• Przedmiotowe Zasady Oceniania

      z języka niemieckiego

      dla klasy VII

      (podręcznik EXTRAKLASSE DEUTSCH 1)

      I Założenia ogólne Przedmiotowego Oceniania:

      Podstawowym celem PZO jest rozpoznanie przez nauczyciela poziomu i postępów w opanowaniu przez uczniów wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanego programu nauczania języka niemieckiego uwzględniającego tę podstawę.

      Przedmiotowe ocenianie ma na celu:

      • poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach w nauce
      • pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju
      • motywowanie ucznia do dalszej pracy
      • dostarczanie nauczycielowi, rodzicom (opiekunom) informacji o postępach, trudnościach, uzdolnieniach ucznia
      • umożliwienie nauczycielowi doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej

      Przedmiotem oceny jest:

      1. zakres opanowanych wiadomości
      2. rozumienie materiału naukowego
      3. umiejętność stosowania wiedzy
      4. umiejętność przekazywania wiedzy

      II Obszary aktywności ucznia podlegające ocenie:

      Ocenie podlegają wiadomości i umiejętności ujęte w planie wynikowym nauczyciela, postawy ucznia (aktywność na lekcji, zainteresowanie przedmiotem), obecność i przygotowanie do lekcji, praca w zespole oraz osiągane postępy. Wykaz umiejętności podany jest do wiadomości uczniów na początku roku szkolnego. Szczegółowe wymagania z przedmiotu w zakresie wiadomości i umiejętności są uczniom przedstawiane na bieżąco na lekcjach.

      Ocenie w danym okresie roku szkolnego podlegają umiejętności i wiadomości ucznia reprezentowane poprzez:

      1. testy, prace klasowe – prace kontrolne obejmujące zakres wiadomości i umiejętności z jednego działu, zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem; uczeń ma prawo przystąpić do testu powtórnie (pisemnie lub ustnie) w ciągu 2 tygodni od daty zapoznania się z oceną, w terminie ustalonym przez nauczyciela; testy przechowywane są przez nauczyciela i stale dostępne do ewentualnego wglądu przez rodziców lub oddawane uczniom na stałe, w zależności od rodzaju testu.
      2. krótkie prace kontrolne – „kartkówki” – obejmujące zakres wiadomości i umiejętności z 3 ostatnich jednostek lekcyjnych, mogą być niezapowiedziane (należy oddać w ciągu 7 dni); mogą podlegać popraiwe przez ucznia w zależności od uzyskanej oceny,
      • wypowiedzi ustne uczniów (odpowiedzi na pytania, zadawanie pytań innym, opanowanie pamięciowe wiersza lub piosenki, opisu, wymienianie, np. dni tygodnia itp.; ułożenie dialogu, opowiadanie). Odpowiedzi ustne są oceniane pod kątem: poprawności merytorycznej, poprawności językowej, gramatycznej, poprawności wymowy, płynności odpowiedzi przynajmniej jedna w semestrze,
      • prace domowe (ustne i pisemne, oceniane pod względem: poprawności merytorycznej, sposobu rozwiązania, sposobu prezentacji i estetyki) – przynajmniej jedna w semestrze,
      • aktywność na zajęciach,
      • samodzielna lub grupowa praca uczniów na lekcji,
      • prowadzenie zeszytu przedmiotowego (Uczeń ma obowiązek prowadzenia zeszytu przedmiotowego, w którym powinny znajdować się zapisy tematów, notatki, zapisy poleceń ustnych i pisemnych prac domowych. Zeszyt powinien być prowadzony systematycznie. Uczeń w przypadku nieobecności w szkole powinien zeszyt uzupełnić. Na ocenę zeszytu ma wpływ jego estetyka – może być oceniany ale nie musi),
      • prace dodatkowe nieobowiązkowe, nadprogramowe,
      • przygotowanie do uczestnictwa w lekcji,
      • wykonywanie prac, prezentacji, projektów plastycznych oraz pomocy lekcyjnych (przy ocenie projektów obowiązują kryteria: zrozumienie tematu, zawartość rzeczowa, wykorzystanie źródeł, poprawność językowa, staranność wykonania, oryginalność, terminowość realizacji,
      • udział w różnych konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

      III Sposoby sprawdzania osiągnięć i postępów uczniów/ocenianie:

      Sprawdzanie osiągnięć i postępów cechuje obiektywizm, jawność, indywidualizacja, konsekwencja i systematyczność.

      Obowiązująca skala ocen:

      • celujący – 6
      • bardzo dobry – 5
      • dobry – 4
      • dostateczny – 3
      • dopuszczający – 2
      • niedostateczny – 1

      Sposób oceniania punktowy – w przeliczeniu na oceny cyfrowe:

      1. 100%  - celujący (6)
      2. 99% - 90% ilości wszystkich punktów – bardzo dobry (5)
      3. 89% - 75% ilości wszystkich punktów – dobry (4)
      4. 74% - 55% ilości wszystkich punktów – dostateczny (3)
      5. 54% - 35% ilości wszystkich punktów – dopuszczający (2)
      6. mniej niż 34% ilości wszystkich punktów – niedostateczny (1)
      1. Każdej ocenie bieżącej przyporządkowuje się liczbę naturalną, oznaczając jej wagę w hierarchii ocen.
      2. Ocenie szkolnej nauczyciel przypisuje wagę o wartości 1 lub 2 lub 3.
      3. Obowiązują następujące wagi ocen:
        1. oceny zapisane w dzienniku lekcyjnym kolorem czerwonym – waga 3,
        2. oceny zapisane w dzienniku lekcyjnym kolorem zielonym – waga 2,
        3. oceny zapisane w dzienniku lekcyjnym kolorem niebieskim – waga 1.
      4. Ocena śródroczna  jest średnią ważoną ocen bieżących.
      5. Ocena roczna i końcowa jest średnią arytmetyczną ocen śródrocznych (na zakończenie I i II okresu).
      6. Uczeń, który uzyska wagę:
        1. 1,60 otrzymuje na półrocze/koniec roku ocenę dopuszczającą
        2. 2,60 otrzymuje na półrocze/koniec roku ocenę dostateczną
        3. 3,60 otrzymuje na półrocze/koniec roku ocenę dobrą
        4. 4,60 otrzymuje na półrocze/koniec roku ocenę bardzo dobrą
        5. 5,50 otrzymuje na półrocze/koniec roku ocenę celującą.

       

      W ocenianiu bieżącym dopuszcza się stosowanie „+” i „–”, gdzie „+” oznacza osiągnięcia ucznia bliższe wyższej kategorii wymagań, „-” niższej kategorii wymagań.

      Dopuszcza się dodatkowo stosowanie: plus (+) oraz minus (-) za nieprzygotowanie do lekcji, aktywność, zadania domowe lub ich brak oraz cząstkowe odpowiedzi. Trzy plusy - bardzo dobry, trzy minusy - niedostatetczny.

      Punktowo oceniane będą wszystkie testy i przeliczane na procenty szkolne (prace pisemne obejmujące zakres wiadomości i umiejętności z jednego działu) oraz krótkie sprawdziany tzw. „kartkówki”. Za krótkie sprawdziany/kartkówki nie przewiduje się ocen celujących.

      Podstawą oceny jest zakres realizacji wymagań edukacyjnych określonych i podanych przez nauczyciela na początku roku oraz podstawę programową; za realizację tych wymagań uczeń otrzymuje ocenę.

      Uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie do zajęć 2 razy w semestrze; każde kolejne nieprzygotowanie jest równoznaczne z oceną niedostateczną. Nieprzygotowanie należy zgłaszać przed lekcją (nie dotyczy to testów po skończonym dziale).

      Na prośbę ucznia nie ocenia się go do trzech dni po dłuższej, usprawiedliwionej nieobecności.

      Zaplanowane przez nauczyciela formy sprawdzające są obowiązkowe.

      Każda ocena jest jawna i uzasadniona.

      Oceny zdobywane przez uczniów są odnotowywane na bieżąco w dzienniku lekcyjnym.

      Uzyskane oceny cząstkowe stanowią podstawę oceny semestralnej i rocznej, ze szczególnym uwzględnieniem ocen z prac pisemnych (testów, kartkówek) i ustnych.

      Każdy sprawdzian, pracę klasową uczeń musi zaliczyć w terminie uzgodnionym z nauczycielem – nie później jednak niż do dwóch tygodni od daty sprawdzianu lub powrotu do szkoły po czasowej nieobecności. W przypadku ponownej nieobecności ucznia w ustalonym terminie uczeń pisze sprawdzian, pracę klasową po powrocie do szkoły. Zaliczenie polega na pisaniu sprawdzianu, pracy klasowej o tym samym stopniu trudności. W sytuacjach uzasadnionych nauczyciel może zwolnić ucznia z zaliczania zaległego sprawdzianu, pracy klasowej.

      IV Sposoby sprawdzania osiągnięć i postępów uczniów ze specjalnymi potrzebami  edukacyjnymi

      Uczniowie realizujący kształcenie specjalne w szkole ogólnodostępnej korzystają z tych samych podręczników i zeszytów ćwiczeń, co reszta dzieci. Obowiązuje ich także ta sama podstawa programowa. Dostosowuje się jednak wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, dobierając z podręczników treści dostosowane do jego możliwości intelektualnych.

       Dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, posiadających orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego układane będą inne testy niż dla reszty uczniów. Ocenia się przede wszystkim postępy i wkład pracy oraz wysiłek włożony w przyswojenie wiadomości przez danego ucznia.

      Przy ocenianiu prac pisemnych uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, nauczyciel stosuje następujące zasady przeliczania punktów na ocenę:

          1. poniżej 19% możliwych do uzyskania punktów - niedostateczny;
          2. 20% - 39% - dopuszczający;
          3. 40% - 54% - dostateczny;
          4. 55% - 70% - dobry;
          5. 71% - 89% - bardzo dobry;
          6. 90% - 100% - celujący.

      Dla uczniów przejawiających specyficzne trudności w uczeniu się – w zakresie czytania (dysleksja), ortograficznego pisania (dysortografia) oraz techniki pisania i kaligrafii (dysgrafia) - dostosowuje się wymagania edukacyjne do możliwości ucznia i jego ograniczeń percepcyjnych.

      Dostosowanie wymagań nie zawsze oznacza ich obniżenie, a już na pewno nie oznacza zwolnienia ucznia z jego obowiązków. Przyjazny nauczyciel, to nie taki, który będzie wymagał od ucznia z trudnościami mniej niż od innych, ale taki, który będzie oczekiwał, że uczeń ten będzie pracował na miarę swoich możliwości, a on stworzy mu ku temu odpowiednie warunki. Używając określenia „odpowiednie warunki” rozumie się daleko posuniętą indywidualizację w procesie nauczania.

      Wobec uczniów z trudnościami zastosowana zostanie indywidualizacja procesu nauczania. Celem owej indywidualizacji jest poprawianie wyników uczenia się dzięki wykorzystaniu indywidualnych właściwości uczącego się i zwiększaniu jego indywidualnych możliwości. Indywidualizacja procesu nauczania polega na tym, aby nauczanie było dostosowane do możliwości ucznia, wykorzystywało te możliwości w największym stopniu oraz rozwijało je. Indywidualne możliwości uczniów uwzględniane będą poprzez pracę indywidualną na lekcji z uczniem oraz stosowanie na zajęciach zróżnicowanych zadań i ćwiczeń dostosowanych do indywidualnego poziomu ucznia.

