Niniejszy materiał powstał w ramach projektu pn. „Zatrzymać kroplę – mała retencja w Szkole Podstawowej w Trzebiczu” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Społeczność naszej szkoły zawsze chętnie angażuje się w różne działania związane z kampaniami społecznymi. Tak też było w przypadku realizacji programu pod nazwą „Zatrzymać kroplę - Mała retencja”, który realizowany był w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Szkoła na jego realizację otrzymała dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w kwocie 7 923,30 zł brutto. Celem tego projektu było zwiększenie świadomości ekologicznej uczniów oraz ich rodziców w zakresie znaczenia małej retencji jako sposobu oszczędzania wody, poprzez m.in. ukazanie jego odbiorcom, jak gromadzenie i ponowne wykorzystywanie deszczówki może wspierać środowisko oraz ograniczyć zużycie wody w codziennym życiu.
W ramach programu odbyły się m.in. warsztaty dla rodziców, przygotowane i współprowadzone przez uczniów kl. 8, podczas których ich uczestnikom przedstawiono techniki oszczędzania wody oraz metody wspierania małej retencji. W warsztatach tych, które miały miejsce przy okazji tzw. wywiadówki, udział wzięło łącznie 37 rodziców naszych uczniów, którzy w miłej atmosferze, korzystając z poczęstunku przygotowanego w ramach projektu, twórczo pracowali, szukając odpowiedzi na pytania, czym jest mała retencja, jak można ją wspierać i jak ograniczyć zużycie wody.
Fakt dużego zaangażowania rodziców w te warsztaty to świadectwo tego, że żywo interesują się oni działaniami prowadzonymi przez szkołę i popierają je, gdyż widzą ich słuszność, za co serdecznie im dziękujemy. To przecież rodzice są najważniejszymi autorytetami dla swych dzieci, a przykład pozytywnego odbioru kampanii dot. małej retencji z pewnością będzie dostrzeżony i powielany przez ich podopiecznych.