• Światowy Dzień Rzucania Palenia Papierosów

Historia uprawy i używania tytoniu w Europie liczy prawie 500 lat. Palenie papierosów  rozpowszechniło się pod koniec XIX wieku. Z tego też okresu pochodzą pierwsze dane o chorobowych następstwach palenia tytoniu.

W Polsce palenie papierosów stało się modne na przełomie XIX /XX wieku. Spożycie tytoniu zaczęło gwałtownie rosnąć w okresie powojennym, osiągając szczyt pod koniec lat 70 – tych.

Dym papierosowy zawiera szereg substancji działających niekorzystnie na ustrój człowieka. Długotrwałe działanie tych składników prowadzi do zmian chorobowych w wielu narządach.

1. Nikotyna – bezpośrednio oddziałuje na ośrodkowy i autonomiczny układ nerwowy, układ krążenia,  podnosi ciśnienie tętnicze krwi, uszkadza naczynia krwionośne.
        2. Substancje drażniące – sprzyjają powstawaniu przewlekłego nieżytu oskrzeli.
        3. Substancje rakotwórcze – mogą powodować rozwój tkanki nowotworowej.
        4. Tlenek węgla – powoduje niedotlenienie tkanek, uszkadza śródbłonek tętnic.

Statystyka dla Polski, jeśli chodzi o ilość osób palących – jest bardzo niekorzystna. Obecnie palenie rozpoczyna się znacznie wcześniej, częściej pali młodzież i kobiety. Trudno nie wspomnieć również o tak zwanym paleniu biernym.

PALACZE NIE SĄ JEDYNYMI OFIARAMI PALENIA TYTONIU. DYM PAPIEROSOWY WDYCHANY PRZEZ OSOBY NIEPALĄCE JEST RÓWNIEŻ GROŹNY DLA ZDROWIA, A CZĘSTO NAWET ŚMIERTELNY.

WIEDZ O TYM, że dym papierosowy jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, których rodzice palą papierosy. Wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do wystąpienia u dzieci m.in. infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.

Palenie papierosów przez rodzica czy rówieśników, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo regularnego używania wyrobów tytoniowych po osiągnięciu wieku dorosłego.

10 wskazówek jak rzucić palenie ( wg Światowej Organizacji Zdrowia):

Zdecyduj się kiedy przestaniesz palić i zrób to. Większość ludzi, którzy z powodzeniem rzucają palenie czyni to od razu.

1. Kiedy przestaniesz palić, możesz doświadczyć pewnych oznak wskazujących na to, że twój organizm przezwycięża skutki palenia. Nie martw się, gdyż są to objawy zupełnie normalne i zanikną w krótkim czasie.
        2. Bądź zajęty w ciągu pierwszych kilku dni to łatwiej je przetrwasz. Wyrzuć wszystkie papierosy.
        3. Pij dużo wody.
        4. Bądź bardziej aktywny. To Ci pozwoli się rozluźnić.
        5. Pieniądze zaoszczędzone na papierosy wydaj na coś, co sprawi Ci przyjemność.
        6. Zmień tryb życia. Unikaj przechodzenia koło sklepu, w którym zwykle kupowałeś papierosy.
        7. Nie wykorzystuj sytuacji kryzysowych lub specjalnych okazji jako wymówek, by zapalić tylko jednego papierosa.
        8. Jeśli martwisz się, że przytyjesz, uważaj szczególnie na dietę lub znajdź sposoby na aktywne spędzanie czasu.
        9. Ciesz się z każdego dnia. Każdy dzień bez papierosa to dobra wiadomość dla Twojego zdrowia i Twojej kieszeni.