• Informacje na temat zdalnego nauczania

Szanowni Państwo .

1. W terminie od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć w szkole proces edukacyjny będzie realizowany zdalnie.

2.Uczniów obowiązuje dotychczasowy plan lekcji, forma zajęć dostosowana jest do zdalnego nauczania.

3. Każdy uczeń zobowiązany jest do realizacji zajęć z poszczególnych przedmiotów w systemie zdalnym. Zalogowanie się ucznia do dziennika elektronicznego na swoje konto jest jednoznaczne z jego obecnością na zajęciach w systemie zdalnym.

4. Nauczyciele ustalają tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas i przedmiotów, zgodnie z rozkładem materiału i planem lekcji.

Lekcja w systemie zdalnym trwa 45 min. – jest to czas, w którym uczeń odczytuje wiadomość w dzienniku elektronicznym; pracuje z zadaniami przesłanymi przez nauczyciela: czyta polecenia, wyszukuje i ogląda film, odpowiada na pytania, zapisuje notatkę, wykonuje inne zadania. W czasie lekcji nauczyciel uwzględnia 5-10 min przerwy śródlekcyjnej.

5. Ilość przesyłanego materiału ma być dostosowana do planu uczniów w danym dniu,  uwzględniająca możliwości uczniów oraz dostęp do zasobów cyfrowych.

6. Przygotowane przez nauczyciela materiały powinny zawierać kolejne treści  z podstawy programowej oraz będą:

a) dostosowane do możliwości uczniów z uwzględnieniem różnych potrzeb edukacyjnych,
            w tym niepełnosprawności,

b) przygotowane z zastosowaniem oprogramowania ogólnodostępnego (darmowego).

W razie potrzeby nauczyciel może wybrać najważniejsze jego zdaniem treści z podstawy programowej, które są niezbędne w rozumieniu dalszej części materiału.

7. Zajęcia zdalnego nauczania w naszej szkole to zajęcia, które:
        a) są realizowane z wykorzystaniem materiałów w postaci elektronicznej, np. dostępnych na stronach MEN, w tym na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej https://epodreczniki.pl/

b) są realizowane z wykorzystaniem stron CKE hhps://cke.gov.pl oraz stron OKE

c) wykorzystują materiały prezentowane w programach i na stronach internetowych telewizji publicznej i radiofonii,

d) wykorzystują podręczniki zawarte w Szkolnym Zestawie Podręczników,

e) wykorzystują inne materiałów wskazane przez nauczyciela.

8. Nauczyciel logopedii oraz rewalidacji przekazuje uczniowi w tygodniu jedno zadanie do wykonania.
        9. Pedagog szkolny, nauczyciel biblioteki, świetlicy przygotowuje materiały nt. form spędzania wolnego czasu, higieny, bezpieczeństwa w Internecie itp. i umieszcza je na stronie internetowej szkoły:

Formy kontaktu, konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami

1.W nauczaniu wykorzystana będzie  komunikacja przy pomocy dziennika elektronicznego – konto ucznia klasy IV-VIII, konta rodzica lub ucznia klasy I-III,  komunikatorów, grup społecznościowych, poczty elektronicznej, platform edukacyjnych oraz strony internetowej szkoły.

2.Zasady komunikacji z uczniami i rodzicami i ustalają: wychowawca, nauczyciel przedmiotu i informują o tym Dyrektora szkoły.

a) Nauczyciel przesyła materiały uczniom  wg  planu  lekcji w godz. 9.00-11.00 poprzez zakładkę  wiadomość. Uczeń powinien otrzymać informacje i materiały przed lekcją.

b) Nauczyciele codziennie pełnią zdalnie konsultacje w godz. od  11.00 do 13.00 lub na prośbę rodzica/prawnego opiekuna w innym dogodnym terminie. W tym czasie udzielają uczniom odpowiedzi na pytania dotyczące materiałów i zajęć.

Monitorowanie, sprawdzanie wiedzy ucznia oraz informowanie o postępach w nauce.

1. Zdalne ocenianie wiedzy i umiejętności będzie się odbywać na podstawie uzgodnionych  z nauczycielem form, zgodnie z wewnątrzszkolnym ocenianiem obowiązującym w szkole, zwracając szczególną uwagę na dostosowanie form do możliwości uczniów.

2. O formie sprawdzenia wiadomości uczeń powinien być powiadomiony odpowiednio wcześniej. Nauczyciel wyznacza czas na przygotowanie się do sprawdzianu (1 tydzień ),  napisanie pracy pisemnej np. wypracowania (2-3 dni), zadania domowego z matematyki, innego przedmiotu (co najmniej 1 dobę lub na następną lekcję).

3. W wiadomości przesyłanej do uczniów nauczyciel informuje, które zadania i w jakim terminie powinny być wykonane i przesłane.

4. Nauczyciel ocenia:

a)  pracę ucznia podczas lekcji na podstawie kart pracy, zadań pisemnych przesyłanych po lekcji przez ucznia,

b) zadania domowe przesłane przez ucznia (czas na wykonanie zadania domowego – przynajmniej 1doba ),

c) samodzielną pracę ucznia – sprawdziany, testy, wypracowania.

5. Nauczyciel po sprawdzeniu prac pisze informację zwrotną do ucznia, podaje ocenę i  wpisuje ją do dziennika elektronicznego.

O wszelkich dodatkowych zmianach  Dyrektor szkoły będzie informował na bieżąco.