• Powiatowy Konkurs Ortograficzny

          • W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły w składzie: Amelia Iwaszko i Wiktor Urbaniak wzięli udział w XVII Powiatowym Konkursie Ortograficznym, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Nojiego w Drezdenku. Serdecznie gratulujemy.
          • Powiatowa Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu

          • W Szkole Podstawowej nr 3 w Drezdenku, odbyła się Powiatowa Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu "Trzymaj formę bez uzależnień". W olimpiadzie wzięło udział 10 szkół z powiatu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7 tj. Hanna Baziak i Szymon Cieślewicz. Gratulujemy zajęcia 3 miejsca. Ogromne brawa

          • Lista kandydatów zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym do oddziału przedszkolnego

          •  

             Trzebicz 29.05.2023 r.

             

             

            Lista kandydatów zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w roku szkolnym 2023/2024

            grupa 3 - 5 latków

             

                      Na podstawie art. 157 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe    ( Dz. U z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.) Komisja Rekrutacyjna podaje listę kandydatów zakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu:

            1. Burda Artem
            2. Czoszyk Dawid

             

            Najniższa liczba punktów, która uprawnia do przyjęcia: 0

             

            Przewodnicząca Komisji:

            Marta Kwiatkowska

             

             

             

             

            Trzebicz 29.05.2023 r.

             

             

            Lista kandydatów zakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w roku szkolnym 2023/2024

            grupa 5 - 6 latków

             

                      Na podstawie art. 157 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe    ( Dz. U z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.) Komisja Rekrutacyjna podaje listę kandydatów zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu:

             

            1. Marszałek Fabian

             

            Najniższa liczba punktów, która uprawnia do przyjęcia: 0

             

            Przewodnicząca Komisji:

            Marta Kwiatkowska

             

             

             

             

            Trzebicz 29.05.2023 r.

             

             

            Lista kandydatów niezakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w roku szkolnym 2022/2023

            grupa 3 – 5 latków

             

                      Na podstawie art. 157 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe    ( Dz. U z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.) Komisja Rekrutacyjna podaje listę kandydatów niezakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu:

             

            1.                  Zuzanna Helena Tamborska

            Najniższa liczba punktów, która uprawnia do przyjęcia: 0

             

            Przewodnicząca Komisji:

            Marta Kwiatkowska

             

             

             

             

          • Pielgrzymka uczniów kl. 3 do Rokitna

          • Dnia 15 maja br. uczniowie kl.3 naszej szkoły i SP w Gościmiu pod opieką proboszcza Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu, ks. Tadeusza Wołoszyn oraz swoich wychowawczyń, p. Teresy Kwiatkowskiej i p. Joanny Kaliny, odbyli pielgrzymkę do Rokitna, gdzie przed obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej podziękowali za dar sakramentu I komunii świętej. Dzieciom towarzyszyli ich najbliżsi - rodzice i dziadkowie.

          • Dzień Pszczoły u maluszków

          • Klasa 7 w ramach projektu artystyczno-edukacyjnego przygotowała dla przedszkolaków ciekawą lekcję o pszczołach. Gość specjalny - Pan Mirosław Urbaniak, który prowadzi własną pasiekę, w interesujący sposób opowiedział o tych pożytecznych owadach, ich życiu i znaczeniu w przyrodzie. Zaprezentował przy tym wiele ciekawych przedmiotów i narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy pszczelarza. Uczniowie klasy 7 urozmaicili zajęcia pląsem o niedźwiadku podbierającym pszczółkom miodek, zabawą w zbieranie pogubionych plasterków miodu oraz poczęstunkiem i kolorowankami. Przedszkolaki otrzymały także słodki upominek w postaci słoiczka miodu Dzieci z pewnością wyniosły z tej lekcji ważne przesłanie - należy dbać o pszczoły, bo bez nich nie będzie m.in. miodku.

            Panu Mirkowi składamy serdeczne podziękowania za poświęcony dzieciom czas, gratulujemy pasji i zapraszamy za rok do kolejnej grupy. :)

          • Obchody Dnia Patrona

          • W dniach 15-17 maja br. społeczność naszej szkoły wzięła udział w obchodach Dnia Patrona, który przebiegał pod hasłem "Jan Paweł II wśród talentów".

            Pierwszy dzień przebiegł pod hasłem "Co wiesz o zdrowiu?". Uczniowie z klas I-III oraz goście z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Gościmiu wzięli udział w konkursie o zdrowiu organizowanym przez Panią Martę Kwiatkowską. I miejsce zajęła klasa 3, na II miejscu uplasowała się reprezentacja Szkoły Podstawowej w Gościmiu, 3 miejsce zdobyła klasa 1, a IV miejsce zajęła klasa 2.

