• Fryzjer

        • Fryzjer to niejednokrotnie artysta, wirtuoz zajmujący się włosami. Standardowo jest to zawód należący do grupy rzemieślniczej, jednak wiele zależy od tego, jak dana osoba go postrzega. Niektórzy traktują fryzjerstwo jako sposób na pracę, inni dostrzegają w tym pasję i zdolności artystyczne.

          Fryzjer, zwany teraz coraz częściej stylistą fryzur jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje. W wielu nowoczesnych, ekskluzywnych salonach fryzjerskich mycie włosów połączone jest z szeregiem dodatkowych usług takich jak masaż głowy, zastosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych etc.

          Zadaniem fryzjera jest odpowiednie ostrzyżenie i wymodelowanie włosów, aby osiągnąć efekt oczekiwany przez klienta. Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacji włosów - farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek, balejażem, dekoloryzacją. Wiele salonów oferuje również usługi związane z przedłużaniem lub zagęszczaniem włosów czy zabiegami regeneracyjnymi włosów zniszczonych.

          Fryzjer zajmuje się również tworzeniem fryzur okolicznościowych, tworzonych na specjalne okazje takie jak śluby, komunie, sylwester, chrzciny. Doradza klientom w doborze najlepszych środków pielęgnacyjnych oraz we właściwym dbaniu o wykonaną fryzurę.

          Od dobrego fryzjera wymagane są przede wszystkim umiejętności fryzjerskie, a co za tym idzie umiejętności manualne, wyobraźnia, zmysł estetyczny, jak również wysoka kultura osobista oraz czystość podczas wykonywania pracy. Ważne jest także, aby fryzjer szanował decyzje klienta i słuchał jego wskazówek i życzeń.

          Miejscem pracy fryzjera mogą być nie tylko salony fryzjerskie, ale także miejsca, gdzie potrzebny jest specjalista od stylizacji włosów, czyli teatry, plan zdjęciowy, telewizja, studia fotograficzne.


          Rynek pracy jest rozwija się dynamicznie, co widać w zapotrzebowaniu na konkretne zawody w danym momencie. Obecnie dobrze wykwalifikowany fryzjer z ciekawym doświadczeniem nie powinien mieć problemu ze znalezieniem nowego miejsca pracy. Zmieniło się także postrzeganie tego zawodu, który kiedyś nie cieszył się tak dużym poważaniem, jak teraz. Na rynku poszukiwani są przede wszystkim ambitni fryzjerzy z wizją, dla których fryzjerstwo to przede wszystkim zawód z wizją i pasją.


          Nie od dziś wiadomo, że zadbane włosy to wizytówka człowieka. W ślad za tym idzie dobre samopoczucie. O włosy szczególnie troszczą się już nie tylko panie, ale także panowie. I nie chodzi o zwykłe strzyżenie, ale o wyjątkowe cięcia i kolory. 

          Fryzjerstwo przeżywa rozkwit zwłaszcza w dużych miastach. Profesjonalni fryzjerzy w Warszawie kosztują sporo, a czas oczekiwania na umówiony termin bywa dość długi. 


          Wiele zależy od lojalności klienta. Dobry fryzjer niezależnie od tego, w jakim salonie pracuje, zazwyczaj przyciąga te same osoby. Stali klienci chodzą do konkretnej osoby, nie do konkretnego miejsca.


          W tym zawodzie zdecydowanie więcej można spotkać fryzjerek. Przyjęło się, że włosami zajmuje się fryzjerka. Jednak już od dłuższego czasu w tej grupie zawodowej przybywa coraz więcej panów.


          Ile zarabia fryzjer?
          Według raportu Sedlak&Sedlak średnia zarobków fryzjera wynosi 2390 PLN.


          To, ile zarabia fryzjer, uzależnione jest od salonu i miejscowości, w której pracuje. Wiele też zależy od tego, czy prowadzi własną działalność gospodarczą, czy pracuje dla kogoś. Na pensję fryzjera składa się także doświadczenie i umiejętności.

           

          Czy fryzjer to dobry zawód?


          Dziś fryzjer często postrzegany jest nie jako zwykły zawód, a artysta. Znajomość technik i trendów oczywiście jest ważna, ale nie najważniejsza. Dużo bardziej liczą się umiejętności artystyczne, kreatywne podejście do tematu, wyczucie smaku, kwestia stylu, doradztwo, dar przekonywania. Dobry fryzjer to fryzjer z pasją. 

          Fryzjerstwo to branża dynamiczna, która szybko się rozwija i ciągle zmienia. Żeby nie wypaść z obiegu, wymagany jest rozwój i doskonalenie umiejętności. Trzeba być na bieżąco, dlatego nieodzowną częścią pracy fryzjera są kursy, szkolenia, pokazy, konkursy. Trzeba w siebie inwestować, aby zyskać. I nie chodzi tu tylko o klientów, ale także o zysk w czystej postaci. Każdy kolejny kurs i nowe doświadczenia, które umiejętnie są wykorzystywane, pozwalają na podnoszenie cen. 

          To, ile kosztuje farbowanie włosów u fryzjera, zależy w dużej mierze od technik, jakie są stosowane. Czy do farbowanie używane są naturalne farby nieniszczące włosów, jak przebiega ich pielęgnacja przed rozpoczęciem zabiegu, w trakcie i po. Dobry fryzjer często używa naturalnych, organicznych mieszanek wielu kolorów, aby uzyskać wymarzone tony kolorystyczne. Może nakładać też kilka różnych warstw, by uzyskać przejście, refleksy i inne modne aranżacje włosów. Dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje rozjaśnianie włosów u fryzjera, a ile farbowanie. Żaden fryzjer nie jest taki sam. Jeden stosuje nowo poznane sztuczki, inny farbuje włosy farbą przyniesioną przez klientkę.

          Fryzjerzy także mogą awansować i rozwijać się na innych polach związanych z pielęgnacją włosów. Najlepsi z najlepszych mają szansę się wybić i zostać managerami i trenerami w renomowanych salonach o statusie międzynarodowym.

          Trzeba pamiętać, że to jak zostać fryzjerem, niewiele ma wspólnego z tym, jak być dobrym fryzjerem.

           (źródło: https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/fryzjer-czy-to-dobry-zawod_pr-1885.html,

          https://www.zawodowe.com/kategorie/pozostale/fryzjer/opis_i_zarobki/)