      Sposoby egzekwowania, oceniania wiedzy i umiejętności u uczniów przejawiających specyficzne trudności w uczeniu się:

      • Przy ocenianiu pracy pisemnej nie bierze się pod uwagę błędów literowych, nie zmieniających sensu wyrazu. Wyjątkiem są błędy typowo gramatyczne, charakterystyczne dla danego języka.
      • Prace pisemne ucznia będą oceniane przede wszystkim pod względem merytorycznym, czyli treści, kompozycji tekstu, składni, słownictwa, itp.
      • Błędy ortograficzne (z zastrzeżeniem pkt. 1) i interpunkcyjne

            w pracach z języków obcych nie będą powodowały obniżenia oceny ogólnej.

      • Testy będą układane tak, aby zminimalizować liczbę wyrazów pisanych przez ucznia.
      • Uczeń będzie miał wydłużony czas wykonywania ćwiczeń, zadań, pisania kartkówek lub testów (o ile to możliwe) ze względu na jego wolniejsze tempo pracy.
      •  Pisemne prace domowe (wypracowania, notatki itp.) uczeń może sporządzać na komputerze.
      • Uczeń dyslektyczny nie będzie proszony o czytanie w klasie tekstu wcześniej nieprzerobionego i nie będzie odpytywany z głośnego czytania w obecności innych uczniów.

      8) Uczeń dyslektyczny będzie oceniany między innymi na podstawie odpowiedzi ustnych.

      9) Przy sprawdzaniu słuchania ze zrozumieniem nie będą brane pod uwagę błędy gramatyczne, tylko logiczne.

      10) Dla uczniów mających trudności z zapamiętywaniem zmniejszona zostanie ilość wymaganego materiału do nauczenia

           (np. ograniczona liczba słówek do zapamiętania, czy liczba zwrotek wiersza do nauczenia się na pamięć).

      Przedmiotowe Zasady Oceniania są zgodne z Wewnątrzszkolnym Ocenianiem.

      Podstawą Przedmiotowych Zasad Oceniania z języka niemieckiego jest program nauczania języka niemieckiego, realizowany w oparciu o podręcznik EXTRAKLASSE DEUTSCH 1. Zgodnie z nim uczeń powinien:

      1. poznawać słownictwo związane z następującymi tematami:

      Ja i ty:

      • słownictwo związane z przedstawianiem się (imię i nazwisko, wiek, kraj pochodzenia,

       miejsce zamieszkania, numer telefonu)

       • liczebniki główne 1–20

       • formy powitania i pożegnania

       • nazwy krajów niemieckojęzycznych i ich stolic

       • nazwy niektórych krajów europejskich i ich stolic

      Rodzina:

      • nazwy członków rodziny

      • nazwy cech charakteru

      • nazwy zawodów

      • liczebniki 21–1000

      • nazwy czynności związanych ze spędzaniem wolnego czasu

      • zwroty potrzebne do wyrażenia opinii o innych

      Odzież:

       • nazwy ubrań

       • nazwy kolorów

       • cechy przedmiotów

       • pytanie o cenę i podawanie ceny

       • zwroty potrzebne do wyrażenia opinii pozytywnej i negatywnej o rzeczach i osobach

      Sport:

      • nazwy wybranych dyscyplin i sprzętów sportowych

      Szkoła:

      • nazwy dni tygodnia

      • nazwy przedmiotów szkolnych

      • nazwy przyborów szkolnych

      • nazwy ocen w Polsce i w krajach niemieckojęzycznych

      • zwroty niezbędne do wyrażenia opinii o danym przedmiocie szkolnym

      • nazwy pomieszczeń w szkole

      Jedzenie i picie:

      • nazwy artykułów spożywczych

      • nazwy owoców

      • nazwy napojów

      • określenia miary i wagi

      • nazwy opakowań

      • przepis kulinarny

      • słownictwo dotyczące zakupów w sklepiku szkolnym

      • zwroty służące wyrażaniu upodobań kulinarnych

      • zwroty służące wyrażaniu chęci, życzeń, pragnień i planów

      Zakupy:

      • zwroty związane z robieniem zakupów

      • nazwy sklepów

      Hobby:

      • określenia dotyczące hobby

      • formy spędzania wolnego czasu

      • nazwy umiejętności

      • nazwy języków europejskich

      Czas wolny:

      • słownictwo związane ze sposobami spędzania czasu wolnego
      • nazwy zainteresowań
      • przymiotniki w funkcji orzecznika
      • nazwy czynności wykonywanych w określonych warunkach

      Życie codzienne:

      • słownictwo związane ze sposobami spędzania dnia codziennego
      • podawanie czasu w sposób formalny i potoczny
      • nazwy czynności codziennych
      • tryb rozkazujący
      • nazwy rodzajów aktywności weekendowej
      • zwroty potrzebne do wyrażenia zaproszenia na spędzanie wolnego czasu

      Świat przyrody:

      • słownictwo związane z otaczającym światem przyrody
      • nazwy pór roku, miesięcy, zjawisk atmosferycznych towarzyszących porom roku
      • nazwy zjawisk pogodowych
      • nazwy czynności, które można wykonywać przy określonych zjawiskach pogodowych
      • zwroty potrzebne do wyrażenia opinii pozytywnej i negatywnej.

      2. rozwijać umiejętności w zakresie czterech podstawowych sprawności językowych, obejmujących:

      A. rozumienie tekstu słuchanego, w ramach którego uczeń potrafi:

      • zrozumieć polecenia i instrukcje nauczyciela związane z sytuacją w klasie
      • zrozumieć globalnie i selektywnie treść słuchanych tekstów: potrafi określić główną myśl tekstu, zrozumieć ogólny sens usłyszanej sytuacji komunikacyjnej, określić kontekst wypowiedzi, określić intencje nadawcy/autora tekstu, a także znaleźć w tekście określone informacje
      • zrozumieć pytania, polecenia i wypowiedzi, zawierające poznany materiał leksykalno- gramatyczny w ramach danego zakresu tematycznego
      • rozpoznać ze słuchu poznane słowa i wyrażenia
      • powtórzyć głoski, wyrazy i zdania według usłyszanego wzoru.

      B. mówienie, w ramach którego uczeń potrafi:

      • udzielać informacji i uzyskiwać informacje dotyczące danych osobowych (imię i nazwisko, wiek, kraj pochodzenia, miejsce zamieszkania, numer telefonu), a także rodziny i rodzeństwa, zajęć szkolnych/planu lekcji, klasy, ubioru, zakupów, upodobań kulinarnych oraz zainteresowań i hobby swoich i innych osób, możliwości spędzania wolnego czasu, czynności dnia codziennego, samopoczucia, pogody i czynności wykonywanych przy określonych warunkach pogodowych, świąt i uroczystości rodzinnych
      • opowiadać o sobie, swojej rodzinie, ulubionych kolorach, częściach garderoby, dyscyplinach sportowych i sprzęcie sportowym, planie lekcji, klasie, ulubionych potrawach i owocach, hobby i zainteresowaniach swoich i innych osób, sposobach spędzania czasu wolnego, dniu codziennym, samopoczuciu, zjawiskach pogodowych, zwierzętach
      • opisywać wygląd innych osób, upodobania swoje i innych
      • określać przynależność
      • przedstawiać siebie i inne osoby
      • rozpoczynać, podtrzymywać i kończyć rozmowę
      • witać i żegnać osoby
      • wyrażać opinię o innych osobach i pytać o nią inne osoby
      • wyrażać opinię o rzeczach/przedmiotach/częściach garderoby i pytać o nią inne osoby
      • przyjmować lub odrzucać propozycję
      • wyrażać prośby i podziękowania
      • podawać cenę w euro
      • robić zakupy
      • uzasadniać swoje zdanie
      • uczestniczyć w sytuacjach dialogowych.

      C. rozumienie tekstu czytanego, w ramach którego uczeń:

      • rozumie polecenia w podręczniku i materiałach ćwiczeniowych
      • rozumie pojedyncze słowa, zwroty, wyrażenia i zdania związane z danym tematem
      • rozumie globalnie i selektywnie teksty o znanej tematyce (krótkie opisy, dialogi, opowiadania, ogłoszenia, teksty informacyjne, e-maile, listy, wywiady, ankiety, przepisy kulinarne, menu w restauracji, wpisy na blogu)
      • potrafi wyszukać w tekście pożądane informacje
      • potrafi określić główną myśl tekstu
      • potrafi ogólnie zrozumieć dłuższe teksty, posługując się słownikiem dwujęzycznym
      • potrafi poprawnie odczytać tekst
      • potrafi uporządkować elementy tekstu
      • potrafi odczytywać dane statystyczne
      • potrafi przyporządkować elementy tekstu do materiału ilustracyjnego.

      D. pisanie, w ramach którego uczeń potrafi:

      • rozpoznawać różnice między fonetyczną a graficzną formą wyrazu
      • pisać pojedyncze wyrazy, zwroty i wyrażenia oraz zdania
      • napisać prosty tekst użytkowy, jak: list/e-mail, notatkę, ogłoszenie, opis, SMS, wpis na forum/blogu
      • odpowiedzieć pisemnie na pytania do czytanego lub słuchanego tekstu
      • ułożyć pytania do wyróżnionych części zdań
      • ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej
      • uzupełnić zdania brakującymi wyrazami
      • uzupełniać dialogi pojedynczymi słowami lub zdaniami
      • rozwiązać test sprawdzający.

      3. poznawać i stosować struktury gramatyczne:

      • odmianę czasowników regularnych i nieregularnych w liczbie pojedynczej i mnogiej w czasie teraźniejszym
      • odmianę czasowników zwrotnych w czasie teraźniejszym
      • odmianę czasowników rozdzielnie złożonych w czasie teraźniejszym
      • zaimki osobowe w mianowniku i bierniku
      • zdania pytające, rozkazujące
      • przeczenie nicht
      • przeczenie kein/-e
      • rodzajnik określony i nieokreślony
      • określenie przynależności z przyimkiem von
      • dopełniacz imion własnych
      • zaimki dzierżawcze
      • odmianę rzeczowników w bierniku
      • liczbę mnogą rzeczowników
      • rzeczowniki tworzone od przymiotników i czasowników
      • odmianę czasowników haben i sein
      • odmianę czasowników modalnych können i mögen
      • odmianę czasownika mögen w trybie przypuszczającym i szyk zdania z tym czasownikiem
      • szyk przestawny w zdaniu oznajmującym i pytającym
      • zaimki pytające wer, wie, woher, wo, wie viel, was, wen, wann
      • zaimki man i es
      • rzeczowniki złożone.

      4. kształcić umiejętność pracy z różnymi rodzajami tekstów, jak:

      • list/e-mail, SMS, blog
      • dialog
      • wywiad
      • ankieta
      • menu
      • przepis kulinarny
      • artykuł
      • tekst informacyjny
      • ogłoszenie
      • plan lekcji
      • artykuł
      • ogłoszenie
      • reklama/plakat reklamowy.

      5. znać podstawowe informacje dotyczące krajów niemieckiego obszaru językowego
      w zakresie nazw krajów niemieckojęzycznych i ich stolic, form powitań i pożegnań, kultowych niemieckich produktów, nazw przedmiotów szkolnych i ocen, ciekawych miejsc i obiektów, zwyczajów i obyczajów w krajach niemieckojęzycznych, przedstawicieli kultury krajów niemieckojęzycznych.

