Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w zbieranie Lidlaków. Dzięki Wam do szkoły trafił pakiet świetnych gier, które z pewnością umilą czas uczniom przebywającym na świetlicy.
Archiwum Aktualności
Podziękowanie
Akcja charytatywna dla Domu Dziecka w Krzyżu Wielkopolskim
„Człowiek, tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”
– św. Jan Paweł II
Z okazji Mikołajek uczniowie naszej szkoły przygotowali słodkie upominki dla dzieci z Domu Dziecka w Krzyżu Wielkopolskim. Fundusze na paczki ze słodyczami zostały zebrane podczas świątecznego spotkania społeczności naszej szkoły - Koncertu Kolęd i Pastorałek przez członków Szkolnego Koła CARITAS i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Na ten cel został także przekazany dochód ze sprzedaży książek podczas KIERMASZU TANIEJ KSIĄŻKI.
Od 25 listopada prowadzona była w naszej szkole zbiórka kosmetyków przeznaczonych dla podopiecznych Domu Dziecka w Krzyżu Wielkopolskim.
7 grudnia 2022r. uczennice klasy 8 pod opieką Pani Anety Raksy i Pani Katarzyny Klimowskiej – Gil odwiedziły dzieci i przekazały zebrane kosmetyki i słodkie upominki.
Dziękujemy Uczniom i Rodzicom za zaangażowanie i udział w naszej akcji.
2
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Święto to, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 r., ma na celu uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie za ich trud, czas i umiejętności poświęcane w celu niesienia pomocy wszystkim potrzebującym. Działalność wolontariuszy obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesie pomocy humanitarnej i medycznej, monitorowanie przestrzegania praw człowieka oraz wspieranie oranizacji użytku publicznego.
W naszej szkole dzałalność wolontariacką prowadzi Szkolne Koło Caritas,kto Uczniowie prowadzą obecnie zbiórkę darów dla podopiecznych
Wrośnięci w tradycje
Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu bardzo dużą wagę przywiązuje do tradycji i zwyczajów, które na stałe wrosły w historię tej placówki. O pielęgnowanie obyczajów dbają nauczyciele, rodzice, jak też proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu, ks. Tadeusz Wołoszyn. Zachęcone do wspólnych działań dzieci i młodzież chętnie uczestniczą w proponowanych przez dorosłych wydarzeniach.
Grudzień to czas, gdy trwa już adwent, więc uczniowie naszej szkoły z zapalonymi lampionami swoją obecnością i śpiewem ubogacają msze roratnie. Tradycyjnie też biorą udział w ,,Koncercie kolęd i pastorałek". W tym roku przygotowany on został przez dzieci i młodzież pod opieką pań: Teresy Kwiatkowskiej i Marty Kwiatkowskiej. W montażu słowno-muzycznym w postaci jasełek, które odbyły się 2.12.br., brali udział poszczególni mali artyści, ale we wspólnych śpiewach towarzyszyli im ich rówieśnicy. Atrakcją dla zgromadzonych licznie rodziców i innych członków społeczności szkolnej było też rozstrzygnięcie „Rodzinnego konkursu na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową”, który już od ponad 15 lat rozgrywany jest przy okazji takich spotkań. W tym roku na konkurs wpłynęło aż 46 przecudnych prac. Zwycięzców wybrano w głosowaniu, w którym uczestniczyli pracownicy szkoły oraz uczniowie, którzy nie brali udziału w tej rywalizacji. Wygrała rodzina Państwa Muszaków, drugie miejsce zajęli Państwo Faberscy, a na trzeciej lokacie uplasowała się familia Państwa Baziaków. Liczny udział rodzin w tym konkursie jest potwierdzeniem faktu, że tradycje są dla nich ważne, a ich podtrzymywanie odbierają jako swoisty lokalny patriotyzm, gdyż angażują się w działania, które mają już swoją historię.