            Uczniowie mieli też przyjemność obejrzeć przedstawienie uczniów Szkoły Podstawowej w Gościmiu pt. "Brzydkie kaczątko". Na uczestników tych wydarzeń czekał również zdrowy poczęstunek oraz gry i zabawy przy muzyce.

            Drugi dzień obchodów minął pod hasłem "Św. Jan Paweł II wśród talentów". Uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty. Były to taniec, śpiew, rysowanie, składanie origami oraz gra na pianinie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.

            Ostatniego dnia nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego pt."Talenty Jana Pawła II".

            Zwycięzcy w kategorii klas I-III:

            1 miejsce- Zuzanna Jurkiewicz - klasa 2,

            2 miejsce- Paweł Buśko - klasa 1,

            3 miejsce- Natalia Szewczyk - klasa 1 oraz Pola Faberska - klasa 2.

            Zwycięzcy w kategorii klas IV-VIII:

            1 miejsce- Martyna Weinold- klasa 4,

            2 miejsce- Maria Buśko- klasa 5,

            3 miejsce- Alan Pospieszała - klasa 8.

            Wyrożnienie otrzymali: Maja Jung, Wojciech Komęza, Alan Weinold, Izabela Zdrowowicz, Nicole Bura. Gratulacje dla wszystkich!

            Po wręczeniu dyplomów i nagród przez Panią Dyrektor cała społeczność szkolna udała się pod obelisk św. Jana Pawła II złożyć kwiaty. 

            Udział społeczności szkolnej z tak dużym zaangażowaniem w obchodach Dnia Patrona to świadectwo szacunku dla Jana Pawła II i Jego nauk.

            Fotogaleria - pierwszy dzień obchodów Dnia Patrona.

            Fotogaleria - drugi dzień obchodów Dnia Patrona.

            Fotorelacja - trzeci dzień odchodó Dnia Patrona.

          • IX Zjazd Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II

          • Pani Dyrektor Beata Turczyn, ks. Proboszcz Tadeusz Wołoszyn, Pani Aleksandra Rudkiewicz wraz z pocztem sztandarowym szkoły Martyną Iwaszko, Hanną Baziak i Witoldem Hukiem brali udział w IX Zjeździe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Różankach.

            Dodatkowo zdobyliśmy 1 miejsce w kategorii klas I-III w konkursie na "Grę planszową lub multimedialną o życiu Jana Pawła II". Organizatorem konkursu była Szkoła Podatawowa im. Jana Pawła II w Różankach. To był dzień pełen wrażeń.

            Jedno ze zdjęć pochodzi z portalu Gość.pl.

          • Majowy wypad w góry

          •      W dniach 10-12 maja 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu wybrali się na wycieczkę szkolną na południe Polski. W tym roku postanowiliśmy odwiedzić Wałbrzych, Jelenią Górę, Karpacz, Adrspach - Skalne Miasto w Czechach.

              Podróż rozpoczęliśmy od modlitwy o bezpieczną i szczęśliwą podróż oraz zdrowie dla wszystkich uczestników wycieczki polecając się opiece naszemu patronowi - świętemu Janowi Pawłowi II.

                W pierwszym dniu wyprawy udaliśmy się do Wałbrzycha, gdzie rozpoczęliśmy zwiedzanie od wizyty na Zamku Książ. Po przekroczeniu bramy  ukazał mam się wspaniały budynek pięknego zamku, wszyscy zachwyceni jego wyglądem pragnęliśmy jak  najszybciej znaleźć się wewnątrz. Wędrując po jego komnatach, z zainteresowaniem słuchaliśmy historii związanych z jego dawnymi mieszkańcami, oglądając eksponaty wystawowe, które wywarły na nas niesamowite wrażenie.

                Po opuszczeniu  zamkowego dziedzińca udaliśmy się do Starej Kopalni, gdzie z pięknych komnat zamkowych przenieśliśmy się do podziemi. Tutaj poznaliśmy trud ciężkiej pracy górnika, jego codzienny rytm, zwyczaje oraz chwile rozrywki. Uczniowie mogli sami spróbować załadować węgiel na wózek, co okazało się niemałym wyzwaniem. Po wizycie w tym miejscu wszyscy zrozumieli, jak ciężka i niebezpieczna jest praca górnika, ile trudu i wysiłku kosztuje wydobycie węgla, żebyśmy mieli ciepło w swoich domach.

             Kolejnym punktem było odwiedzenie Muzeum Porcelany. Piękno, które ujrzeliśmy, delikatność, kruchość wszystkich eksponatów i precyzja ich wykonania, zachęciły nas do refleksji nad naszym „życiem w biegu”. Wyszliśmy z tego miejsca pełni podziwu i uznania dla twórców wszystkich eksponatów - swoistych dzieł sztuki.

