Tydzień z Niepodległą
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Excepturi perferendis magnam ea necessitatibus, officiis voluptas- Zajęcia z Ornitologiem
- Ślubowanie i DEN
- Artyści rzeźbiarze
- Świetlicowe Pupile
- Dzień Kobiet
- Rozpoczecie Roku Szkolnego
- Turniej Szachowy
- Dzień Chłopaka
- Afryka Kazika
- Klasowe Wigilie
- Rekolekcje Wielkopostne
- Gośc z Senegalu
- Andrzejki
- Tydzień z Niepodległą
- Warsztaty ekologiczne
- Mikołajki
- Pieczenie pierników
- Apel z okazji Dnia Praw Dziecka
- Mikołajki z p. Burmistrz
- Koncert kolęd i pastorałek
- Żmudna praca się opłaca
- Walentynki
- Kino sferyczne
- Dzień Babci i Dziadka
- Dinozaury w zerówce
- Egzamin ośmioklasisty
- Wybraliśmy patrona Szkoły
- Pożegnanie klas 8
- Pożegnanie przedszkola
1 października 2018r. rozpoczęliśmy w naszej szkole uroczystości związane z obchodami „100-lecia niepodległości” – „ Tydzień dla Niepodległej” – „Niepodległa, niepokorna…” Nasza szkoła została udekorowana flagami narodowymi. Każda klasa wykonała gazetkę okolicznościową. W holu szkoły została wykonana gazetka ze słowami naszej pieśni przewodniej „ Niepodległa, niepokorna…”
O godz. 8.00 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zebrali się na placu apelowym. Odbyło się tu uroczyste podniesienie naszej flagi narodowej na maszt i wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego”.
Pani dyrektor Beata Turczyn przywitała wszystkich obecnych. W krótkim przemówieniu przypomniała o długich latach niewoli, walce Polaków i odzyskaniu niepodległości w 1918r.
Po apelu uczestnicy uroczystości przenieśli się do sali gimnastycznej, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznej i żołnierskiej -„WYŚPIEWANA NIEPODLEGŁOŚĆ”.
Nasz koncert rozpoczęliśmy od pieśni, którą śpiewali żołnierze, wyruszający z Józefem Piłsudskim 6 sierpnia 1914r. z Krakowa, aby wywołać powstanie na ziemiach polskich. Pieśń pt. „Pierwsza Kadrowa” zaśpiewali uczniowie klasy piątej.
O żołnierzach Józefa Piłsudskiego i ich marzeniach zobaczenia Warszawy, o szybkim odzyskaniu wolności zaśpiewali nam uczniowie klasy czwartej. Wykonali oni pieśń pt. „Warczą karabiny”.
Najsłynniejszą pieśń niepodległościową tamtych czasów – „My, Pierwsza Brygada” – usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w interpretacji klasy siódmej.
Bardzo melodyjną, choć mniej znaną wojskową pieśń pt. „Marsz Lwowskich Dzieci” opowiadającą o mieszkańcach Lwowa, którzy wyruszali na front w mundurach monarchii austro-węgierskiej zaprezentowali nam uczniowie klasy szóstej.
Uczniom wykonującym pieśni żołnierskie akompaniował pan Piotr Antczak.
Kolejnymi wykonawcami byli nasi najmłodsi uczniowie. Grupa „0” przygotowana przez panią Martę Kwiatkowską wystąpiła w pięknej interpretacji ruchowej do piosenki „Symbole Polski”. Zaś grupa przedszkolaków zaprezentowała się w pięknych barwach narodowych w piosence „Mały Patriota”. Grupę przygotowała pani Aneta Raksa.
Na zakończenie klasy II i III zabrały nas w podróż po miastach polskich z piosenką pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Uczniów przygotowały przez pani Teresa Kwiatkowska i pani Agnieszka Wika.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu uroczyście zaśpiewali 4 zwrotki naszego hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. Z dumą stwierdzamy, że nawet nasi najmłodsi uczniowie i przedszkolaki znają cały hymn narodowy.
Dziękuję wszystkim uczniom za przygotowanie pieśni.
Dziękuję nauczycielom za przygotowanie uczniów do występów.
Serdeczne podziękowania składam na ręce rodziców, którzy zadbali o stroje galowe, w których uczniowie pięknie się prezentowali.
Dziękuję panu Piotrowi Antczakowi za akompaniament i pani Anecie za piękną dekorację oraz paniom, które przygotowały salę na dzisiejszą uroczystość.
Anna Owczarzak
„Tydzień dla Niepodległej”
2 października 2018r.
Nasze działania przebiegały dzisiaj pod hasłem „Od Oleandrów do Szczypiorna”. Październikowa pogoda nieco pokrzyżowała nam plany i skróciła nasze zajęcia na boisku sportowym. Zasady gry w piłkę ręczną przekazane zostały przez nauczyciela wychowania fizycznego pana Marcina Roszaka w bardzo dużym skrócie.
„Bieg dla Niepodległej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Trzebiczu” odbył się bez przeszkód. Po krótkiej rozgrzewce, uczniowie wystartowali w 4 kategoriach wiekowych.
Wśród przedszkolaków i sześciolatków ( Grupa „0”) najszybsi okazali się:
- Kacper Siuda Grupa „0”
- Stanisław Grek Grupa „0”
- Alan Mela Grupa „0”
Wyjątkowo w tej kategorii podajemy kolejność najmłodszych uczestników – przedszkolaków:
- Aleksander Klimowski
- Szymon Koryciński
- Alan Gaweł
Puchar zdobyła Grupa „0”. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom.
W kategorii klas I-III najszybciej przybiegli:
- Szymon Cieślewicz klasa III
- Antoni Przewoźny klasa I
- Jan Grek klasa I
Puchar w kategorii klas I-III zdobyła klasa III.