      6. rozwijać umiejętności wykraczające poza kompetencję językową, wchodzące
      w skład kompetencji kluczowych
      , jak:

      • rozwijanie umiejętności wykonywania zadań w toku pracy własnej i zespołowej
      • twórczego rozwiązywania zadań problemowych, samodzielnego wyszukiwania i gromadzenia potrzebnych informacji w trakcie planowania i realizowania różnorodnych projektów językowych i realioznawczych, stosowanie strategii uczenia się rozwijanie umiejętności autokontroli i oceny własnego uczenia się poprzez rozwiązywanie testów i ocenę poszczególnych zadań w sekcji Wiederholung.

       

      Szczegółowe kryteria oceniania

       

      Rozumienie tekstu słuchanego

      W rozwijaniu tej sprawności językowej w klasie siódmej kładzie się nacisk na kształcenie u uczniów umiejętności rozumienia globalnego oraz selektywnego tekstu, obejmującej:

      • określanie głównej myśli/tematu tekstu
      • rozpoznawanie kontekstu sytuacyjnego słuchanego tekstu
      • rozumienie ogólnego sensu usłyszanej informacji
      • wyszukiwanie w tekście określonych informacji.

      Sprawność ta jest rozwijana za pomocą zadań zamkniętych oraz półotwartych, jak m.in.:

      • rozpoznawanie usłyszanych wyrazów
      • zadania wielokrotnego wyboru
      • przyporządkowanie ilustracji, zdjęć do wysłuchanych tekstów
      • odpowiedzi na pytania do wysłuchanego tekstu
      • odgrywanie scenek na podstawie usłyszanego dialogu
      • tworzenie dialogów podobnych do usłyszanych
      • przyporządkowanie odpowiedzi do pytań
      • rozwiązywanie zadań typu prawda/fałsz
      • dobieranie odpowiedzi do pytań.

       

      Kryteria oceny

      Ocena celująca:

      Uczeń:

      • spełnia wszystkie kryteria na ocenę bardzo dobrą
      • bez trudu rozumie wypowiedzi niemieckojęzyczne na podstawie kontekstu sytuacyjnego oraz związków przyczynowo-skutkowych, nawet jeśli zawarte są w nich nowe struktury leksykalno-gramatyczne.

      Ocena bardzo dobra:

      Uczeń:

      • bez trudu rozumie wypowiedzi w języku niemieckim formułowane przez różne osoby i zawierające znane mu słownictwo oraz struktury gramatyczne
      • rozumie sens sytuacji komunikacyjnych oraz prawidłowo na nie reaguje
      • sprawnie wyszukuje informacje szczegółowe w wypowiedziach, dialogach, komunikatach
      • w pełni rozumie instrukcje nauczyciela, formułowane w języku niemieckim i prawidłowo na nie reaguje.

      Ocena dobra:

      Uczeń:

      • w znacznym stopniu rozumie wypowiedzi w języku niemieckim formułowane przez różne osoby i zawierające znane mu słownictwo oraz struktury gramatyczne
      • rozumie sens większości sytuacji komunikacyjnych oraz prawidłowo na nie reaguje
      • sprawnie wyszukuje informacje szczegółowe w nieskomplikowanych wypowiedziach, dialogach, komunikatach
      • rozumie instrukcje nauczyciela, formułowane w języku niemieckim i prawidłowo na nie reaguje.

      Ocena dostateczna:

      Uczeń:

      • rozumie dużą część prostych wypowiedzi w języku niemieckim formułowanych przez różne osoby i zawierających znane mu słownictwo oraz struktury gramatyczne
      • przeważnie rozumie ogólny sens większości sytuacji komunikacyjnych oraz przeważnie prawidłowo na nie reaguje
      • wyszukuje większość szczegółowych informacji w nieskomplikowanych wypowiedziach, dialogach, komunikatach
      • rozumie większą część prostych instrukcji nauczyciela formułowanych w języku niemieckim i zazwyczaj prawidłowo na nie reaguje.

      Ocena dopuszczająca:

      Uczeń:

      • rozumie niewielką część wypowiedzi w języku niemieckim, zawierających słownictwo i struktury gramatyczne ujęte w programie nauczania
      • rozumie ogólny sens tylko niektórych sytuacji komunikacyjnych oraz często reaguje na nie nieprawidłowo
      • wyszukuje jedynie niektóre informacje szczegółowe w nieskomplikowanych wypowiedziach, dialogach, komunikatach
      • rozumie niektóre proste instrukcje i polecenia nauczyciela formułowane w języku niemieckim oraz nie zawsze prawidłowo na nie reaguje.

      Ocena niedostateczna:

      Uczeń:

      • nie rozumie najprostszych wypowiedzi w języku niemieckim
      • rozumie ogólny sens bardzo nielicznych sytuacji komunikacyjnych lub nie rozumie ich wcale; ma problem z prawidłowym reagowaniem na nie lub nie reaguje wcale
      • nie potrafi wyszukać szczegółowych informacji w nieskomplikowanych wypowiedziach, dialogach, komunikatach
      • nie rozumie prostych instrukcji i poleceń nauczyciela, formułowanych w języku niemieckim.

       

      Mówienie

      Jako sprawność najtrudniejsza – szczególnie na początku nauki języka obcego – podczas lekcji języka niemieckiego rozwijana jest poprzez:

      • udzielanie i uzyskiwanie informacji dotyczących tematów określonych w programie nauczania
      • inicjowanie, podtrzymywanie i kończenie rozmowy w typowych sytuacjach komunikacyjnych
      • opowiadanie o sobie, swojej rodzinie, ulubionych kolorach, częściach garderoby, planie lekcji, klasie, ulubionych potrawach i owocach, hobby i zainteresowaniach swoich i innych osób, sporcie, sposobach spędzania czasu wolnego, dniu codziennym, samopoczuciu, zwierzętach, zjawiskach pogodowych
      • opisywanie swojego planu lekcji, wyglądu innych osób, upodobań swoich i innych osób
      • przedstawianie siebie i innych osób
      • witanie i żegnanie osób
      • wyrażanie opinii o innych osobach i rzeczach
      • przyjmowanie lub odrzucanie propozycji
      • wyrażanie prośby i podziękowania
      • robienie zakupów
      • wyrażanie własnego zdania na dany temat i jego uzasadnianie
      • uczestniczenie w sytuacjach dialogowych
      • poprawne wypowiadanie wyrazów w języku niemieckim
      • ćwiczenie wymowy i ustne utrwalanie słownictwa oraz struktur gramatycznych poprzez gry zabawy językowe oraz głośne czytanie i powtarzanie ze słuchu głosek, wyrazów, zwrotów, zdań oraz fragmentów tekstów.

       

      Kryteria oceny:

      Ocena celująca:

      Uczeń:

      • spełnia wszystkie kryteria na ocenę bardzo dobrą
      • tworzy wypowiedzi ustne jakościowo wykraczające poza zakres programu nauczania (zakres leksykalny, gramatyczny, płynność i oryginalność wypowiedzi, ciekawe ujęcie tematu).

      Ocena bardzo dobra:

      Uczeń:

      • swobodnie zdobywa informacje i udziela ich w typowych sytuacjach dnia codziennego, nie popełniając przy tym błędów językowych i gramatycznych
      • swobodnie wyraża swoje zdanie na jakiś temat, używając bogatego słownictwa i poprawnych struktur gramatycznych
      • bezbłędnie reaguje na zaistniałą sytuację komunikacyjną
      • potrafi bezbłędnie i płynnie opowiadać o sytuacjach określonych w programie nauczania oraz formułować opisy ustne przewidziane w programie nauczania
      • płynnie inicjuje, podtrzymuje i kończy prostą rozmowę dotyczącą typowych sytuacji
      • potrafi stosować środki leksykalne i gramatyczne adekwatne do sytuacji
      • jego wypowiedzi pod względem fonetycznym są całkowicie poprawne, bez błędów w wymowie i intonacji.

      Ocena dobra:

      Uczeń:

      • zdobywa informacje i udziela ich w typowych sytuacjach dnia codziennego, nieliczne błędy językowe nie zakłócają komunikacji
      • wyraża swoje zdanie na dany temat, używa dość bogatego słownictwa i poprawnych struktur gramatycznych
      • potrafi dość płynnie opowiadać o sytuacjach określonych w programie nauczania oraz formułować opisy ustne
      • inicjuje, podtrzymuje i kończy prostą rozmowę dotyczącą typowych sytuacji, a nieliczne błędy językowe nie utrudniają komunikacji
      • prawie zawsze stosuje środki leksykalne i gramatyczne adekwatne do sytuacji
      • jego wypowiedzi pod względem fonetycznym są poprawne, bez istotnych błędów w wymowie i intonacji.

      Ocena dostateczna:

      Uczeń:

      • z pomocą nauczyciela lub innych uczniów zadaje proste pytania i udziela prostych odpowiedzi, używa przy tym prostego słownictwa i prostych form gramatycznych, jednak nie zawsze poprawnych
      • potrafi wyrazić w prosty sposób swoje zdanie na dany temat, choć widoczne są błędy leksykalne i gramatyczne
      • potrafi formułować proste wypowiedzi zgodnie z programem nauczania
      • potrafi nawiązać rozmowę w prostej sytuacji komunikacyjnej, ma jednak problemy z jej utrzymaniem i zakończeniem
      • przeważnie reaguje w typowych sytuacjach komunikacyjnych, popełnia jednak błędy językowe
      • potrafi w ograniczonym stopniu stosować środki leksykalne i gramatyczne adekwatne do sytuacji
      • błędy leksykalne, gramatyczne w nieznacznym stopniu utrudniają komunikację.

      Ocena dopuszczająca:

      Uczeń:

      • potrafi w ograniczonym stopniu zadawać pytania i udzielać odpowiedzi, ma przy tym znaczne problemy z ich trafnością, poprawnością gramatyczną, leksykalną i fonetyczną
      • jedynie ze znaczną pomocą nauczyciela wyraża w prosty sposób swoje zdanie na dany temat, popełniając przy tym liczne błędy językowe
      • potrafi formułować proste wypowiedzi zgodnie z programem nauczania
      • tylko częściowo potrafi nawiązać rozmowę w prostej sytuacji komunikacyjnej, ma problemy z jej utrzymaniem i zakończeniem
      • podczas formułowania wypowiedzi posługuje się schematami
      • ma znaczne problemy ze stosowaniem poznanych środków leksykalnych i gramatycznych adekwatnie do sytuacji
      • błędy leksykalne, gramatyczne i fonetyczne utrudniają komunikację.

      Ocena niedostateczna:

      Uczeń:

      • nie potrafi zadawać pytań i udzielać odpowiedzi
      • nie potrafi wyrażać swoich myśli, odczuć, swojej opinii na dany temat z powodu zbyt ubogiego zasobu leksykalno-gramatycznego
      • nie potrafi formułować najprostszych wypowiedzi ujętych w programie nauczania
      • nie potrafi nawiązać, utrzymać i zakończyć rozmowy w prostej sytuacji komunikacyjnej
      • nie potrafi właściwie zareagować w najprostszych sytuacjach komunikacyjnych uwzględnionych w programie nauczania
      • tworzy wypowiedzi, które nie zawierają wymaganej liczby niezbędnych informacji
      • nie potrafi stosować poznanych środków leksykalnych i gramatycznych adekwatnie do sytuacji
      • jego wypowiedzi zawierają znaczące błędy fonetyczne, leksykalne i gramatyczne, które uniemożliwiają zrozumienie wypowiedzi.