              Na zakończenie zwiedzania Wałbrzycha nasze kroki skierowaliśmy do Palmiarni, gdzie spacerując między pięknymi roślinami, czuliśmy się jak w cudownej scenerii z ciepłych krajów. Uczniowie nie tylko podziwiali rośliny, czy zwierzęta, podawali również  ciekawe informacje o nich. Na zakończenie wizyty udaliśmy się na zakupy ciekawych roślin .

               Drugiego dnia udaliśmy się do Czech, gdzie zwiedziliśmy Adrszpaskie Skalne Miasto i pływaliśmy łodziami po górskim jeziorku. Wielkie wrażenie zrobiło nas turkusowe jezioro ze swoją czystą wodą i widocznym dnem. Wędrując szlakami, podziwialiśmy niesamowite i urokliwe skały przypominające różnorodne postacie i rzeczy np. Fotel babci, Lwa, Dzban czy Plac Słoni.

               Przejażdżka łodziami okazała się super frajdą. Kapitan łodzi opowiadał niesamowite i zabawne historie związane z tym miejscem. Wzięliśmy udział w pływającym festiwalu, gdyż każda z pływających łodzi prezentowała piosenkę  - nasi wspaniali uczniowie wykonali oczywiście ulubioną pieśń Jana Pawła II –„Barkę”.

                Po powrocie do Jeleniej Góry odpoczęliśmy i udaliśmy się na wspaniałe chwile relaksu do Term Cieplickich, gdzie korzystaliśmy ze wszystkich możliwości, które były dostępne do odpoczynku. Czuliśmy się tam jak przysłowiowe „ryby w wodzie”.

               Trzeci i ostatni dzień spędziliśmy zdobywając najwyższy szczyt górski Karkonoszy - Śnieżkę, chociaż zdobycie szczytu nie było łatwe i wymagało dobrej kondycji to jednak udało się nam i zdobyliśmy go. Hura! W czasie wędrówki tym szlakiem zastanawialiśmy się – ile razy nasz patron tędy wędrował  i że dał radę. Jan Paweł II był motywacja do wejścia na sam szczyt, dodawał nam siły i wytrwałości.

                Wieczory w  Domu św. Stefana w Jeleniej Górze,  w którym mieszkaliśmy spędzaliśmy przy ognisku, śpiewaliśmy, graliśmy w piłkę, korzystaliśmy z siłowni i innych atrakcji. Było miło i wesoło, na pewno kiedyś tu wrócimy.

          • Sukces Marysi Buśko

          • Gratulujemy uczennicy kl. 5 - Marysi Buśko, która zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pn. "Karta płatnicza moich marzeń", na który wpłynęło ok. 550 prac z całego kraju. Uczennica ta wykonała projekt karty, który ozdobi kartę płatniczą jednego z banków. Poniżej praca Marysi (https://przedsiebiorczydzek.pl/uczennice-i-uczniowie/).

          • Informacje o egzaminie ósmoklasisty

          • Ważne informacje na temat egzaminu ósmoklasisty

            Egzamin ósmoklasisty - informacje ogólne

            Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (film 1.)

            Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (film 2.)

            Egzamin ósmoklasisty z matematyki

            Egzamin ósmoklasisty z języka obcego

          • Bezinteresowne poświęcenie i wyraz człowieczeństwa - rodzina Ulmów

          • Miłosierdzie jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia.

                                                                                 Franciszek (papież), Misericordiae vultus

             

            Ratując życie innych, złożyli własne w ofierze. Niech ich ofiara będzie wyzwaniem do szacunku i okazywania miłości każdemu człowiekowi.

            Od końca 1942 roku Niemcy regularnie przeprowadzali łapanki na Żydów. Z powiatu jarosławskiego wywożono ich do obozu zagłady w Bełżcu lub zabijano na miejscu. Spora część osób pochodzenia żydowskiego zdołała się jednak ukryć. Największa obława na ukrywających się Żydów miała miejsce 13 grudnia 1942 roku. Następnego dnia Niemcy wywieźli ich do Łańcuta i tam zabili.

            Część Polaków, mieszkańców Markowej i okolic (dzisiaj woj. podkarpackie), od początku II wojny światowej zaangażowana była w pomoc Żydom. Ludzie pomagali Żydom pomimo, że w przypadku dekonspiracji groziła za to natychmiastowa śmierć. Wśród osób, które zgodziły się przyjąć pod swój dach Żydów, było małżeństwo: Wiktoria i Józef Ulmowie.

