• Sukcesy naszych uczniów w dziedzinie ortografii

          • Dnia 28 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. J. Nojiego w Drezdenku odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Udział w nim wzięło 10 szkół z całego powiatu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8: Oliwia Harasimczyk oraz Jakub Maciejewski. Po napisaniu dyktanda, rozwiązaniu zadań ortograficznych okazało się, że Jakub Maciejewski został mistrzem powiatu, a szkoła zajęła zespołowo zaszczytne 3 miejsce. Uczniowie odebrali nagrody z rąk Pani Ewy Rawy - Lubuskiego Kuratora Oświaty. Gratulujemy uzyskanego przez uczniów wyniku i życzymy dalszych sukcesów zarówno im jak i p. Renacie Mikłasewicz, która przygotowała Oliwię i Kubę do tego konkursu. 

          • Przed egzaminem - przypominajka

          • Zapraszamy do obejrzenia prezentacji dotyczących egzaminu ósmoklasisty.

            1. Egzamin ósmoklasisty - informacje ogólne

            Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (film 1.)

            3. Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (film 2.).

            4. Egzamin ósmoklasisty z matematyki.

            5. Egzamin ósmoklasisty z języka obcego.

          • 9 maja - Dzień Europy

          • Co roku, 9 maja obchodzimy Dzień Europy. To święto upamiętniające tzw. Plan Schumana, przedstawiony w 1950 roku przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana. Plan stał się podwalinami dzisiejszej Unii Europejskiej.

          • Wycieczka klas I - III do Poznania i Kórnika

          • W ramach projektu MEN "Poznaj Polskę", którego celem jest poznanie kultury i dziedzictwa narodowego naszego kraju, uczniowie kl. I - III odwiedzili wybrane z "Listy punktów edukacyjnych" obiekty w Poznaniu i Kórniku. Były to: Muzeum Instrumentów Muzycznych, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Kórnik-zespól zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym - nekropolią właścicieli.

            Wszyscy uczestnicy wycieczki nie mogli doczekać się wizyty w wybranych miejscach. Kiedy przekroczyli progi muzeum instrumentów znaleźli się w zaczarowanym świecie muzyki otoczonym bardzo ciekawymi instrumentami. Uczniowie bardzo uważnie i z zaciekawieniem wysłuchali opowieści pani kustosz o instrumentach oraz usłyszeli ich brzmienie z nagrań. Zadawali przy tym bardzo dużo pytań dotyczących eksponatów, na które otrzymali ciekawe i wyczerpujące odpowiedzi. Kolejnym miejscem, które odwiedzili była miejscowość Kórnik. Tam dzieci, ku wielkiemu ich zaskoczeniu związanemu z nazwą, ujrzały piękny zamek otoczony fosą i różnorodną roślinnością. Po przejściu przez piękny most uczniowie dotarli do drzwi, w których powitał ich odźwierny oraz panie przewodniczki i kustoszki. Po zapoznaniu z zasadami zwiedzania dzieci wraz z przewodnikami wyruszyły na szlaki zamkowe w celu poznania tajemnych komnat oraz śladów tajemniczej „Białej Damy”. Uczniowie opuścili ten piękny obiekt pełni wrażeń. Następnie udali się do arboretum, gdzie rozpoznawali, nazywali i poznawali rośliny, których na co dzień nie można  zobaczyć w naszym najbliższym otoczeniu. Z tego miejsca udali się do Kościoła Wszystkich Świętych, który jest uznany za pomnik historii Polski, tam dzieci zobaczyły nagrobek Teofili Działyńskiej czyli Białej Damy z zamku kórnickiego. Stamtąd uczniowie pełni wrażeń i przeżyć wyruszyli w drogę powrotną. Wycieczka ta z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • Dzisiejsze obchody Święta Konstytucji 3 Maja uświetnił m. in. uroczysty przemarsz delegacji i pocztów sztandarowych różnych szkół i instytucji. Wśród nich nie mogło zabraknąć również pocztu naszej szkoły. To nasz wkład w rozwój postaw obywatelskich i kształtowanie patriotyzmu wśród uczniów. 

          • 2 maja - Dzień Flagi RP

          • 2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r., obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

            Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów.

            Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – powinna być zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną.

            Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.

            Źródło informacji i grafiki: https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=514A647E57342355C1258280006DB3A5

          • 18 lat Polski w strukturach Unii Europejskiej

          • 18 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. Wraz z naszym krajem 1 maja 2004 roku do unijnej wspólnoty zostało przyjętych jeszcze dziewięć innych państw – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej.

          • 1 maja - Święto Pracy

          • 1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy - św. Józefa, rzemieślnika.