9
Spotkanie z historią
W dniu dzisiejszym (30.11.2022 r.) uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Zespół Szkół w Drezdenku, podczas którego wysłuchali wspomnień osób zesłanych na Syberię. Taka żywa lekcja historii jest okazją do przemyśleń na temat czasów, gdy Polacy cierpieli tułaczy los, a nasza ojczyzna była w trudnej sytuacji. Dzięki temu młodzi ludzie mogą docenic życie w wolnym kraju, gdzie nic im nie zagraża.
8
Dzień Pluszowego Misia- fotorelacja z przedstawienia teatralnego i nie tylko ;)
- 34
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Garść misiowych faktów
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.To historia, a jak jest dzisiaj?
Nasze misie, miśki, misiaczki
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi Miś. Na pewno każdy z Was – małych i dorosłych ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Miś zupełnie bez imienia.
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
25 listopada uczcijmy Światowy Dzień Pluszowego Misia!
Nieważne czy świętowanie będzie polegało na ciepłym wspomnieniu ukochanego w dzieciństwie pluszaka, czy na wielkim misiowym przyjęciu, w którym udział wezmą dzieci, rodzice i wszystkie zabawki. STO LAT MISIU! *
* Informacje pochodzą ze strony: https://miastodzieci.pl/czytelnia/swiatowy-dzien-pluszowego-misia/
Marzysz o pracy w agencji kosmicznej?
Biuro Edukacji Kosmicznej w Centrum Nauki Kopernik zaprasza uczennice z klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej na spotkanie online z trzema dziewczynami, które skończyły studia w zakresie nauk ścisłych i pracują w branży kosmicznej w Polsce i Europie.
Chcemy, by zainspirowały te uczennice, które jeszcze nie mają planów na przyszłość, jak i wszystkie inne, które marzą by studiować psychologię, socjologię, architekturę albo inżynierię lub inne nauki ścisłe.
KIEDY: 1 grudnia 2022 r., godz. 18.00;
GDZIE: online na kanale YouTube Centrum Nauki Kopernik (link wkrótce);
LINK do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/36jC6rs7O
Zbiórka karmy dla zwierząt dla schroniska "Arka" w Strzelcach Kraj.
Pierwszy śnieg już za nami, a w chłodne dni nie możemy zapomnieć o naszych kochanych zwierzakach, dlatego organizujemy w naszej szkole zbiórkę karmy dla schroniska „Arka". Zachęcamy do udziału w akcji, dzięki której pomożemy naszym bezdomnym przyjaciołom oraz zwrócimy uwagę naszych dzieci na bezinteresowną pomoc.
ZBIERAMY:
DLA PSÓW I KOTÓW
– karmę (suchą i mokrą),
– przysmaki.Zbiórka będzie trwać od 21.11.2022 do 02.12.2022r .
Darczyńcom serdecznie dziękujemy.Dary można przekazywać wychowawcom. Udział w zbiórce będzie nagrodzony pozytywną uwagą, która ma wpływ na ocenę z zachowania.
Narodowe Święto Niepodległości - fotorelacja.
10 listopada 2022r. nasza szkoła uroczyście obchodziła Święto Niepodległości. W przygotowanej akademii uczestniczyli wszyscy uczniowie. W słowach wierszy i piosenek patriotycznych mogliśmy usłyszeć, jak długa i ciężka była droga Polski do upragnionej wolności. Na koniec wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy.
24
Fotorelacja z Darów Jesieni
W dniu 9 listopada br. w naszej szkole miała miejsce impreza integracyjna pn. "Dary Jesieni", która już na stałe wrosła w tradycję naszej placówki. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i oczywiście nauczycieli wszyscy mogli skorzystać z wielu atrakcji, a przy tym zwrócić uwagę na bogactwo darów jesieni, z których korzystamy na co dzień.
Impreza ta była okazją do zacieśnienia więzi rodzinnych i uczniowskich podczas robienia owocowych sałatek, soków, szaszłyków owocowych; podczas zabaw sportowych.
