• Bezinteresowne poświęcenie i wyraz człowieczeństwa - rodzina Ulmów

          • Miłosierdzie jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia.

                                                                                 Franciszek (papież), Misericordiae vultus

             

            Ratując życie innych, złożyli własne w ofierze. Niech ich ofiara będzie wyzwaniem do szacunku i okazywania miłości każdemu człowiekowi.

            Od końca 1942 roku Niemcy regularnie przeprowadzali łapanki na Żydów. Z powiatu jarosławskiego wywożono ich do obozu zagłady w Bełżcu lub zabijano na miejscu. Spora część osób pochodzenia żydowskiego zdołała się jednak ukryć. Największa obława na ukrywających się Żydów miała miejsce 13 grudnia 1942 roku. Następnego dnia Niemcy wywieźli ich do Łańcuta i tam zabili.

            Część Polaków, mieszkańców Markowej i okolic (dzisiaj woj. podkarpackie), od początku II wojny światowej zaangażowana była w pomoc Żydom. Ludzie pomagali Żydom pomimo, że w przypadku dekonspiracji groziła za to natychmiastowa śmierć. Wśród osób, które zgodziły się przyjąć pod swój dach Żydów, było małżeństwo: Wiktoria i Józef Ulmowie.

            Zgodnie z prawem, które wprowadzili Niemcy na okupowanych przez siebie polskich terenach, każdy Polak, który pomagał Żydom był skazywany na śmierć. Tak okrutne prawo w stosunku do osób, które chciały pomagać ludziom pochodzenia żydowskiego, obowiązywało wyłącznie w Polsce.

            Rodzina Ulmów nie była bogata. Wiktoria i Józef prowadzili niewielkie gospodarstwo, mieli sześcioro dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Choć im samym nie było łatwo, zdecydowali się pomóc zagrożonym bliźnim.

            Pod koniec 1942 roku Ulmowie ukryli na terenie swojego gospodarstwa ośmiu Żydów. Był to Saul Goldman z czterema synami oraz Gołda Grünfeld i Lea Didner z małą córeczką. Ponadto Józef Ulma pomógł jeszcze kilku innym Żydom wybudować schronienie w pobliskim jarze. Ukrywały się tam cztery kobiety, którym Wiktoria Ulma dostarczała żywność. Niestety, 13 grudnia 1942 roku w czasie obławy, kobiety te zostały znalezione i zamordowane przez Niemców.

            W swoim gospodarstwie Ulmowie ukrywali Żydów do wiosny 1944 roku. Wspierał ich w tym przyjaciel rodziny, Antoni Szpytma. Niemcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że w okolicy są Polacy, który pomagają Żydom. Na trop Ulmów wpadli na początku 1944 r. W pierwszej kolejności zabili Żydów, następnie, na oczach dzieci, zastrzelili Józefa i Wiktorię Ulmów, a potem ich 6 dzieci.

            Najstarsze z dzieci Ulmów miało 8 lat. Najmłodsze półtora roku. Zginęło również nienarodzone jeszcze dziecko Ulmów – Wiktora była bowiem w zaawansowanej ciąży.

            Zwykła rodzina dała w czasie II wojny światowej dowód niezwykłego bohaterstwa i niezłomności. Pozostali ludźmi w czasach, kiedy wielu nie dbało o ludzką godność i swoje człowieczeństwo.

            13 września 1995 roku małżeństwo Ulmów zostało pośmiertnie odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Prezydent Lech Kaczyński, 25 stycznia 2010 roku, nadał im pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

            10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się msza, w czasie którego rodzina zostanie beatyfikowana.

          • Otwarcie parku rowerowego w Niegosławiu

          • W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości otwarcia Pumptracku w Niegosławiu. Czym jest Pumptrack? To bezpieczny tor dla każdego, kto lubi jeździć na rowerze, deskorolce, hulajnodze czy rolkach. Małym dzieciom daje możliwość oswojenia się z rowerem na nierównościach terenu, stawia też wyzwanie i daje prawdziwą frajdę doświadczonym zawodnikom. Warsztaty z bezpiecznego korzystania z pumptracku poprowadził dziś dla uczniów Hubert Rólkiewicz ze Stowarzyszenia Sportów Xtremalnych SSX.