       

      Rozumienie tekstu czytanego

      Podczas lekcji języka niemieckiego sprawność ta rozwijana jest m.in. za pomocą następujących form zadań:

      • zadania wielokrotnego wyboru
      • zadania prawda/fałsz
      • odpowiedzi na pytania
      • układanie zdań na podstawie tekstu
      • dopasowywanie pasujących informacji
      • dopasowywanie ilustracji do tekstów
      • identyfikacja w tekście słów kluczowych
      • dobieranie odpowiedzi do pytań
      • ustalanie kolejności zdań w dialogach
      • ustalanie kolejności informacji w tekście podstawowym.

      Dodatkowe typy zadań z materiałów ćwiczeniowych:

      • łączenie ze sobą części danego wyrazu lub zdania
      • uzupełnianie liter w danym wyrazie
      • wyszukiwanie wyrazów ukrytych pośród liter
      • łączenie wyrazów o znaczeniu przeciwnym
      • wykreślanie elementu niepasującego do pozostałych.

       

      Kryteria oceny

      Ocena celująca:

      Uczeń:

      • spełnia wszystkie kryteria na ocenę bardzo dobrą
      • bez problemu rozumie na podstawie kontekstu sytuacyjnego oraz związków przyczynowo-skutkowych teksty użytkowe i informacyjne, nawet jeśli występują w nich struktury gramatyczno-leksykalne, wykraczające poza program nauczania.

      Ocena bardzo dobra:

      Uczeń:

      • bez trudu rozumie proste teksty użytkowe i wypowiedzi pisemne
      • bez trudu potrafi określić główną myśl tekstu/wypowiedzi, jej kontekst i intencje autora
      • sprawnie znajduje potrzebne informacje szczegółowe w tekście.

      Ocena dobra:

      Uczeń:

      • rozumie ogólnie większość prostych tekstów użytkowych i wypowiedzi pisemnych
      • potrafi określić główną myśl tekstu/wypowiedzi, jej kontekst i intencje autora
      • potrafi znaleźć większość potrzebnych informacji szczegółowych w tekście.

      Ocena dostateczna:

      Uczeń:

      • rozumie ogólnie dużą część prostych tekstów użytkowych i wypowiedzi pisemnych
      • przeważnie potrafi określić główną myśl tekstu/wypowiedzi, jej kontekst i intencje autora
      • znajduje część potrzebnych informacji szczegółowych w tekście.

      Ocena dopuszczająca:

      Uczeń:

      • rozumie nieliczne proste teksty użytkowe i wypowiedzi pisemne
      • ma problemy z określeniem głównej myśli tekstu/wypowiedzi, jej kontekstu i intencji autora
      • potrafi odnaleźć nieliczne potrzebne informacje w tekście.

      Ocena niedostateczna:

      Uczeń:

      • nie rozumie prostych tekstów i wypowiedzi pisemnych
      • nie potrafi odnaleźć potrzebnych informacji szczegółowych w tekście.

       

      Pisanie

      Sprawność ta jest rozwijana poprzez stosowanie następujących ćwiczeń:

      • zapisywanie informacji w formie ankiety, tabeli
      • pisanie krótkich i prostych listów/e-maili i innych krótkich tekstów użytkowych (SMS, notatka, ogłoszenie, wpis na blogu opis) ujętych w programie nauczania
      • układanie zdań z rozsypanki wyrazowej
      • układanie pytań do wyróżnionych części zdań
      • udzielenie odpowiedzi na pytania
      • zapisywanie informacji w formie asocjogramów

      Dodatkowe typy zadań z materiałów ćwiczeniowych:

      • poprawne zapisywanie odgadniętych słów
      • rozwiązywanie krzyżówek
      • wpisywanie brakujących liter w wyrazach.

       

      Kryteria oceny:

      Ocena celująca:

      Uczeń:

      • spełnia wszystkie kryteria na ocenę bardzo dobrą
      • tworzy wypowiedzi pisemne, jakościowo wykraczające poza zakresy ujęte w programie nauczania (struktury leksykalno-gramatyczne, płynność i oryginalność wypowiedzi, ciekawe ujęcie tematu).

      Ocena bardzo dobra:

      Uczeń:

      • bez trudu dostrzega różnice między fonetyczną a graficzną formą wyrazu oraz bezbłędnie zapisuje poznane słowa i wyrażenia
      • bezbłędnie odpowiada pisemnie na zawarte w ćwiczeniach polecenia
      • bez trudu pisze proste wypowiedzi pisemne przewidziane w programie nauczania, stosując urozmaicone słownictwo i struktury gramatyczne właściwe dla danej wypowiedzi
      • potrafi przedstawiać rozbudowane dialogi w formie pisemnej
      • w sposób wyczerpujący przekazuje informacje w formie pisemnej
      • tworzy bezbłędne wypowiedzi.

      Ocena dobra:

      Uczeń:

      • dostrzega różnice między fonetyczną a graficzną formą wyrazu oraz bezbłędnie zapisuje większość poznanych słów i wyrażeń
      • poprawnie odpowiada na zawarte w ćwiczeniach polecenia
      • pisze proste wypowiedzi pisemne przewidziane w programie nauczania, stosując dość urozmaicone słownictwo i struktury gramatyczne właściwe dla danej wypowiedzi
      • potrafi konstruować dialogi w formie pisemnej
      • w sposób wyczerpujący przekazuje informacje w formie pisemnej
      • tworzy wypowiedzi z niewielką liczbą błędów, jednak nie ma to wpływu na obniżenie jakości wypowiedzi pisemnej.

      Ocena dostateczna:

      Uczeń:

      • ma trudności w dostrzeganiu różnic między fonetyczną a graficzną formą wyrazu oraz bezbłędnym zapisie poznanych słów i wyrażeń
      • przeważnie poprawnie odpowiada na zawarte w ćwiczeniach polecenia
      • pisze proste wypowiedzi pisemne przewidziane w programie nauczania, stosując proste słownictwo i struktury gramatyczne, właściwe dla danej wypowiedzi
      • potrafi konstruować dialogi w formie pisemnej, ale charakteryzują się one częściowym brakiem płynności
      • w sposób niepełny i nieprecyzyjny przekazuje informacje w formie pisemnej
      • tworzy wypowiedzi ze znacznymi ilościami błędów leksykalnych, ortograficznych i gramatycznych, które powodują częściowe zakłócenie komunikacji.

      Ocena dopuszczająca:

      Uczeń:

      • ma znaczące trudności w dostrzeganiu różnic między fonetyczną a graficzną formą wyrazu oraz w bezbłędnym zapisywaniu poznanych słów i wyrażeń, nie potrafi często poprawnie uzupełnić brakujących liter w poznanych wcześniej wyrazach
      • reaguje na zawarte w ćwiczeniach polecenia w sposób niepełny
      • ma trudności z pisaniem prostych wypowiedzi pisemnych, stosuje przy tym ubogie słownictwo i struktury gramatyczne właściwe dla danej wypowiedzi, są to jednak wypowiedzi niespójne i nielogiczne
      • ma problem z konstrukcją logiczną dialogów w formie pisemnej
      • nie przekazuje informacji w formie pisemnej w sposób wyczerpujący
      • tworzy wypowiedzi ze znacznymi ilościami błędów, które umożliwiają przekazanie informacji w ograniczonym stopniu.

      Ocena niedostateczna:

      Uczeń:

      • nie dostrzega różnic między fonetyczną a graficzną formą wyrazu, nie potrafi poprawnie uzupełnić brakujących liter w poznanych wcześniej wyrazach
      • nie jest w stanie reagować na zawarte w ćwiczeniach polecenia
      • nie potrafi pisać prostych wypowiedzi pisemnych
      • jego wypowiedzi nie zawierają informacji niezbędnych do przekazania wymaganych treści
      • nie potrafi budować prostych zdań
      • posiada niewystarczający zasób słownictwa do przekazania informacji w tekście pisanym
      • nieodpowiednio dobiera słownictwo
      • robi liczne, rażące błędy ortograficzne, gramatyczne i leksykalne.

       

      PLAN WYNIKOWY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KLASY VII  NA PODSTAWIE PODRĘCZNIKA EXTRAKLASSE Deutsch 1

       

      NAZWA SZKOŁY: Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu

      NAUCZYCIEL: Jagoda Dukiel

      ROK SZKOLNY: 2023/2024

      KLASA: 7

       

       

      Tematyka/ problematyka zajęć

      •  
      1. edukacyjne

       

      Środki dydaktyczne, materiał nauczania

       

       

      Procedury sprawdzania i oceniania osiągnięć ucznia

       

       

      Liczba

      godzin

       

       

      Podstawowe (P)

      Ponadpodstawowe (PP)

      Zadania sprawdzające

      Kryteria sukcesu (wskaźniki)

      Starter     Deutsch ist klasse!

      Internacjonalizmy

       Uczeń potrafi:

       

      • dopasować do siebie wyrazy w języku polskim i niemieckim
      • wskazać w tekście internacjonalizmy oraz podać ich polskie znaczenie
      • dopasować tematy do wycinków prasowych.

       

      Uczeń potrafi:

       

      • dopasować do siebie wyrazy w języku polskim
        i niemieckim
      • wskazać w tekście internacjonalizmy oraz podać ich polskie znaczenie
      • dopasować tematy do wycinków prasowych
      • w kilku zdaniach zrelacjonować po polsku treść poszczególnych artykułów.

       

       

      Podręcznik, Starter

       

      Kryteria wypowiedzi wskazane w PZO

       

       

       

      2

       

       

       

       

       

       

       

       

      Tematyka/ problematyka zajęć

      •  
      1. edukacyjne

       

      Środki dydaktyczne, materiał nauczania

       

       

      Procedury sprawdzania i oceniania osiągnięć ucznia

       

       

      Liczba

      godzin

       

       

      Podstawowe (P)

      Ponadpodstawowe (PP)

      Zadania sprawdzające

      Kryteria sukcesu (wskaźniki)

      Rozdział 1       Ich und du

      Kraje niemieckojęzyczne
      i ich stolice

       

      Kraje europejskie
      i ich stolice

       

      Adresy internetowe
      w krajach niemieckojęzycznych

       

      Niemieckie imiona
      i nazwiska

       

      Alfabet niemiecki

       

      Formy powitania 
      i pożegnania

       

      Przedstawianie się

       

      Rozmowy telefoniczne

       

      Liczebniki 0–20

       

      Odmiana czasowników wohnen, heißen, sein  w liczbie pojedynczej i mnogiej

       

      Zaimki osobowe
      w liczbie pojedynczej
      i mnogiej

       

      Zaimki pytające:  wer, wie, woher, wo

       

       

      Uczeń potrafi:

       

      • wymienić kilka krajów europejskich
      • wymienić kraje niemieckojęzyczne
      • użyć podstawowych form powitań
        i pożegnań
      • powiedzieć, jak się nazywa
      • podać swoje miejsce zamieszkania
      • podać swój wiek
      • podać swój kraj pochodzenia
      • podać swój numer telefonu
      • zapytać o nazwisko
      • zapytać o miejsce zamieszkania
      • zapytać o wiek
      • zapytać o pochodzenie
      • zapytać o numer telefonu
      • przedstawić inną osobę: podać jej imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, kraj pochodzenia, wiek, numer telefonu
      • dane personalne z wizytówki
      • przeliterować swoje imię i nazwisko
      • poprosić o powtórzenie
      • zapytać o samopoczucie
      • czytać na głos, stosując poprawną wymowę
         i intonację
      • zrozumieć ogólny sens tekstu słuchanego i czytanego.

