• Powitanie Wiosny, czyli Dzień Samorządności w naszej szkole

          • 21 marca w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu uczniowie mieli okazję nie tylko przywitać wiosenną porę roku, ale też wykazać się swoją samorządnością. Klasa 8 wraz ze swoją wychowawczynią przygotowała dla całej szkoły szereg ciekawych zajęć, w które zaangażowała swoich młodszych kolegów oraz pracowników szkoły. Wszystko było zaplanowane tak, by zarówno młodsze, jak i starsze grupy wiekowe miały zajęcia w klasie poświęcone Pani Wiośnie (rebusy, zgadywanki, tworzenie portretu Wiosny, wykonanie wiosennej krzyżówki i Marzanny), wesołe zabawy na sali gimnastycznej oraz grę korytarzową w wykonaniu harcerzy z dwóch drezdeneckich drużyn: 46 DDH „Szamani” pod czujnym okiem drużynowej Martyny Wojtysiak oraz jej przybocznego - naszego absolwenta: Michała Krupy, a także 22 DGZ „Mali Odkrywcy” prowadzonej przez drużynową Darię Czernicką oraz jej przyboczną – Marysię Lewczuk. Starszym uczniom harcerze pokazali, jak bawią się w harcerstwie, nauczyli ich paru fajnych umiejętności, np. używania krótkofalówek, układania ogniska i obsługiwania kompasu. Uczniom z klas 1-3 przybliżyli, jak wyglądają zbiórki i co się na nich robi, co wzbudziło niemałe zainteresowanie młodszych członków naszej społeczności.

            Pierwsze lekcje poprowadzili chętni uczniowie kl. 7 i 8, którzy wcielili się w role swoich nauczycieli. Mieli okazję sprawdzić, jak to jest być po drugiej stronie ławki szkolnej. Ciekawe były szczególnie zajęcia poprowadzone przez uczniów kl. 8 w przedszkolu (Hanię Baziak, Martynę Talarowską i Wiktora Urbaniaka) oraz w zerówce (Szymona Cieślewicza, Oskara Taśmińskiego i Adriana Wrzesińskiego). Dotyczyły one zasad higieny, związane były z realizowanym przez uczniów najstarszej klasy podstawówki programem edukacyjnym „Akcja TRON”. Uświadamiali oni „maluszkom”, jak ważna jest higiena w naszym codziennym życiu, czego ona dotyczy oraz jak bakterie nie lubią wody i mydła.

            Podczas zabaw w sali gimnastycznej  przygotowanych przez ósmoklasistów, zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły wzięli udział w familiadzie. Tu doskonale spisał się Wiktor Urbaniak, który nie tylko wcielił się w postać Karola Strasburgera (nawet rozpoczął tę rywalizację jednym z „sucharów”), ale poprowadził też przygotowane dla społeczności szkolnej zabawy. Były to: konkurs skakania na skakance, kręcenia hula-hop, tor przeszkód, magiczny box (w kartonie ukryte były różne „ciekawe” rzeczy: marchew, pietruszka, mandarynka, zastygnięta galaretka, kisiel, mąka ziemniaczana, ugotowany ryż, połówki grochu, które należało rozpoznać po kształcie/konsystencji); lustrzane odbicie (jedna osoba malowała rysunek drugiej osobie na plecach, a ta miała za zadanie odtworzyć go na kartce papieru), rzut do celu, skok w worku.

            Obchody Pierwszego Dnia Wiosny pokazały, że społeczność SP w Trzebiczu potrafi się świetnie bawić, umie wykorzystać podarowany im przez dyrekcję i nauczycieli czas lekcji na wzajemną naukę, pracę w grupie i integrację. Poprzez założenie kolorowych skarpetek wyraziła też swoją sympatię dla osób z trisomią 21. chromosomu, gdyż 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa.

            Poniżej fotorelacje - pierwsza z lekcji o higienie w grupie przedszkolaków.

            Zjęcia w klasach na temat Pani Wiosny - malowanie jej portretu, rozwiązywanie zagadek, rebusów, tworzenie Marzanny.

            Zabawy na wesoło prowadzone przez kl. 8 na sali gimnastycznej.

          • Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” - 3 edycja

          • Jeśli jesteś uczniem szkoły podstawowej z klasy 4-7, lubisz słuchać historii rodzinnych, lubisz oglądać stare fotografie, rozmawiać z rodziną o dawnych czasach i chcesz kreatywnie przedstawić zasłyszane opowieści, weź udział w 3 edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.

            Jak to zrobić?

            Spotkaj się z rodziną, porozmawiaj z dziadkami i innymi krewnymi na temat Waszych przodków. Wybierz się razem z nimi w pasjonującą podróż w czasie.

            Przeszukaj „zakurzone” domowe szuflady, strychy, „odkryj” domowe skarby, pamiątki, zdjęcia, archiwalne dokumenty. Odwiedź najbliższe Twojemu miejscu zamieszkania Archiwum Państwowe, gdzie możesz skorzystać z rad i pomocy życzliwych archiwistów.

            Zajrzyj do bibliotek, przeszukaj zasoby Internetu. Złóż wszystko to, co odnajdziesz, w jedną opowieść i stwórz swoje drzewo genealogiczne. Poproś o pomoc w przygotowaniu i przesłaniu pracy swojego nauczyciela.

            Szczegółowe informacje: https://archiwarodzinne.gov.pl/.../konkurs-bez-korzeni...

          • CO PO 8 KLASIE? - Z WIZYTĄ W GORZOWIE NA TARGACH EDUKACYJNYCH

          • Uczniowie kl.8 w dniu 19 marca r. mieli okazję wspomóc się w wyborze ścieżki dalszej edukacji - uczestniczyli w Gorzowskich Targach Edukacyjnych Szkoły i Pracodawcy. Po targach był czas na edukacyjny seans filmowy w kinie Helios oraz prelekcję na temat uczuć i relacji.

          • Sukcesy recytatorskie naszych uczennic

          • Informujemy, że dziewczęta w składzie: Laura Soboń, Agata Deutschmann, Adrianna Młyńska, Maja Maciejewska, Wiktoria Mazurak, Krystyna Sikora, Maja Jung i Martyna Iwaszko w etapie powiatowym Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego dla powiatu strzelecko-drezdeneckiego zdobyły aż 6 nagród.

            Wyróżnienia otrzymały: Laura Soboń, Agata Deutschmann, Maja Maciejewska i Martyna Iwaszko.

            Na etapie wojewódzkim reprezentować nas będą: Adrianna Młyńska i Krystyna Sikora - Krysia zachwyciła jury konkursu recytacją wiersza własnego autorstwa.

            Bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom. Uff, cóż to były za emocje...

          • Szkolna gra terenowa w ramach "Akcji TRON"

          • Uczniowie kl. 8 w dniu 19.03.br. poprowadzili dla swoich młodszych koleżanek i kolegów grę terenową (w naszym przypadku szkolną) na temat higieny. Był to element realizowanego przez nich ogólnopolskiego programu edukacji higienicznej pn. "Akcja TRON". Na przygotowanych przez 8-klasistów czterech stanowiskach uczniowie wykazywali się nie tylko wiedzą z zakresu nauk przyrodniczo-biologicznych (dostosowaną do wieku uczestników), ale też współpracą zespołową. Z pewnością był to dla nich ciekawie spędzony czas, jak też próba swych sił przed czekającą ich już w najbliższy czwartek grą przygotowaną dla nich przez harcerzy z racji obchodów Dnia Samorządności Szkolnej i Pierwszego Dnia Wiosny.

          • Podsumowanie XI edycji Gminnego Konkursu Tradycji Wielkanocnych w Trzebiczu

          • W minioną sobotę, 16.03.br., nasi uczniowie byli jedną z licznych grup, które swym występem uświetniły podsumowanie XI edycji Gminnego Konkursu Tradycji Wielkanocnych odbywającego się rokrocznie w Trzebiczu z inicjatywy sołtysa naszej wsi - pani Pauliny Pieluszczak - Suchodolskiej i KGW "Stokrotki". Wielu z nich zostało też w nim nagrodzonych i wyróżnionych - GRATULUJEMY! Dziękujemy, że jesteście chętni, by kultywować tradycje naszego regionu, wykorzystujecie swe talenty plastyczno - manualne, by krzewić kulturę wsi.