48
Sukcesy naszych uczniów w konkursie plastyczno-fotograficznym "MÓJ LAS"
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zostali nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie plastyczno - fotograficznym "Mój las". W tegorocznej edycji udział wzięło wzięło 227 młodych artystów plastyków i fotografów. Dzieci z młodszych grup przedszkolnych przedstawiły uroki jesiennego lasu, a ze starszych narysowały, namalowały i wykleiły bogactwo gatunków leśnych zwierząt. Uczniowie szkół podstawowych zmierzyli się z zadaniem przedstawienia dwóch poważnych zagrożeń dla lasów ze strony człowieka – zaśmiecania i pożarów. Najstarsi uczniowie szkół podstawowych pokazali niezwykłość kształtów i barw grzybów, oraz ich ogromne bogactwo. Najmniej prac dotyczyło zimowego dokarmiania ptaków.
W kategorii 1A (przedszkola, 3-4-latki; praca plastyczna „Jesień w lesie”) wyróżnienie zdobyła Marysia Raksa z naszego oddziału przedszkolnego.
W kategorii 1B (przedszkola i „zerówki” przy szkołach podstawowych, 5-6-latki; praca plastyczna „Mieszkańcy lasu”) wyróżnienie zdobyła Laura Soboń z kl. 0.
W kategorii 2 (szkoły podstawowe, klasy I-III; praca plastyczna „Piękny las to las bez śmieci”) II miejsce zajął Paweł Buśko z kl. 1.
W kategorii 3 (szkoły podstawowe, klasy IV-VI; praca plastyczna „Ogień zagrożeniem dla lasu”) wyróżnienie zdobyła Maria Buśko z kl. 5.
W kategorii 4A (szkoły podstawowe, klasy VII-VIII; fotografia „Piękno i różnorodność grzybów”) II miejsce zajęła Hanna Baziak z kl.7, wyróżnienie zdobył Wiktor Urbaniak z tej samej klasy.
Laureatom oraz wyróżnionym uczniom gratulujemy sukcesów i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada
10 listopada - Międzynarodowy Dzień Jeża
10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Święto to wydawać się może jako dość nietypowe, ale również mało znane.
W jakim celu zatem świętować dzień tego kolczastego ssaka. Odpowiedź jest prosta. Jeśli nie będziemy chronić jeży, one wkrótce wyginą.Czy możemy wyobrazić sobie świat bez jeży? Takie zagrożenie niestety staje się coraz bardziej realne. Jeże są doskonale dostosowanymi przez ewolucję zwierzętami, mogącymi opierać się środowisku, a mimo to znajdują się w Polsce pod ścisłą ochroną, bo na te „kolczaste kulki” czyha wiele, szczególnie cywilizacyjnych, niebezpieczeństw.Te sympatyczne zwierzaki, tak naprawdę prowadzą naziemny i nocny tryb życia. Potrafią się wspinać i pływać. Są głównie drapieżnikami – żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami, ale głównie owadami. Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom, jeże nie żywią się owocami (zdarza się to w bardzo rzadkich przypadkach), a już z całą pewnością nie przenoszą jabłek na grzbiecie. Zwierzęta te są bardzo pożądane w naszym ogrodzie. Otóż jeż spokrewniony z ryjówką i kretem, w przeciwieństwie do nich, nie niszczy ogrodu. Jest jednym z największych ssaków owadożernych, choć nie gardzi też innym zwierzęcym pokarmem. To właśnie jego dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jest bardzo pożyteczny. To przecież pogromca ślimaków.Jeśli zatem zamieszka w naszym ogrodzie nie musimy się obawiać o zbiory owoców, za to skutecznie pozbędziemy się nie tylko ślimaków, ale i wielu uciążliwych owadów. Zachęcajmy więc jeże do zamieszkania w naszym ogrodzie i dbajmy o bezpieczeństwo naszego kolczastego, jakże sympatycznego przyjaciela.
