• Biała Zima

07.10.2019 21:39

Nasza szkoła jak co roku organizuje akcję "Biała zima". Celem spotkań jest przede wszystkim zapewnienie opieki i bezpieczeństwa dzieciom oraz pożyteczne zagospodarowanie ich wolnego czasu poprzez promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia. Pierwszy dzień ferii rozpoczął się od stworzenia regulaminu obowiązującego podczas zajęć. Tematem przewodnim dnia był taniec. Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że taniec to nie tylko zabawa, ale również sposób na spędzanie wolnego czasu i poprawa kondycji naszego organizmu. Dzieci uczestniczyły w treningu Zumby oraz zabawach przy muzyce. Odbyły się również zajęcia plastyczne pt. "Mój ulubiony wykonawca muzyczny/ instrument muzyczny". Dzieci odwiedzili także pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Drezdenku, którzy przeprowadzili różnorodne gry i zabawy dotyczące zdrowia nagradzając dzieci pięknymi upominkami. Jutro kolejny ciekawy dzień przed nami.

Drugi dzień akcji „Biała zima”  związany był z tematem STOP PRZEMOCY. Nasi uczniowie dowiedzieli się, jakie są rodzaje przemocy wśród dzieci i dorosłych. Uczniowie są świadome powagi tematu. Obejrzeliśmy filmik o przemocy, a potem wszyscy przystąpili do pracy. Każda grupa przygotowała rekwizyty do odgrywania ról. Po obiedzie nasze pociechy stały się aktorami w dramie - MÓWIĘ NIE. Na podsumowanie wszyscy wzięliśmy udział w zabawie integracyjnej.

W środę, 16 stycznia było w naszej szkole przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo!  Dzieci z grupy „Biała Zima” na zajęciach wykonały plakaty technika kolaż o witaminach i własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, brzoskwinie, śliwki, kiwi, pomarańcze, mandarynki, limonki, winogrona, a nawet ananas i granat. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy.  Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Odbyła się również nauka nakrywania do stołu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale.A największą niespodzianką była bita śmietana, która dodała jej uroku i smaku.Po obiedzie udaliśmy się na poranną gimnastykę.

W czwartek w naszej szkole czas na sport, bo SPORT TO ZDROWIE! Ułożyliśmy kodeks fair play, a potem przystąpiliśmy do rywalizacji sportowej. Wyścigi w rzędach, zbijak i piłka nożna wywołały dużo radości i zdrowej rywalizacji. Każdy został nagrodzony za przestrzeganie zasad. Aby uspokoić sportowe emocje dzieci zabrały się za rysowanie swoich ulubionych sportowców. Na koniec zagraliśmy w bigno i obejrzeliśmy filmy z ulubionymi dyscyplinami sportowymi dzieci. Odwiedził nas również pan policjant.

W ostatnim dniu Białej Zimy w Trzebiczu rozwijaliśmy zainteresowania czytelnicze. Każdy z nas przedstawił swoją ulubioną książkę i zilustrował fragment tekstu. Wskazywaliśmy pozytywne zachowania bohaterów i odróżnialiśmy dobro od zła ukazane w książkach. Wykonaliśmy również kukiełki z różnych materiałów i pobawiliśmy się w teatr. Za oknem pojawił się śnieg, a to była dobra okazja, aby wyjść na plac zabaw. Gry nie miały końca! Kiedy już mróz szczypał w policzki, udaliśmy się na ciepły posiłek.

Szybko minął nam ostatni dzień Białej Zimy, do zobaczenia za rok. Życzymy bezpiecznych ferii.