            Projekt został zrealizowany w ramach Drezdeneckiego Budżetu Obywatelskiego z inicjatywy pana Andrzeja Mirona - Radnego Rady Miejskiej w Drezdenku. 

          • Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja

          • 3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

            Pomimo że dokument ten został podpisany wiele lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja ta była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw. 

            Źródła informacji i grafiki: https://www.gov.pl/web/grecja/swieto-konstytucji-3-maja, http://szkola.izba.krakow.pl/narodowe-swieto-konstytucji-3-maja/

            ​​​​​​​

            Z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA TRZECIEGO MAJA uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie „Moja Ojczyzna”. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu wiedzy o Polsce, odgadnięcie miast na podstawie zdjęć, uzupełnienie fragmentów hymnu i dokładne pokolorowanie naszego godła narodowego. Uczestnicy pracowali w grupach. Wyniki zostaną ogłoszone 4 maja podczas apelu. Zwycięzcy otrzymają dyplomy i oceny celujące z historii w zależności od zdobytego miejsca. Uczniowie klasy III wykonali książeczki  pt. „Przewodnik po Polsce”.

          • 2 maja - Dzień Flagi RP

          • 2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r., obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

            Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów.

            Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – powinna być zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną.

            Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

            Źródło informacji i grafiki: https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=514A647E57342355C1258280006DB3A5

          • 19 rocznica Polski w UE

          • 19 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. Wraz z naszym krajem 1 maja 2004 roku do unijnej wspólnoty zostało przyjętych jeszcze dziewięć innych państw – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej.

          • 1 maja- Święto Pracy

          • 1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy - św. Józefa, rzemieślnika. 

            Pracy drugiego człowieka należy się szacunek. Dobrze wykonywana praca daje nam poczucie satysfakcji ze spełniania swoich zadań i obowiązków oraz wdzięczność innych ludzi, na rzecz których pracujemy i jesteśmy.

          • Wolontariacka akcja Caritasu - pomoc dla pogorzelców

          • Nasza Szkoła miała przyjemność wziąć udział w pomocy dla pogorzelców z naszej gminy. Ciasto i wata cukrowa sprzedały się baaardzo szybko. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wsparli nas, przynosząc swoje wypieki: Pani Jolancie Kłos, Pani Annie Paruszkiewicz, Pani Katarzynie Buśko, Pani Magdalenie Huk, Pani Czesławie Pieluszczak, Pani Teresie Kwiatkowskiej, Pani Agnieszce Fabjańskiej, Pani Paulinie Grobelskiej, Pani Sylwii Iwaszko, Pani Annie Owczarzak, Pani Alicji Gawrońskiej. Serdeczne podziękowania również dla dziewcząt ze Szkolnego Koła Caritas: Martyny Talarowskiej, Aleksandry Jędras, Izabeli Zdrowowicz, Amelii Iwaszko oraz Wiktorii Mazurak. Wszystkie zebrane środki przekażemy na rzecz pogorzelców. Dziękujemy również Pani Sołtys - Paulinie Pieluszczak-Suchodolskiej, za udostępnienie namiotu.

          • 22 kwietnia - Dzień Ziemi

          • W ubiegły piątek społeczność naszej szkoły zaangażowała sie w obchody Dnia Ziemi, bo każdy jest świadomy tego, że jesteśmy tu tylko przez chwilę, a Ziemia nie jest naszą własnością, lecz wspólnym dobrem, o które należy dbać.

            Były pogadanki, nauka segregacji odpadów, zbieranie śmieci, a uczniowie kl. 2 pod opieką p. Jolanty Kłos przygotowali nawet krótkie przedstawienie pt. "Niewielki, ale śliczny, Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny".

          • Konkurs plastyczny z nagrodami pieniężnymi

          • Zapraszamy uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych do udziału w konkursie „Karta płatnicza moich marzeń”.

            Celem konkursu jest stworzenie najciekawszego projektu karty płatniczej. Uczestnicy powinni wykazać się kreatywnością, wyobraźnią i umiejętnościami plastycznymi lub graficznymi.Najlepsze projekty zostaną nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami, a wybrane projekty zostaną opublikowane na stronie projektu „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”.

            Aby wziąć udział w konkursie należy:

            Do wygrania atrakcyjne nagrody finansowe!

