest zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia oraz edukacja najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci. Ambasadorami III edycji programu „Śniadanie Daje Moc” są energiczny kucharz Tomek Woźniak - autor przepisów na szybkie, kolorowe i pożywne śniadania, które z apetytem zje każde dziecko oraz Ola, która rozpoczyna przygodę z gotowaniem. Patronami regionalnymi programu są kuratorzy oświaty z poszczególnych województw, natomiast inicjatorem programu jest Partnerstwo dla Zdrowia - koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka, zawiązana w celu przeciwdziałania niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych. Program „Śniadanie Daje Moc” i Dzień Śniadanie Daje Moc mają edukować najmłodszych i zaangażować rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Jesteśmy za zdrowym stylem życia!

Często zadajemy sobie pytanie: Jak żyć zdrowo? My w naszej szkole udzielamy na to pytanie kilku odpowiedzi, z których każda jest tak samo ważna. Od kilku lat jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie i troska o zdrowie naszych uczniów jest naszym priorytetem. Naszym głównym zadaniem jest promocja zdrowego stylu życia poprzez propagowanie wśród uczniów i rodziców zasad odpowiedniego odżywiania oraz aktywności fizycznej.

Jednym ze sposobów promocji zdrowego stylu życia jest także realizacja Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy oraz realizacja Projektu - KIK/34 - a w nim zadania nr 2 pt.: „Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia, aktywność fizyczną i poziom wiedzy dzieci i młodzieży”. W ramach projektu podejmujemy nowe działania edukacyjne. Mają one charakter nauki poprzez zabawę. Na zajęciach przyrodniczych uczniowie klas starszych wykonywali piramidę zdrowia i według zasad w niej zawartych przygotowywali sałatki i kanapki oraz prezentowali przepisy na swoje ulubione zdrowe potrawy. Uczniowie klas młodszych poznawali znaczenie witamin i wspólnie z rodzicami przygotowywali zdrowe śniadania w szkole. Założyli też wraz z wychowawcą klasy drugiej „Mini ogródek nowalijek”. Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna, o której także nie zapominamy. Nasi uczniowie mają wiele okazji do podtrzymywania ciągłej aktywności fizycznej. Tradycją naszej szkoły są biegi, w których biorą udział wszyscy uczniowie. Jesienią odbywa się Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły, wiosną natomiast Bieg Przełajowy o Puchar Wiosny oraz Bieg Patrolowy o Puchar Puszczy Noteckiej. Organizujemy także liczne wyjazdy na Halę Sportowo-Rehabilitacyjną w Drezdenku, gdzie nasi uczniowie rozgrywają mecze w piłkę nożną, siatkową, koszykówkę, mecze tenisa stołowego, mają zajęcia na siłowni oraz uczestniczą w zajęciach aerobiku. Doskonalą więc swoje umiejętności w różnych dyscyplinach sportowych, w myśl zasady „Dla każdego, coś miłego”. Urozmaiceniem dla uczniów są także cykliczne wyjazdy na basen i lodowisko do Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego „Słowianka" w Gorzowie Wlkp. Staramy się by nasi wychowankowie dużo czasu spędzali na świeżym powietrzu, toteż coroczne uroczystości szkolne m.in. Święto Pieczonego Ziemniaka i Powitanie Wiosny spędzamy w terenie – na Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Gościmiu - gdzie organizowane są gry i zabawy sportowe.

Nadrzędnym celem wszystkich podejmowanych przez nas działań jest wdrożenie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej poprzez kształtowanie prozdrowotnych postaw u dzieci i młodzieży, a w konsekwencji zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości oraz innym chorobom przewlekłym.

Uwieńczeniem naszej pracy będzie, mamy nadzieję, zdobycie certyfikatu „Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej”.