• DIAGNOZA

• DIAGNOZA POTRZEB SZKOŁY W ZAKRESIE

ROZWOJU KOMPETENCJI KLUCZOWYCH

Szkoła Podstawowa w Trzebiczu

Według scenariusza opracowanego wspólnie z doradcą przeprowadzono diagnozę, której celem było wyłonienie zagadnień problemowych, związanych z rozwijaniem kompetencji kluczowych, które zasługują na uwagę w czasie rocznego procesu wspomagania.

Proces ten przeprowadzono w sposób partycypacyjny z dbałością o przestrzeń do dyskusji w całym gronie i  możliwość wypowiedzi każdego uczestnika, co miało na celu wzrost zaangażowania rady pedagogicznej.

W diagnozie skorzystano z raportu z analizy wyników egzaminu zewnętrznego, oraz wniosków  z prowadzonego przez dyrektora nadzoru pedagogicznego.

Podczas tego procesu zastosowano pogłębiające techniki diagnostyczne:

ÿ       Balon (zasoby – potrzeby - zagrożenia);

X            Koło kompetencji;

ÿ       Ankieta dla nauczycieli;

ÿ       Gadająca ściana;

ÿ       Śnieżna kula;

X            Praca w małych zespołach (których celem było umożliwienie wypowiedzi każdej z osób uczestniczących w spotkaniu diagnostycznym, a następnie wymiana swojej opinii z kilkoma innymi osobami);

X            Otwarta dyskusja

ÿ       3X Dlaczego,

ÿ       Profil szkoły,

ÿ       Metaplan,

ÿ       Drzewo problemów,

ÿ       Wizja  misja  szkoły, poziomy  DILTSA,

ÿ       Analiza pola sił.

KOŁO KOMPETENCJI

Które kompetencje kluczowe należy szczególnie rozwijać u uczniów w szkole?

Które z 8 kompetencji kluczowych określonych w 2018 r przez Radę Europy (można wybrać najwyżej dwa) mogą stanowić podstawę do diagnozy potrzeb rozwojowych naszej szkoły/przedszkola?

1. Koło kompetencji;
        2. Rozmowy w parach, który problem jest najważniejszy - wybieramy trzy;
        3. Nauczyciele, pracując w zespołach, ustalają, który problem jest najważniejszy.

Nauczyciele otrzymali  zielone karteczki samoprzylepne, oznaczającej zielone światło dla optymalizacji lub zmiany w obszarze danego wymagania, zaznaczali kompetencję, która jest mocną stroną placówki. Potem  uczestnicy mieli wskazać kompetencję, którą należy kształtować u uczniów, aby zoptymalizować pracę nad zdiagnozowanymi problemami oraz dzielili się spostrzeżeniami, jakie warto podjąć działania lub jakie przyjąć kierunki zmian. W trakcie dyskusji starano się dostrzegać związki pomiędzy zdiagnozowanymi zadaniami szkoły/przedszkola a kompetencjami kluczowymi. Nauczyciele otrzymali  pomarańczowe karteczki, oznaczającej pomarańczowe światło ostrzegawcze -  światło dla optymalizacji lub zmiany w obszarze danej kompetencji, zaznaczali kompetencję, która jest słabszą  stroną placówki.

ü  Jakie obszary były najczęściej wskazywane przez zespoły i dlaczego?

ü  Jakie obszary budziły najwięcej wątpliwości? Co było ich przyczyną?

Praca w małych zespołach - Nauczyciele pracowali  w zespołach przedmiotowych, w formie „wirujących plakatów” zapisywali problemy dotyczące wybranych w diagnozie wstępnej kompetencji.  Zespoły zidentyfikowały następujące potrzeby rozwojowe w szkole:

·        Nauczyciele mało wykorzystują posiadaną wiedzę i umiejętności w rozwijaniu kompetencji „uczenie się”;

·        Uczniowie nie znają stylów uczenia się;

·        Uczniowie nie potrafią się uczyć;

·        Uczniowie nie mają motywacji do uczenia;

Otwarta dyskusja. Podczas dyskusji kończącej warsztat nauczyciele podjęli decyzję o skoncentrowaniu się w bieżącym roku szkolnym na kompetencji 5 Osobiste, społeczne i uczenia się  z wyborem części dotyczącej uczenia się.

Wnioski z diagnozy:

1.      Nauczyciele mało wykorzystują posiadaną wiedzę i umiejętności w rozwijaniu kompetencji „uczenie się”;

2.      Uczniowie nie znają stylów uczenia się;

3.      Uczniowie nie potrafią się uczyć;

4.      Uczniowie nie mają motywacji do uczenia;

5.      Najpilniejszą kompetencją, którą szkoła będzie rozwijać w roku szkolnym 2019-2020 jest kompetencja „uczenie się”.

CEL:

Rozwijanie kompetencji uczenia się uczniów poprzez sprecyzowanie stylów uczenia się; stosowanie przez nauczycieli aktywnych metod nauczania; pokazanie uczniom metod i sposobów uczenia się  oraz zwiększenie motywacji uczniów do nauki.