       

      Uczeń zna:

       

      • liczebniki od 0 do 20
      • odmianę czasowników wohnen, heißen, sein  w liczbie pojedynczej
        i mnogiej
      • zaimki osobowe
        w liczbie pojedynczej
        i mnogiej
      • niektóre zaimki pytające
      • wymowę dwugłoski „ei”.

       

       

      Uczeń potrafi:

       

      • wymienić kraje europejskie i ich stolice
      • wymienić kraje niemieckojęzyczne i ich stolice
      • użyć różnych form pozdrowień i pożegnań
      • podać swoje imię
        i nazwisko
      • podać swoje miejsce zamieszkania
      • podać swój wiek
      • podać swój kraj pochodzenia
      • podać swój numer telefonu
      • zapytać o nazwisko
      • zapytać o miejsce zamieszkania
      • zapytać o wiek
      • zapytać o pochodzenie
      • zapytać o numer telefonu
      • przedstawić inną osobę: podać jej imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, kraj pochodzenia, wiek, numer telefonu
      • odczytać dane personalne z wizytówki i stworzyć własną wizytówkę
      • przeliterować bezbłędnie słowa
      • poprosić o powtórzenie
      • prowadzić rozmowę z inną osobą, stosując formy powitań i pożegnań, zadając pytania o samopoczucie, wyrażając podziękowania i przeprosiny
      • czytać ze zrozumieniem, stosując nienaganną wymowę i intonację
      • zrozumieć selektywnie krótki tekst słuchany
        i czytany oraz wyszukać w nim potrzebne informacje.

       

      Uczeń:

       

      • używa w zdaniach liczebników od 0-12
      • używa poprawnie form odmiany czasowników wohnen, heißen, sein 
        w liczbie pojedynczej
        i mnogiej
      • poprawnie stosuje
        w zdaniach zaimki osobowe w liczbie pojedynczej
        i mnogiej
      • zna zaimki pytające wer, wie, woher, wo oraz poprawnie stosuje je
        w zdaniach
      • poprawnie wymawia słowa, w których występuję dwugłoska „ei”.

      Podręcznik, rozdział 1

      Materiały ćwiczeniowe,

      rozdział 1

       

      Zadania sprawdzające
      w części

      Wiederholung 1

      Uczeń formułuje wypowiedź z wykorzystaniem wzorców językowych.

      Uczeń formułuje wypowiedź, wykorzystując poznane słownictwo i struktury językowe.

       

      Kartkówki i test
      rozdziałowy

       

      Kryteria wypowiedzi wskazane w PZO

       

      Zaliczenie wymaganych pisemnych zadań sprawdzających opanowanie słownictwa
      i struktur gramatycznych wg PZO

       

       

      6

      Rozdział 2       Familie

      Nazywanie członków rodziny

       

      Przedstawianie rodziny

       

      Zawody

       

      Cechy charakteru

       

      Czynności wykonywane w czasie wolnym

       

      Odmiana czasowników reiten, fahren, lesen, segeln

       

      Zaimek dzierżawczy
      w 1. i 2. os. l. poj.

       

      Odmiana imion własnych

       

      Liczebniki 21–1000

       

      Szyk prosty

       

      Szyk przestawny

       

      Przeczenie nicht

      Uczeń potrafi:

       

      • nazwać członków najbliższej rodziny
      • w prosty sposób opisać członków swojej rodziny
      • wymienić zawody najbliższych członków swojej rodziny
      • zapytać o imię, wiek, miejsce zamieszkania innych osób
      • podawać wiek innych osób
      • podawać swój adres
      • pytać rozmówcę o adres
      • wymieniać cechy charakteru niektórych członków swojej rodziny
      • powiedzieć, co lubi, a czego nie lubi robić,
      • powiedzieć, co ktoś lubi, a czego nie lubi robić
      • czytać na głos, stosując poprawną wymowę
         i intonację.

       

      Uczeń zna:

       

      • niektóre nazwy cech charakteru
      • niektóre nazwy zawodów męskich i żeńskich
      • liczebniki od 21 do 1000
      • odmianę zaimka dzierżawczego w 1. i 2. os. l. poj.
      • odmianę czasowników reiten, fahren, lesen, tanzen
      • budowę zdania oznajmującego
        i pytającego
      • przeczenie nicht
      • odmianę imion własnych
      • wymowę dwugłoski „ie”.

       

       

      Uczeń potrafi:

       

      • nazwać członków rodziny
      • szczegółowo opowiedzieć o swojej rodzinie
      • opisać cechy charakteru i upodobania członków rodziny
      • określić przynależność członków rodziny
      • opowiedzieć o członkach rodziny innych osób (wiek, miejsce zamieszkania, cechy charakteru)
      • dowiedzieć się o imię, wiek, miejsce zamieszkania innych osób
      • podawać swój adres
      • pytać rozmówcę o adres
      • poinformować rozmówcę, co lubi, a czego nie lubi robić, co lubią, a czego nie lubią robić inne osoby
      • zapytać inne osoby o upodobania
      • wyrażać opinię na temat innej osoby
      • wyrażać sympatię
        i antypatię
      • czytać ze zrozumieniem, stosując nienaganną wymowę i intonację.

       

      Uczeń:

       

      • zna nazwy cech charakteru oraz poprawnie stosuje je w zdaniach
      • zna i poprawnie stosuje w zdaniach nazwy zawodów męskich i żeńskich, poprawnie tworzy formy żeńskie od form męskich
      • zna liczebniki od 21 do 1000
      • zna i poprawnie używa form odmiany czasowników reiten, fahren, lesen, tanzen
      • zna i poprawnie stosuje
        w zdaniach zaimki dzierżawcze w 1. i 2. os. l. poj.
      • poprawnie formułuje zdania pytające
        i oznajmujące
      • poprawnie wymawia słowa, w których występuję dwugłoska „ie”.

      Podręcznik, rozdział 2

      Materiały ćwiczeniowe,

      rozdział 2

       

      Zadania sprawdzające
      w części

      Wiederholung 2

       

      Uczeń formułuje wypowiedź z wykorzystaniem wzorców językowych.

       

      Uczeń formułuje wypowiedź, wykorzystując poznane słownictwo i struktury językowe.

       

      Kartkówki i test
      rozdziałowy

       

      Kryteria wypowiedzi wskazane w PZO

       

      Zaliczenie wymaganych pisemnych zadań sprawdzających opanowanie słownictwa
      i struktur gramatycznych wg PZO

       

       

      7

      Rozdział 3      Sport und Kleidung

      Dyscypliny sportowe

      Ubrania

       

      Kolory

       

      Cechy ubrań

      i przedmiotów

       

      Upodobania dotyczące ubioru i koloru

       

      Ceny

       

      Czasowniki gefallen, finden, laufen,

      tragen

       

      Rodzajnik określony
      w mianowniku

       

      Rodzajnik nieokreślony
      w mianowniku

       

      Liczba mnoga rzeczowników

       

      Przeczenie kein-

       

      Zaimek pytający

      wie viel, was

       

      Uczeń potrafi:

       

      • określać kolor ubrań
      • określać inne cechy ubrań
      • zapytać o cenę i ją podać
      • zapytać o opinię na temat ubioru
      • wyrazić opinię na temat ubioru
      • powiedzieć, co sądzi o innej osobie
      • wyrazić opinię sprzeczną z opinią rozmówcy
      • rozpoznać rodzaj rzeczownika
      • czytać na głos, stosując poprawną wymowę i intonację.

      Uczeń zna:

       

      • nazwy niektórych ubrań
      • nazwy kolorów
      • formę liczby mnogiej niektórych rzeczowników
      • wymowę głoski „z”
      • odmianę czasowników gefallen, finden, laufen, tragen
      • formę przeczenia kein- w mianowniku
      • rodzajniki nieokreślone w mianowniku
      • rodzajniki określone w mianowniku.

       

       

       

      Uczeń potrafi:

       

      • nazwać i opisać części garderoby, podając ich kolor i inne cechy
      • prowadzić rozmowę w sklepie odzieżowym
      • zapytać o cenę i ją podać
      • uzyskać opinię na temat swojego ubioru
      • wyrazić aprobatę i deza-probatę na temat czyjegoś ubioru
      • wyrazić opinię na temat innej osoby
      • wyrazić opinię sprzeczną z opinią rozmówcy, uzasadnić swoje zdanie
      • rozpoznać rodzaj rzeczownika
      • czytać ze zrozumieniem, stosując nienaganną wymowę i intonację.

       

      Uczeń:

       

      • zna nazwy ubrań
      • zna nazwy kolorów
      • zna formy liczby mnogiej niektórych rzeczowników oraz  zasady tworzenia liczby mnogiej
      • poprawnie wymawia słowa, w których występuję głoska „z”
      • zna formy odmiany czasowników gefallen, finden, laufen, tragen i poprawnie stosuje je w zdaniach
      • zna oraz poprawnie stosuje przeczenie kein-
      • zna rodzajniki nieokreślone
        w mianowniku oraz wie, kiedy ich użyć
      • zna rodzajniki określone w mianowniku, wie kiedy ich użyć.

      Podręcznik, rozdział 3

      Materiały ćwiczeniowe,

      rozdział 3

       

      Zadania sprawdzające
      w części

      Wiederholung 3

       

      Uczeń formułuje wypowiedź z wykorzystaniem wzorców językowych.

       

      Uczeń formułuje wypowiedź, wykorzystując poznane słownictwo i struktury językowe.

       

      Kartkówki i test
      rozdziałowy

       

      Kryteria wypowiedzi wskazane w PZO

       

      Zaliczenie wymaganych pisemnych zadań sprawdzających opanowanie słownictwa
      i struktur grama-tycznych wg PZO

       

       

      6

      Rozdział 4      Schule

      Nazwy dni tygodnia

       

      Przedmioty szkolne

       

      Oceny szkolne

       

      Plan lekcji

       

      Przybory szkolne

       

      Pomieszczenia
      w szkole

       

      Ulubiony przedmiot szkolny

       

      Odmiana czasownika haben w liczbie pojedynczej 
      i mnogiej

       

      Deklinacja rzeczownika
      w bierniku

       

      Rzeczowniki złożone

       

      Zaimek pytający wann

      Uczeń potrafi:

       

      • powiedzieć, jakie przedmioty szkolne ma w danym dniu tygodnia
      • zrozumieć system ocen w krajach niemieckojęzycznych
      • powiedzieć, jaki jest jego ulubiony przedmiot szkolny
      • zapytać kolegę/

      koleżankę o jego/jej plan lekcji i ulubiony przedmiot

      • zapytać o opinię na temat danego przedmiotu w szkole
      • wyrazić opinię na temat przedmiotów szkolnych
      • zapytać o przybory szkolne
      • powiedzieć, ilu uczniów jest w jego klasie
      • podać formy liczby mnogiej nazw przyborów szkolnych, korzystając ze słownika
      • zapytać o ocenę z danego przedmiotu i udzielić odpowiedzi na ten temat
      • poinformować o nieprzygotowaniu do zajęć
      • poinformować o braku pracy domowej
      • poprosić o powtórzenie
      • czytać na głos, stosując poprawną wymowę
         i intonację.

       

      Uczeń zna:

       

      • nazwy dni tygodnia
      • nazwy przedmiotów szkolnych
      • nazwy przyborów szkolnych
      • nazwy niektórych pomieszczeń w szkole
      • wymowę spółgłosek „sp”
      • odmianę czasownika haben
      • formy odmiany rzeczownika w bierniku
      • niektóre rzeczowniki złożone.