Z okazji tego jeżowego święta uczniowie kl. 4 wykonali piękne prace plastyczne. Zachęcamy do obejrzenia ich w poniższej galerii.
4
Zachęcamy uczniów do udziału w konkursach plastycznych!
Szczegóły w regulaminie:
https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/1051/8446/Konkurs_plastyczny_dla_uczniow_Szkol_Podstawowych_pt___Recepta_na_zdrowie/?fbclid=IwAR13eQg3XKJlXYz7QL7Zl7e8c7_FdCavew4NRPqaDWzaIsAzTChlr0u4-U8
Szczegóły w regulaminie: http://fsd.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=136&dzialy=136&artykul=1411&akcja=artykul&fbclid=IwAR1taf171Rub_mz864Sn9FpIgSYqWNhQpxTZ7hDCk2Q9JHR1ZuAaihQ3du4
Dary Jesieni
Serdecznie zapraszamy społeczność naszej szkoły na cykliczną imprezę integracyjną pn. "Dary Jesieni", która odbędzie się dnia 9.11.2022 r, w godz. 16.00-18.30 na terenie naszej placówki. W programie szereg atrakcji, występy uczniów.
Rodzinny Konkurs Bożonarodzeniowy
Uwaga!
Ogłaszamy kolejną edycję
Rodzinnego Konkursu Bożonarodzeniowego
na ozdobę świąteczną.
Konkurs trwa od 2.11.2022 r. do dnia 2.12.2022 r.
Finał odbędzie się 2 grudnia na koncercie!
Wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody!
Serdecznie zapraszamy do udziału!
* Wszystkie prace dostarczane na konkurs stają się własnością szkoły, autor nie rości sobie praw do niej.
Konkurs patriotyczny
Konkurs plastyczno-fotograficzny "MÓJ LAS"
Nadleśnictwo Smolarz i Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 3 w Drezdenku zapraszają dzieci przedszkolne, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego i fotograficznego „Mój Las”.
W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież ze szkół położonych w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Smolarz oraz z Drezdenka i Dobiegniewa. Dla każdej grupy wiekowej została przygotowana osobna kategoria tematyczna:
1A. Przedszkola – grupy 3- i 4-latków – praca plastyczna na temat „Jesień w lesie”
1B. Przedszkola – grupy 5- i 6-latków oraz oddziały zerówkowe przy szkołach podstawowych - praca plastyczna na temat „Mieszkańcy lasu”
2. Szkoły podstawowe – klasy I-III – praca plastyczna na temat „Piękny las to las bez śmieci”
3. Szkoły podstawowe – klasy IV-VI – praca plastyczna na temat „Ogień zagrożeniem dla lasu”
4A. Szkoły podstawowe – klasy VII-VIII – fotografia pt. „Piękno i różnorodność grzybów”
4B. Szkoły podstawowe – klasy VII-VIII – praca plastyczna na temat „Dokarmianie ptaków zimą. Jak pomóc a nie zaszkodzić”
5. Szkoły ponadpodstawowe – fotografia na temat „Piękno leśnych szlaków”.
Na prace konkursowe WRAZ Z WYMAGANYMI ZAŁĄCZNIKAMI można przekazać do p. Alicji Graś do dnia 14.11.2022 r. Szczegółowe zasady konkursu, w tym wymagania techniczne dotyczące prac, znajdują się w załączonym regulaminie.
Wychowanie przez pracę
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sprzątania trzebickiego cmentarza. Zachęceni przez swoich wychowawców podjęli się trudu zgrabienia terenu naszej nekropolii, czym wykazali swój szacunek do osób, których nagrobki się tam znajdują. Dziękujemy im, jak też ich rodzicom, którzy poparli tę akcję, gdyż niektórzy z nich zaopatrzyli nawet swe pociechy w grabie i miotły. Ich trud świadczy o dobrym wychowaniu i wzorowej postawie oraz szacunku względem zmarłych.
10