            1. Miejsce – 800 zł
            2. Miejsce – 500 zł
            3. Miejsce – 400 zł
            4. Miejsce – 300 zł
            5. Miejsce – 200 zł

            Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia 2023 r. do godz. 23:59.

            Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie  https://przedsiebiorczydzek.pl/uczennice-i-uczniowie/

            Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”, którego partnerami są Bank Pekao S.A. oraz Fundacja Banku Pekao S.A.

          • Akcja charytatywna dla pogorzelców z Drezdenka

          • Dziś uczniowie i pracownicy naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że ich serca są czułe na los potrzebujących. Zorganizowana przez uczniów kl. 7 (Hanię Baziak, Martynę Talarowską, Szymona Cieślewicza, Oskara Taśmińskiego, Adriana Wrzesińskiego i Wiktora Urbaniaka) akcja pod hasłem "Dzień Tosta" pozwoliła zebrać kwotę 1200 zł dla potrzebującej rodziny z Drezdenka, która w wyniku pożaru w Święta Wielkanocne straciła dom i cały swój dobytek. Dziękujemy Wam za tak duże zainteresowanie i okazane wsparcie. :)

          • Pomoc dla pogorzelców z Drezdenka

          • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie, nasza koleżanka z Drezdenka, Kamila Steblecka, która zawsze była czuła na los innych ludzi, wielokrotnie inicjowała różne akcje charytatywne, dzisiaj sama potrzebuje wsparcia. W pożarze, który wybuchł 10.04.br. straciła dom i cały dobytek. Jej 5-cio osobowa rodzina, jak też mieszkająca po sąsiedzku 4-osobowa rodzina, pozostały bez niczego... Nie bądźmy więc  obojętni na ich los. Proszę o wsparcie finansowe dla nich. Każdy może pomóc poprzez wpłaty dokonane na zrzutka. pl (https://liblink.pl/eHCSjgFFZN) lub udział w aukcjach charytatywnych na profilu na Facebooku - Licytacje-pomoc dla pogorzelców z Drezdenka. Wierzę, że można na Was liczyć. 

            Beata Turczyn - dyrektor SP im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu

          • Otwarcie kolejnego etapu ścieżki rowerowej Trzebicz-Gościm

          • Nasza szkoła czynnie zaangażowała się w imprezę związaną z otwarciem kolejnego etapu ścieżki rowerowej, która miała miejsce w ubiegłą sobotę - 1.04.2023 r. Dziękujemy za Wasz udział, zachowanie bezpieczeństwa.

            Niektóre zdjęcia pochodzą z profilu FB Urzędu Gminy.

          • X Gminny Konkurs Tradycji Wielkanocnych w Trzebiczu

          • W dniu 26.03.2023 r. na sali wiejskiej w Trzebiczu odbyło się podsumowanie X już edycji znanego i lubianego w okolicy Gminnego Konkursu Tradycji Wielkanocnych. Impreza zgromadziła wiele osób, w tym znamienitych gości, m.in. Wojewodę Lubuskiego - p. Władysława Dajczaka, Wicestarostę powiatu strzelecko-drezdeneckiego - p. Pawła Antczaka, Burmistrza Drezdenka - p. Karolinę Piotrowską. Każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił w tworzeniu wielkanocnych ozdób: pisanek, palm i stroików. Nagrodzono też laureatów i uczestników tego kreatywnego konkursu.

            (zdjęcia pochodzą z profilu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego na Facebooku)

          • Lekcje duchowej przemiany

          • Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli rekolekcje wielkopostne. Temat dzisiejszych rozważań dotyczył czynienia dobra. Rekolekcjonista, ks. Maciej Guziejko, w bardzo przystępny sposób, angażując przy tym dzieci i młodzież, przekazał społeczności szkolnej najważniejsze treści; podkreślił, że każdy z nas może czynić dobro. Zachęcił też uczniów do wykonywania dobrych uczynków, bo one nie dość, że dają nam dużo satysfakcji, to jeszcze prowadzą nas prostą drogą do Boga.

          • 22 marca - Światowy Dzień Wody

          • Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody. Święto to jest ukłonem w kierunku Ziemi i przypomnieniem dla nas, że brak wody jest realnym problemem nie tylko państw Afryki, ale też każdego kontynentu, dlatego powinniśmy dbać o jej zasoby i je oszczędzać.