      Uczeń potrafi:

       

      • opowiedzieć szczegółowo o swoim planie lekcji
        w ciągu tygodnia
      • zrozumieć i objaśnić system ocen w krajach niemieckojęzycznych
      • podać ulubiony przedmiot w szkole i uzasadnić swoje zdanie
      • prowadzić rozmowę z kolegą/koleżanką na temat planu lekcji, lubianych i nielubianych przedmiotów w szkole oraz ocen szkolnych
      • uzasadnić, dlaczego nie lubi określonych przedmiotów szkolnych
      • pytać o przybory szkolne
        i udzielać odpowiedzi
      • podać, jakie przybory szkolne ma w plecaku
      • poinformować o nieprzygotowaniu do zajęć
      • poinformować o braku pracy domowej
      • poprosić o powtórzenie
      • podać liczbę mnogą rzeczowników
      • czytać ze zrozumieniem, stosując nienaganną wymowę i intonację.

       

      Uczeń:

       

      • zna nazwy dni tygodnia
      • zna nazwy przedmiotów szkolnych
      • zna nazwy przyborów szkolnych (formy liczby pojedynczej i mnogiej)
      • zna formy odmiany czasownika haben i poprawnie używa ich
        w zdaniu
      • zna formy odmiany rzeczownika w bierniku
        i poprawnie używa ich
        w zdaniu
      • zna rzeczowniki złożone dotyczące tematu „szkoła”
      • zna i poprawnie stosuje zasady tworzenia rzeczowników złożonych
      • poprawnie wymawia słowa, w których występują spółgłoski „sp”.

       

       

      Podręcznik, rozdział 4

      Materiały ćwiczeniowe,

      rozdział 4

      Zadania sprawdzające
      w części

      Wiederholung 4

       

      Uczeń formułuje wypowiedź
      z wykorzystaniem wzorców językowych.

       

      Uczeń formułuje wypowiedź, wykorzystując poznane słownictwo i struktury językowe.

       

      Kartkówki i test
      rozdziałowy

       

      Kryteria wypowiedzi wskazane w PZO

       

      Zaliczenie wymaganych pisemnych zadań sprawdzających opanowanie słownictwa i struktur grama-tycznych wg PZO

       

       

      5

      Rozdział 5      Essen und Trinken

      Artykuły spożywcze

       

      Owoce i napoje

       

      Określenia miary, wagi i opakowań

       

      Przepis kulinarny

       

      Upodobania kulinarne

       

      Zakupy w sklepiku szkolnym

       

      Rodzaje sklepów

       

      Sprzedawanie i kupowanie

       

      Odmiana czasowników essen, mögen

       

      Czasownik  mögen
      w trybie przypuszczającym

       

       

      Uczeń potrafi:

       

      • powiedzieć, co je na śniadanie oraz zapytać o to drugą osobę
      • zaproponować rozmówcy coś do jedzenia i picia
      • przyjąć lub odrzucić propozycję zjedzenia/

            wypicia czegoś

      • zapytać o cenę artykułów w sklepiku szkolnym
      • odczytać ceny różnych artykułów
      • poinformować rozmówcę, że jest głodny i że chce mu się pić
      • powiedzieć, jakie lubi owoce
      • zrozumieć przepis
      • powiedzieć, co najchętniej jada,
        a czego nie lubi jeść
      • zapytać drugą osobę
        o jej upodobania kulinarne
      • nazwać rodzaje sklepów i towary, które się w nich kupuje
      • czytać na głos, stosując poprawną wymowę         i intonację.

       

      Uczeń zna:

       

      • nazwy podstawowych artykułów spożywczych
      • nazwy niektórych owoców i napojów
      • nazwy niektórych potraw
      • niektóre określenia miary, wagi, opakowań
      • nazwy sklepów i towarów
      • formy odmiany czasownika mögen
        i essen
      • formy odmiany möchte
      • wymowę spółgłosek „sch”.

       

      Uczeń potrafi:

       

      • opowiedzieć o tym, co
        i dlaczego je na śniadanie
      • zapytać inną osobę, co je na śniadanie
      • opowiedzieć, z jakich produktów powinno składać się zdrowe śniadanie
      • zaproponować rozmówcy coś do jedzenia i picia
      • przyjąć lub odrzucić propozycję zjedzenia/

            wypicia czegoś

      • prowadzić rozmowę
        w sklepiku szkolnym na temat różnych artykułów
      • odczytywać ceny różnych artykułów
      • poinformować rozmówcę, że jest głodny i że chce mu się pić
      • powiedzieć, jakie owoce lubi, a jakich nie i dlaczego
      • zrozumieć przepis
      • powiedzieć, co najchętniej jada, a czego nie lubi jeść i dlaczego
      • zapytać drugą osobę
        o jej upodobania kulinarne
      • nazwać rodzaje sklepów i towary, które się w nich kupuje
      • wyszukać w tekście określone informacje
      • czytać ze zrozumieniem, stosując nienaganną wymowę i intonację.

       

      Uczeń:

       

      • zna nazwy artykułów spożywczych
      • zna nazwy owoców
        i napojów
      • zna nazwy niektórych potraw
      • zna i poprawnie stosuje
        w zdaniu określenia miary, wagi, opakowań
      • zna formy odmiany czasownika mögen

      i essen i poprawnie stosuje je w zdaniu

      • zna i poprawnie używa
        w zdaniu form odmiany möchte
      • poprawnie wymawia słowa, w których występują spółgłoski „sch”.

      Podręcznik, rozdział 5

      Materiały ćwiczeniowe,

      rozdział 5

       

      Zadania sprawdzające
      w części

      Wiederholung 5

       

      Uczeń formułuje wypowiedź
      z wykorzystaniem wzorców językowych.

       

      Uczeń formułuje wypowiedź, wykorzystując poznane słownictwo i struktury językowe.

       

      Kartkówki i test
      rozdziałowy

       

      Kryteria wypowiedzi wskazane w PZO

       

      Zaliczenie wymaganych pisemnych zadań sprawdzających opanowanie słownictwa i struktur gramatycznych wg PZO

       

       

      5

      Rozdział 6      Hobbys in meiner Freizeit

      Hobby

       

      Formy spędzania czasu wolnego

       

      Nazwy języków europejskich

       

      Rzeczowniki odczasownikowe

       

      Zaimek dzierżawczy dla 3. os. l. poj.

       

      Odmiana czasowników sammeln, sprechen, sehen, können, sich interessieren

       

      Zaimek man

      Uczeń potrafi:

       

      • powiedzieć jakie jest jego hobby i hobby innych osób
      • zapytać rozmówcę,
        w jaki sposób spędza czas wolny
      • powiedzieć, jak spędza czas wolny
      • zapytać drugą osobę
        o jej znajomość języków obcych
      • powiedzieć, jakie języki obce zna
      • zapytać  rozmówcę
        o jego mocne i słabe strony
      • wymienić swoje mocne i słabe strony
      • poinformować rozmówcę o swoich umiejętnościach lub
        o ich braku
      • czytać na głos, stosując poprawną wymowę
        i intonację.

       

      Uczeń zna:

       

      • nazwy zainteresowań
      • nazwy niektórych  języków europejskich
      • nazwy niektórych czynności wykonywa-nych w czasie wolnym
      • niektóre rzeczowniki odczasownikowe dotyczące tematu „hobby”
      • odmianę czasowników sammeln, sprechen, sehen, können, sich interessieren
      • formy zaimka dzierżawczego sein/seine, ihr/ihre
      • zaimek man
      • wymowę spółgłosek „st”.

       

       

      Uczeń potrafi:

       

      • powiedzieć jakie jest jego hobby i hobby innych osób
      • zapytać rozmówcę,
        w jaki sposób spędza czas wolny
      • powiedzieć, jak spędza czas wolny
      • opowiedzieć, jakie zajęcia w czasie wolnym wykonuje chętnie, jakie chętniej, a jakie najchętniej
      • zapytać drugą osobę
        o jej znajomość języków obcych
      • powiedzieć, jakie języki obce zna
      • zrozumieć ogłoszenie
        o konkursie językowym
      • zapytać  rozmówcę
        o jego mocne i słabe strony
      • opowiedzieć o swoich mocnych i słabych stronach
      • poinformować rozmówcę o swoich umiejętnościach lub o ich braku
      • wyszukać w tekście określone informacje
      • czytać ze zrozumieniem, stosując nienaganną wymowę i intonację.

       

      Uczeń:

       

      • zna nazwy zainteresowań
      • zna nazwy niektórych  języków europejskich
      • zna nazwy czynności wykonywanych
        w czasie wolnym
      • zna niektóre rzeczowniki odczasownikowe oraz zasady ich tworzenia i użycia w zdaniu
      • zna i poprawnie używa
        w zdaniu form odmiany czasowników sammeln, sprechen, sehen, können, sich interessieren
      • zna i poprawnie używa
        w zdaniu zaimków dzierżawczych sein/seine, ihr/ihre i zaimka man
      • poprawnie wymawia słowa, w których występują spółgłoski „st”.

      Podręcznik, rozdział 6

      Materiały ćwiczeniowe,

      rozdział 6

       

      Zadania sprawdzające
      w części

      Wiederholung 6

       

      Uczeń formułuje wypowiedź
      z wykorzystaniem wzorców językowych.

       

      Uczeń formułuje wypowiedź, wykorzystując poznane słownictwo i struktury językowe.

       

      Kartkówki i test
      rozdziałowy

       

      Kryteria wypowiedzi wskazane w PZO

       

      Zaliczenie wymaganych pisemnych zadań sprawdzających opanowanie słownictwa i struktur gramatycznych wg PZO

       

       

      6

      Rozdział 7    Tag für Tag

      Forma potoczna i oficjalna podawania czasu

       

      Czynności dnia codziennego

       

      Przyjazdy i odjazdy pociągów

       

      Prośby, polecenia i rady

       

      Czasowniki rozdzielnie złożone

       

      Tryb rozkazujący w liczbie pojedynczej
      i mnogiej

       

      Przyimki w okolicznikach czasu

       

      Rekcja czasownika sich treffen

       

      Uczeń potrafi:

       

      • zapytać i powiedzieć, która jest godzina w formie potocznej i oficjalnej
      • podać czas odjazdu pociągu
      • nazwać czynności wykonywane w ciągu dnia powszedniego
      • wydać polecenie
      • nazwać sposoby spędzania czasu wolnego w weekend
      • zapytać i poinformować
        o sposobach spędzania wolnego czasu w weekend.

       

      Uczeń zna:

       

      • nazwy czynności w ciągu dnia powszedniego
      • tryb rozkazujący w liczbie pojedynczej i mnogiej.

      Uczeń potrafi:

       

      • zapytać i odpowiedzieć, która jest godzina w formie potocznej i oficjalnej
      • podać czas odjazdu pociągu
      • nazwać czynności wykonywane w ciągu dnia powszedniego
      • poinformować, jak wygląda  zwykły dzień
      • wydać polecenie i zareagować na nie
      • zapytać i udzielić informacji na temat sposobu spędzania czasu wolnego w weekend
      • nawiązać, prowadzić
        i zakończyć rozmowę
      • czytać ze zrozumieniem, stosując nienaganną wymowę i intonację
      • zrozumieć globalnie
        i selektywnie krótki i prosty tekst słuchany oraz czytany.

       

      Uczeń:

       

      • używa w komunikacji  ustnej i pisemnej czasowników oznaczających czynności wykonywane w czasie wolnym
      • stosuje czasowniki określające czynności dnia codziennego w zdaniach
      • poprawnie stosuje
        w zdaniach zaimki  osobowe w liczbie pojedynczej i mnogiej
      • używa form trybu rozkazującego.