W kategorii klas IV – V najszybciej na metę przybiegli:
- Michał Majewski klasa V
- Cyprian Prońko klasa V
- Alan Pospieszała – klasa IV i Filip Kudłaszyk – klasa V
Zdobywcami Pucharu zostali uczniowie klasy V.
W najstarszej kategorii wiekowej miejscami w pierwszej trójce podzielili się uczniowie klasy VIII i VII:
- Filip Woźniak klasa VIII
- Marcel Baziak klasa VIII
- Gabriel Chmielewski klasa VII
Puchar zdobyła klasa VI, której aż 5 uczniów znalazło się w pierwszej 10.
Uczniowie klasy VI i VII zasługują na szczególne wyróżnienie, gdyż wszyscy wzięli udział w biegu.
Uroczyste rozdanie dyplomów i wręczenie Pucharów Dyrektora Szkoły dla zwycięskiej klasy w każdej kategorii wiekowej odbyło się w sali gimnastycznej.
Dziękuję uczniom, którzy nie zważając na trudne warunki pogodowe wzięli aktywny udział w biegu i zajęciach sportowych.
Dziękuję nauczycielom za opiekę nad uczniami. Pani Jolancie Kłos i panu Marcinowi Roszakowi dziękuję za czuwanie nad przebiegiem biegu. Trenerowi „Orlików” panu Dariuszowi Turczyn dziękuję za przygotowanie boiska do piłki ręcznej.
Anna Owczarzak
Trzeci dzień naszych działań w „Tygodniu dla Niepodległej” poświęciliśmy sylwetce jednego z najmłodszych dowódców walczących w legionach. Pułkownik Leopold Kula-Lis był wzorem dla młodzieży w dwudziestoleciu międzywojennym. Także i współczesna młodzież może brać przykład z tego młodego człowieka, który swoje życie poświęcił walce o niepodległość Polski. We wszystkim co robił starał się być najlepszy.
Uczniowie starszych klas poznali dzisiaj wiele ciekawych momentów z życia pułkownika Leopolda Kuli- Lisa i swoje wyobrażenia o jego życiu starali się pokazać w swoich pracach plastycznych. Ich prace utworzą historię życia, tego młodego legionisty, którą uczniowie starszych klas za pomocą teatru ilustracji opowiedzą swoim młodszym kolegom.
Na lekcjach towarzyszyły nam pieśni „Niepodległa, niepokorna…” i „Rapsod o pułkowniku Leopoldzie Kuli – Lisie”
Młodsi uczniowie ułożyli dzisiaj „żywa flagę”.
Dodatkowym wydarzeniem były dzisiaj „warsztaty ekologiczne”, na których uczniowie uczyli się jak dbać o najbliższe otoczenie, o naszą „Małą Ojczyznę”.
Anna Owczarzak
„Tydzień dla Niepodległej”
4 października 2018 r.
Dzisiejszy dzień przebiegał pod hasłem „Przyśniła się dzieciom Polska” . Uczniowie klas V-VI uczestniczyli w grze historycznej „Orlęta”, która odbywała się na terenie szkoły.
Zadaniem uczniów jest zdobycie czterech fragmentów obrazu przedstawiającego walki o Lwów, naklejenie na kartkę papieru (podpisanie - tytuł i autor – klasa VIII) oraz dostarczenie do biblioteki.
Przewodniczący klas otrzymali instrukcję gry. W klasach uczniowie odczytywali hasło i rozszyfrowywali wiadomość, która wskazywała im miejsce do którego mieli się udać po kolejne instrukcje. Ważna była też osoba, która miała przekazać kopertę. Jej imię także musieli uczniowie odgadnąć.
Następnie klasa wybierała drużynę, która udała się do miejsca i do osoby wskazanej w zadaniu. Aby otrzymać kopertę z następnym zadaniem i fragmentem obrazu drużyna musiała podać bezbłędnie odczytane hasło. Nie wszystkim się to udało. Wówczas drużyna musiała wrócić i zweryfikować hasło.
Po otrzymaniu koperty drużyna wracała do swojej klasy a uczniowie musieli na podstawie wskazówek znaleźć w klasie kopertę z kolejnymi fragmentami obrazu, nakleić wszystkie części na kartkę papieru.
Następnie uczniowie odgadywali zagadki, które wskazywały ukrycie kluczy. Należało znaleźć dwa klucze. Zagadki nie dla wszystkich były łatwe.
„ Słów tysiące napisanych według alfabetu. Francuzi pierwsi ją napisali w XVIII wieku”.
„ Legenda to prawdziwa, wiele znaków ukrywa”.
„Cyferki jedna za drugą, w kolejce ustawione. Miarę podadzą dokładną bo do tego są stworzone”.
Ostatnia instrukcja brzmiała: „Gdy obraz przykleicie i znajdziecie klucze dwa – to skończona Wasza gra. Z rozwiązanymi zadaniami, obrazem i kluczami wracajcie szybko do pani Ani”.
Najszybciej zadania wykonała klasa VI – wystarczyło im 12 minut. Klasa VII dostarczyła zadanie po 14 minutach. Trochę dłużej wykonanie zadań zajęło klasie VIII – 20 minut, a klasie V – 23 minuty.
W grach liczy się nie tylko wiedza, ale przede wszystkim współpraca i uważne czytanie wskazówek.
Gratulacje dla zwycięzców.
Klasa IV dzisiaj nie uczestniczyła w grze, gdyż wyjechała do Drezdenka na przedstawienie „Afryka Kazika”. Dla uczniów tej klasy gra odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Dziękuję nauczycielom i pracownikom szkoły za pomoc w przeprowadzeniu gry, a uczniom za udział.
Anna Owczarzak