            Zgodnie z prawem, które wprowadzili Niemcy na okupowanych przez siebie polskich terenach, każdy Polak, który pomagał Żydom był skazywany na śmierć. Tak okrutne prawo w stosunku do osób, które chciały pomagać ludziom pochodzenia żydowskiego, obowiązywało wyłącznie w Polsce.

            Rodzina Ulmów nie była bogata. Wiktoria i Józef prowadzili niewielkie gospodarstwo, mieli sześcioro dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Choć im samym nie było łatwo, zdecydowali się pomóc zagrożonym bliźnim.

            Pod koniec 1942 roku Ulmowie ukryli na terenie swojego gospodarstwa ośmiu Żydów. Był to Saul Goldman z czterema synami oraz Gołda Grünfeld i Lea Didner z małą córeczką. Ponadto Józef Ulma pomógł jeszcze kilku innym Żydom wybudować schronienie w pobliskim jarze. Ukrywały się tam cztery kobiety, którym Wiktoria Ulma dostarczała żywność. Niestety, 13 grudnia 1942 roku w czasie obławy, kobiety te zostały znalezione i zamordowane przez Niemców.

            W swoim gospodarstwie Ulmowie ukrywali Żydów do wiosny 1944 roku. Wspierał ich w tym przyjaciel rodziny, Antoni Szpytma. Niemcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że w okolicy są Polacy, który pomagają Żydom. Na trop Ulmów wpadli na początku 1944 r. W pierwszej kolejności zabili Żydów, następnie, na oczach dzieci, zastrzelili Józefa i Wiktorię Ulmów, a potem ich 6 dzieci.

            Najstarsze z dzieci Ulmów miało 8 lat. Najmłodsze półtora roku. Zginęło również nienarodzone jeszcze dziecko Ulmów – Wiktora była bowiem w zaawansowanej ciąży.

            Zwykła rodzina dała w czasie II wojny światowej dowód niezwykłego bohaterstwa i niezłomności. Pozostali ludźmi w czasach, kiedy wielu nie dbało o ludzką godność i swoje człowieczeństwo.

            13 września 1995 roku małżeństwo Ulmów zostało pośmiertnie odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Prezydent Lech Kaczyński, 25 stycznia 2010 roku, nadał im pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

            10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się msza, w czasie którego rodzina zostanie beatyfikowana.

          • Otwarcie parku rowerowego w Niegosławiu

          • W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości otwarcia Pumptracku w Niegosławiu. Czym jest Pumptrack? To bezpieczny tor dla każdego, kto lubi jeździć na rowerze, deskorolce, hulajnodze czy rolkach. Małym dzieciom daje możliwość oswojenia się z rowerem na nierównościach terenu, stawia też wyzwanie i daje prawdziwą frajdę doświadczonym zawodnikom. Warsztaty z bezpiecznego korzystania z pumptracku poprowadził dziś dla uczniów Hubert Rólkiewicz ze Stowarzyszenia Sportów Xtremalnych SSX.

            Projekt został zrealizowany w ramach Drezdeneckiego Budżetu Obywatelskiego z inicjatywy pana Andrzeja Mirona - Radnego Rady Miejskiej w Drezdenku. 

          • Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja

          • 3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

            Pomimo że dokument ten został podpisany wiele lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja ta była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw. 

            Źródła informacji i grafiki: https://www.gov.pl/web/grecja/swieto-konstytucji-3-maja, http://szkola.izba.krakow.pl/narodowe-swieto-konstytucji-3-maja/

            ​​​​​​​

            Z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA TRZECIEGO MAJA uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie „Moja Ojczyzna”. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu wiedzy o Polsce, odgadnięcie miast na podstawie zdjęć, uzupełnienie fragmentów hymnu i dokładne pokolorowanie naszego godła narodowego. Uczestnicy pracowali w grupach. Wyniki zostaną ogłoszone 4 maja podczas apelu. Zwycięzcy otrzymają dyplomy i oceny celujące z historii w zależności od zdobytego miejsca. Uczniowie klasy III wykonali książeczki  pt. „Przewodnik po Polsce”.

          • 2 maja - Dzień Flagi RP

          • 2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r., obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

            Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów.

            Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – powinna być zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną.

            Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

            Źródło informacji i grafiki: https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=514A647E57342355C1258280006DB3A5

          • 19 rocznica Polski w UE

          • 19 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. Wraz z naszym krajem 1 maja 2004 roku do unijnej wspólnoty zostało przyjętych jeszcze dziewięć innych państw – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej.

          • 1 maja- Święto Pracy

          • 1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy - św. Józefa, rzemieślnika. 

            Pracy drugiego człowieka należy się szacunek. Dobrze wykonywana praca daje nam poczucie satysfakcji ze spełniania swoich zadań i obowiązków oraz wdzięczność innych ludzi, na rzecz których pracujemy i jesteśmy.