      Podręcznik, rozdział 7

      Materiały ćwiczeniowe, rozdział 7

       

       

      Zadania sprawdzające
      w części Wiederholung 7

       

      Uczeń formułuje wypowiedź z wykorzystaniem wzorców językowych.

       

      Uczeń formułuje wypowiedź, wykorzystując poznane słownictwo i struktury językowe.

       

      Kartkówki i test
      rozdziałowy

       

      Kryteria wypowiedzi wskazane w PZO

       

      Zaliczenie wymaganych pisemnych zadań sprawdzających opanowanie słownictwa
      i struktur gramatycznych wg PZO

       

       

      5

      Rozdział 8       Rund um das Jahr

      Miesiące i  pory roku

       

      Zjawiska atmosferyczne

       

      Kierunki świata

       

      Rodzaje tekstów: blog, e-mail, sms, ogłoszenie

       

      Zwierzęta domowe

       

      Rośliny

       

      Deklinacja zaimka osobowego

       

      Odmiana czasownika wollen

       

      Zaimek es

       

      Przyimki w określeniach czasu

       

      Przyimki lokalne nach, in, auf, an

       

      Uczeń potrafi:

       

      • nazwać  zjawiska   atmosferyczne
      • zrozumieć bardzo proste krótkie komunikaty dotyczące pór roku zapytać i poinformować, jaka jest pogoda
      • nazwać części świata
      • nazwać zjawiska pogodowe charakterystyczne
        dla poszczególnych pór roku i miesięcy
      • sformułować pytanie  oraz udzielić odpowiedzi
        na temat wyjazdu klasowego
      • zrozumieć bardzo krótki e-mail na temat wyjazdu
      • nazwać czynności, które można wykonać w czasie pobytu na wsi
      • nazwać zwierzęta domowe
      • nazwać niektóre kwiaty ogrodowe
      • zapytać i udzielić informacji na temat ulubionego zwierzątka domowego
      • sformułować wpis na blogu
      • zapytać i udzielić informacji na temat swojego zwierzątka.

       

      Uczeń zna:

       

      • nazwy zwierząt domowych w liczbie pojedynczej i mnogiej
      • odmianę czasownika wollen
      • biernik zaimka osobowego w liczbie pojedynczej.

       

      Uczeń potrafi:

       

      • zrozumieć bardzo proste
        i krótkie komunikaty
      • nazwać zjawiska atmosferyczne
      • zapytać i określić,
        jaka jest pogoda
      • nazwać części świata
      • nazwać zjawiska pogodowe charakterystyczne
        dla poszczególnych pór roku i miesięcy
      • sformułować pytanie oraz udzielić odpowiedzi
        na temat wyjazdu
      • zrozumieć bardzo krótki i prosty e-mail na temat wyjazdu
      • poinformować o możli-wościach spędzenia czasu wolnego na wsi
      • nazwać zwierzęta domowe
      • zapytać i udzielić informacji na temat ulubionego zwierzątka domowego
      • nazwać niektóre  kwiaty ogrodowe
      • poinformować, kogo lubi
      • sformułować wpis na blogu
      • zapytać i udzielić informacji na temat swojego zwierzątka
      • nawiązać, prowadzić
        i zakończyć rozmowę
        z inną osobą
      • czytać ze zrozumieniem, stosując nienaganną wymowę i intonację
      • zrozumieć globalnie
        i selektywnie krótki i prosty tekst słuchany oraz czytany.

       

      Uczeń:

       

      • stosuje poprawne formy czasowników określających czynności wykonywane w czasie wolnym w formułowaniu pytań i odpowiedzi
      • używa poprawnie czasownika wollen przy określaniu swych chęci
      • używa poprawnie zaimka osobowego w bierniku w liczbie pojedynczej
      • rozróżnia i formułuje bardzo i proste teksty typu: wpis na blogu, SMS, e-mail, ogłoszenie.

       

      Podręcznik, rozdział 8

      Materiały ćwiczeniowe, rozdział 8

      Zadania sprawdzające
      w części Wiederholung 8

       

      Uczeń formułuje wypowiedź z wykorzystaniem wzorców językowych.

       

      Uczeń formułuje wypowiedź, wykorzystując poznane słownictwo i struktury językowe.

       

      Kartkówki i test
      rozdziałowy

       

      Kryteria wypowiedzi wskazane w PZO

       

      Zaliczenie wymaganych pisemnych zadań sprawdzających opanowanie słownictwa
      i struktur gramatycznych wg PZO

       

       

      5

       

      KLASA VIII

      Przedmiotowe Zasady Oceniania języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Trzebiczu
      Klasa VIII, na podstawie podręcznika Magnet smart 2 Wydawnictwa LektorKlett.

      I Założenia ogólne Przedmiotowego Oceniania:

      Podstawowym celem PZO jest rozpoznanie przez nauczyciela poziomu i postępów w opanowaniu przez uczniów wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanego programu nauczania języka niemieckiego uwzględniającego tę podstawę.

      Przedmiotowe ocenianie ma na celu:

      • poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach w nauce
      • pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju
      • motywowanie ucznia do dalszej pracy
      • dostarczanie nauczycielowi, rodzicom (opiekunom) informacji o postępach, trudnościach, uzdolnieniach ucznia
      • umożliwienie nauczycielowi doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej

      Przedmiotem oceny jest:

      • zakres opanowanych wiadomości
      • rozumienie materiału naukowego
      • umiejętność stosowania wiedzy
      • umiejętność przekazywania wiedzy

      II Obszary aktywności ucznia podlegające ocenie:

      Ocenie podlegają wiadomości i umiejętności ujęte w planie wynikowym nauczyciela, postawy ucznia (aktywność na lekcji, zainteresowanie przedmiotem), obecność i przygotowanie do lekcji, praca w zespole oraz osiągane postępy. Wykaz umiejętności podany jest do wiadomości uczniów na początku roku szkolnego. Szczegółowe wymagania z przedmiotu w zakresie wiadomości i umiejętności są uczniom przedstawiane na bieżąco na lekcjach.

      Ocenie w danym okresie roku szkolnego podlegają umiejętności i wiadomości ucznia reprezentowane poprzez:

      • testy, prace klasowe – prace kontrolne obejmujące zakres wiadomości i umiejętności z jednego działu, zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem; uczeń ma prawo przystąpić do testu powtórnie (pisemnie lub ustnie) w ciągu 2 tygodni od daty zapoznania się z oceną, w terminie ustalonym przez nauczyciela; testy przechowywane są przez nauczyciela i stale dostępne do ewentualnego wglądu przez rodziców lub oddawane uczniom na stałe, w zależności od rodzaju testu.
      • krótkie prace kontrolne – „kartkówki” – obejmujące zakres wiadomości i umiejętności z 3 ostatnich jednostek lekcyjnych, mogą być niezapowiedziane (należy oddać w ciągu 7 dni); mogą podlegać popraiwe przez ucznia w zależności od uzyskanej oceny,
      • wypowiedzi ustne uczniów (odpowiedzi na pytania, zadawanie pytań innym, opanowanie pamięciowe wiersza lub piosenki, opisu, wymienianie, np. dni tygodnia itp.; ułożenie dialogu, opowiadanie). Odpowiedzi ustne są oceniane pod kątem: poprawności merytorycznej, poprawności językowej, gramatycznej, poprawności wymowy, płynności odpowiedzi przynajmniej jedna w semestrze,
      • prace domowe (ustne i pisemne, oceniane pod względem: poprawności merytorycznej, sposobu rozwiązania, sposobu prezentacji i estetyki) – przynajmniej jedna w semestrze,
      • aktywność na zajęciach,
      • samodzielna lub grupowa praca uczniów na lekcji,
      • prowadzenie zeszytu przedmiotowego (Uczeń ma obowiązek prowadzenia zeszytu przedmiotowego, w którym powinny znajdować się zapisy tematów, notatki, zapisy poleceń ustnych i pisemnych prac domowych. Zeszyt powinien być prowadzony systematycznie. Uczeń w przypadku nieobecności w szkole powinien zeszyt uzupełnić. Na ocenę zeszytu ma wpływ jego estetyka – może być oceniany ale nie musi),
      • prace dodatkowe nieobowiązkowe, nadprogramowe,
      • przygotowanie do uczestnictwa w lekcji,
      • wykonywanie prac, prezentacji, projektów plastycznych oraz pomocy lekcyjnych (przy ocenie projektów obowiązują kryteria: zrozumienie tematu, zawartość rzeczowa, wykorzystanie źródeł, poprawność językowa, staranność wykonania, oryginalność, terminowość realizacji,
      • udział w różnych konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

      III Sposoby sprawdzania osiągnięć i postępów uczniów/ocenianie:

      Sprawdzanie osiągnięć i postępów cechuje obiektywizm, jawność, indywidualizacja, konsekwencja i systematyczność.

      Obowiązująca skala ocen:

      • celujący – 6
      • bardzo dobry – 5
      • dobry – 4
      • dostateczny – 3
      • dopuszczający – 2
      • niedostateczny – 1

      Sposób oceniania punktowy – w przeliczeniu na oceny cyfrowe:

      • 100%  - celujący (6)
      • 99% - 90% ilości wszystkich punktów – bardzo dobry (5)
      • 89% - 75% ilości wszystkich punktów – dobry (4)
      • 74% - 55% ilości wszystkich punktów – dostateczny (3)
      • 54% - 35% ilości wszystkich punktów – dopuszczający (2)
      • mniej niż 34% ilości wszystkich punktów – niedostateczny (1)
      1. Każdej ocenie bieżącej przyporządkowuje się liczbę naturalną, oznaczając jej wagę w hierarchii ocen.
      2. Ocenie szkolnej nauczyciel przypisuje wagę o wartości 1 lub 2 lub 3.
      3. Obowiązują następujące wagi ocen:
        1. oceny zapisane w dzienniku lekcyjnym kolorem czerwonym – waga 3,
        2. oceny zapisane w dzienniku lekcyjnym kolorem zielonym – waga 2,
        3. oceny zapisane w dzienniku lekcyjnym kolorem niebieskim – waga 1.
      4. Ocena śródroczna  jest średnią ważoną ocen bieżących.
      5. Ocena roczna i końcowa jest średnią arytmetyczną ocen śródrocznych (na zakończenie I i II okresu).
      6. Uczeń, który uzyska wagę:
        1. 1,60 otrzymuje na półrocze/koniec roku ocenę dopuszczającą
        2. 2,60 otrzymuje na półrocze/koniec roku ocenę dostateczną
        3. 3,60 otrzymuje na półrocze/koniec roku ocenę dobrą
        4. 4,60 otrzymuje na półrocze/koniec roku ocenę bardzo dobrą
        5. 5,50 otrzymuje na półrocze/koniec roku ocenę celującą.

       

      W ocenianiu bieżącym dopuszcza się stosowanie „+” i „–”, gdzie „+” oznacza osiągnięcia ucznia bliższe wyższej kategorii wymagań, „-” niższej kategorii wymagań.

      Dopuszcza się dodatkowo stosowanie: plus (+) oraz minus (-) za nieprzygotowanie do lekcji, aktywność, zadania domowe lub ich brak oraz cząstkowe odpowiedzi. Trzy plusy - bardzo dobry, trzy minusy - niedostatetczny.

      Punktowo oceniane będą wszystkie testy i przeliczane na procenty szkolne (prace pisemne obejmujące zakres wiadomości i umiejętności z jednego działu) oraz krótkie sprawdziany tzw. „kartkówki”. Za krótkie sprawdziany/kartkówki nie przewiduje się ocen celujących.

