• Przykłady systemowych działań na rzecz uczniów zdolnych

1. Udział w całorocznym cyklu imprez sportowych „Ratajada – młodzież przeciw uzależnieniom” w Strzelcach Krajeńskich (w tym roku jest to już XIII edycja), podczas których pojedynczy uczniowie lub zespoły klasowe rywalizują ze sobą w konkurencjach lekkoatletycznych.

2. Udział w rozgrywkach w ramach Ligi Orlików – każdego roku w okresie od września do połowy października chłopcy z rocznika 2002 i młodsi biorą udział  w rozgrywkach w ramach Ligi Orlików. Nasi uczniowie reprezentują barwy Klubu Sportowego „URAN” Trzebicz. Uczniowie uczestniczą 2 razy w tygodniu w treningach pod okiem doświadczonego trenera.

3. Cykliczne imprezy sportowe organizowane przez szkołę dla naszych uczniów: Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Trzebiczu – bieg ten otwiera rokrocznie w naszej szkole sezon rozgrywek sportowych, uczniowie rywalizują ze sobą indywidualnie oraz w kategorii zespołów klasowych w dwóch grupach wiekowych: klas 0-III i IV-VI, Bieg o Puchar Wiosny – rokrocznie podczas obchodów Dnia Szkoły Odkrywców Talentów, Bieg Patrolowy o Puchar Puszczy Noteckiej - współorganizowany z zaprzyjaźnionymi szkołami, odbywający się zawsze w Dzień Dziecka, podczas którego poza osiągniętym czasem drużyny, liczy się prawidłowe wykonanie wszystkich zadań na trasie biegu.

4. Coroczny udział w Miejsko - Gminnych Mistrzostwach Tenisa Stołowego organizowanych przez Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Drezdenku. Dzieci rozgrywają mecze w systemie grupowym w kategorii klas IV-VI.

5. Zajęcia SKS dla uczniów uzdolnionych sportowo z klas III-VI.

6. Zajęcia sportowe w ramach zajęć świetlicy profilaktycznej w klasach 0-III, wyjazdy zespołów na zawody międzyszkolne na Halę Sportowo-Rehabilitacyjną w Drezdenku.

7. Rozgrywki szkolne w dwa ognie, hokeja, piłkę siatkową i piłkę nożną w ramach akcjiBiała Zima” podczas corocznych ferii zimowych.

8. Cykliczne wyjazdy na basen i na lodowisko do Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego „Słowianka” w Gorzowie Wlkp. dla dzieci chcących rozwijać umiejętności pływania i interesujących się łyżwiarstwem/nauką jazdy na łyżwach.

9. Współpraca z „Miejscami Odkrywania Talentów” - Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate Tradycyjnego „Fudokan” – udział uczniów w zajęciach karate oraz starty uczniów w Międzypowiatowym Turnieju w Karate Tradycyjnym Shotokan.

10. Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w ramach Projektu Indywidualizacji Procesu Nauczania i Wychowania uczniów klas  I-III szkół podstawowych w Gminie Drezdenko, prowadzone w wymiarze 1h/tygodniowo.

Sposoby pracy z uczniem zdolnym, w tym ciekawe metody i formy pracy:

Indywidualizacja zajęć sportowych (przygotowywanie poszczególnych uczniów do zawodów sportowych), organizowanie zajęć pozalekcyjnych dla  uczniów uzdolnionych sportowo (zajęcia SKS, zajęcia sportowe z członkami Klubu Sportowego URAN Trzebicz, zajęcia sportowe na Hali Sportowo-Rehabilitacyjnej w Drezdenku), zajęcia prowadzone przez osoby z zewnątrz, będące autorytetami dla dzieci – trenerzy, sensei, stosowanie metod aktywizujących i gier sportowych/ruchowych, zajęcia w terenie

Przykłady indywidualizacji i różnicowania treści, metod, form pracy z uczniem zdolnym:

- dostosowywanie poziomu zajęć sportowych do kondycji i możliwości uczniów

- praca indywidualna podczas zajęć SKS

-podział uczniów na grupy początkujące i zaawansowane (przy tenisie stołowym)

- zachęcanie uczniów bardzo dobrych w danej dyscyplinie do pomocy innym uczniom/kolegom z drużyny

- zróżnicowane zadań/ćwiczeń do wykonania podczas zajęć sportowych

- organizacja wyjazdów na rozgrywki, zawody, mistrzostwa na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim, powiatowym, gminnym i międzyszkolnym

- stwarzanie uczniom sytuacji służących sprawdzeniu/zweryfikowaniu ich umiejętności

Efekty pracy

- I miejsce w kategorii klas IV, I miejsce w kategorii klas V, I oraz III miejsce w kategorii klas VI w Miejsko-Gminnych Mistrzostwach w Tenisie Stołowym w Drezdenku