      Podstawą oceny jest zakres realizacji wymagań edukacyjnych określonych i podanych przez nauczyciela na początku roku oraz podstawę programową; za realizację tych wymagań uczeń otrzymuje ocenę.

      Uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie do zajęć 2 razy w semestrze; każde kolejne nieprzygotowanie jest równoznaczne z oceną niedostateczną. Nieprzygotowanie należy zgłaszać przed lekcją (nie dotyczy to testów po skończonym dziale).

      Na prośbę ucznia nie ocenia się go do trzech dni po dłuższej, usprawiedliwionej nieobecności.

      Zaplanowane przez nauczyciela formy sprawdzające są obowiązkowe.

      Każda ocena jest jawna i uzasadniona.

      Oceny zdobywane przez uczniów są odnotowywane na bieżąco w dzienniku lekcyjnym.

      Uzyskane oceny cząstkowe stanowią podstawę oceny semestralnej i rocznej, ze szczególnym uwzględnieniem ocen z prac pisemnych (testów, kartkówek) i ustnych.

      Każdy sprawdzian, pracę klasową uczeń musi zaliczyć w terminie uzgodnionym z nauczycielem – nie później jednak niż do dwóch tygodni od daty sprawdzianu lub powrotu do szkoły po czasowej nieobecności. W przypadku ponownej nieobecności ucznia w ustalonym terminie uczeń pisze sprawdzian, pracę klasową po powrocie do szkoły. Zaliczenie polega na pisaniu sprawdzianu, pracy klasowej o tym samym stopniu trudności. W sytuacjach uzasadnionych nauczyciel może zwolnić ucznia z zaliczania zaległego sprawdzianu, pracy klasowej.

      IV Sposoby sprawdzania osiągnięć i postępów uczniów ze specjalnymi potrzebami  edukacyjnymi

      Uczniowie realizujący kształcenie specjalne w szkole ogólnodostępnej korzystają z tych samych podręczników i zeszytów ćwiczeń, co reszta dzieci. Obowiązuje ich także ta sama podstawa programowa. Dostosowuje się jednak wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, dobierając z podręczników treści dostosowane do jego możliwości intelektualnych.

       Dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, posiadających orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego układane będą inne testy niż dla reszty uczniów. Ocenia się przede wszystkim postępy i wkład pracy oraz wysiłek włożony w przyswojenie wiadomości przez danego ucznia.

      Przy ocenianiu prac pisemnych uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, nauczyciel stosuje następujące zasady przeliczania punktów na ocenę:

          1. poniżej 19% możliwych do uzyskania punktów - niedostateczny;
          2. 20% - 39% - dopuszczający;
          3. 40% - 54% - dostateczny;
          4. 55% - 70% - dobry;
          5. 71% - 89% - bardzo dobry;
          6. 90% - 100% - celujący.

      Dla uczniów przejawiających specyficzne trudności w uczeniu się – w zakresie czytania (dysleksja), ortograficznego pisania (dysortografia) oraz techniki pisania i kaligrafii (dysgrafia) - dostosowuje się wymagania edukacyjne do możliwości ucznia i jego ograniczeń percepcyjnych.

      Dostosowanie wymagań nie zawsze oznacza ich obniżenie, a już na pewno nie oznacza zwolnienia ucznia z jego obowiązków. Przyjazny nauczyciel, to nie taki, który będzie wymagał od ucznia z trudnościami mniej niż od innych, ale taki, który będzie oczekiwał, że uczeń ten będzie pracował na miarę swoich możliwości, a on stworzy mu ku temu odpowiednie warunki. Używając określenia „odpowiednie warunki” rozumie się daleko posuniętą indywidualizację w procesie nauczania.

      Wobec uczniów z trudnościami zastosowana zostanie indywidualizacja procesu nauczania. Celem owej indywidualizacji jest poprawianie wyników uczenia się dzięki wykorzystaniu indywidualnych właściwości uczącego się i zwiększaniu jego indywidualnych możliwości. Indywidualizacja procesu nauczania polega na tym, aby nauczanie było dostosowane do możliwości ucznia, wykorzystywało te możliwości w największym stopniu oraz rozwijało je. Indywidualne możliwości uczniów uwzględniane będą poprzez pracę indywidualną na lekcji z uczniem oraz stosowanie na zajęciach zróżnicowanych zadań i ćwiczeń dostosowanych do indywidualnego poziomu ucznia.

      Sposoby egzekwowania, oceniania wiedzy i umiejętności u uczniów przejawiających specyficzne trudności w uczeniu się:

      • Przy ocenianiu pracy pisemnej nie bierze się pod uwagę błędów literowych, nie zmieniających sensu wyrazu. Wyjątkiem są błędy typowo gramatyczne, charakterystyczne dla danego języka.
      • Prace pisemne ucznia będą oceniane przede wszystkim pod względem merytorycznym, czyli treści, kompozycji tekstu, składni, słownictwa, itp.
      • Błędy ortograficzne (z zastrzeżeniem pkt. 1) i interpunkcyjne

            w pracach z języków obcych nie będą powodowały obniżenia oceny ogólnej.

      • Testy będą układane tak, aby zminimalizować liczbę wyrazów pisanych przez ucznia.
      • Uczeń będzie miał wydłużony czas wykonywania ćwiczeń, zadań, pisania kartkówek lub testów (o ile to możliwe) ze względu na jego wolniejsze tempo pracy.
      •  Pisemne prace domowe (wypracowania, notatki itp.) uczeń może sporządzać na komputerze.
      • Uczeń dyslektyczny nie będzie proszony o czytanie w klasie tekstu wcześniej nieprzerobionego i nie będzie odpytywany z głośnego czytania w obecności innych uczniów.

      8) Uczeń dyslektyczny będzie oceniany między innymi na podstawie odpowiedzi ustnych.

      9) Przy sprawdzaniu słuchania ze zrozumieniem nie będą brane pod uwagę błędy gramatyczne, tylko logiczne.

      10) Dla uczniów mających trudności z zapamiętywaniem zmniejszona zostanie ilość wymaganego materiału do nauczenia

           (np. ograniczona liczba słówek do zapamiętania, czy liczba zwrotek wiersza do nauczenia się na pamięć).

      Przedmiotowe Zasady Oceniania są zgodne z Wewnątrzszkolnym Ocenianiem.


      Ogólne kryteria oceny biegłości językowej w zakresie szkolnych wymagań edukacyjnych: podstawowym i ponadpodstawowym

      Ocenę niedostateczną
      otrzymuje uczeń, który nie spełnia kryteriów oceny dopuszczającej, a deficyty w zakresie wiedzy i umiejętności nie pozwalają na kontynuację nauki na kolejnym etapie nauczania.
       

      Zakres wiedzy i umiejętności

      Poziomy wymagań edukacyjnych


      Podstawowy poziom wymagań edukacyjnych


      Ponadpodstawowy poziom wymagań edukacyjnych

      Wiedza
      (fonetyka, ortografia, środki językowe)

      Ocena dopuszczająca

      Ocena dostateczna

      Ocena dobra

      Ocena bardzo dobra

      Uczeń:

      - zna niewielką liczbę podstawowych słówek i wyrażeń
      - w wymowie i w piśmie popełnia liczne błędy
      - zna tylko podstawowe reguły gramatyczne
      - z trudem wykonuje zadania leksykalno-

      -gramatyczne

      Uczeń:

      - zna podstawowe słownictwo i wyrażenia, ale popełnia błędy w ich wymowie i zapisie
      - zna większość podstawowych struktur gramatyczno-leksykalnych
      - zadania wykonuje powoli i z namysłem

      Uczeń:

      - zna większość słownictwa i wyrażeń i z reguły poprawnie je wymawia i zapisuje
      - zna wszystkie struktury gramatyczno-leksykalne i rzadko popełnia błędy w zadaniach

      Uczeń:

      - zna wszystkie wprowadzone słówka i wyrażenia, bezbłędnie je wymawia i zapisuje
      - zna wszystkie struktury gramatyczno-leksykalne i zadania wykonuje z reguły bezbłędnie

       

      Umiejętności

      1. receptywne (słuchanie/czytanie)

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      2. produktywne
      (mówienie/pisanie)

       

      Ocena dopuszczająca

      Ocena dostateczna

      Ocena dobra

      Ocena bardzo dobra

      Uczeń:

      - rozumie podstawowe polecenia nauczyciela i bardzo proste i krótkie teksty odsłuchowe
      - rozumie ogólny sens tekstów pisanych
      - nie potrafi lub wykonuje częściowo zadania odsłuchowe i na rozumienie tekstów pisanych
                
      - wypowiada się krótkimi zdaniami i frazami
      - wypowiada się bardzo powoli
      - tworzy niespójne i proste teksty pisane
      - niewielki zakres słownictwa i struktur ogranicza wypowiedź
      - błędy leksykalno-gramatyczne często zakłócają komunikację

      Uczeń:

      - rozumie polecenia nauczyciela
      - potrafi częściowo wykonać bezbłędnie zadania odsłuchowe i na rozumienie tekstów pisanych


              

       


      - wypowiada się dość powoli, ale dłuższymi zdaniami
      - tworzy bardzo proste   teksty pisane, z niewielką liczbą błędów
      - posiada wystarczający zasób słownictwa i struktur, żeby przekazać bardzo prostą informację
      - potrafi wypowiedzieć się logicznie i spójnie, choć z błędami, nie zakłócający-mi ogólnego sensu wypowiedzi

      Uczeń:

      - rozumie wszystkie polecenia nauczyciela i poprawnie wykonuje zadania odsłuchowe i na rozumienie tekstów pisanych



       

       


      - wypowiada się dość płynnie, odpowiednio długimi zdaniami
      - tworzy proste spójne teksty pisane
      - posiada urozmaicony zasób słownictwa, umożliwiający przekazanie prostej informacji w logiczny i spójny sposób
      - popełnia nieliczne błędy niezakłócające komunikacji

       

      Uczeń:

      - rozumie wszystkie polecenia nauczyciela i bezbłędnie wykonuje zadania odsłuchowe i na rozumienie tekstów pisanych



            

       

          
      - wypowiada się płynnie stosując poznane struktury gramatyczno-leksykalne
      - tworzy proste, logiczne i spójne teksty pisane, wykorzystując poznane słownictwo i struktury
      - nie popełnia błędów gramatycznych i leksykalnych

       

      Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie kryteria oceny bardzo dobrej, a także wykazuje się dodatkowymi umiejętnościami i wiedzą wykraczającą poza wymagania oceny bardzo dobrej. Uczeń bierze udział w pozalekcyjnych formach doskonalenia umiejętności i poszerzania wiedzy np. przez udział w projektach, olimpiadach językowych lub konkursach wiedzy o krajach niemieckojęzycznych.

      III         Zakresy tematyczne podlegające ocenie na poziomie II.2

      - człowiek (np. dane personalne, wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, rzeczy osobiste, uczucia, emocje, umiejętności i zainteresowania);
      - miejsce zamieszkania (np. dom i jego okolica, pomieszczeń i wyposażenie domu, prace domowe)
      - edukacja (np. szkoła i jej pomieszczenia, przedmioty nauczania, uczenie się, przybory szkolne, życie szkoły);
      - praca (np. popularne zawody, miejsce pracy)
      - życie prywatne (np. rodzina, znajomi i przyjaciele, czynności życia codziennego, określanie czasu, formy spędzania czasu wolnego, urodziny, święta);
      - żywienie (np. artykuły spożywcze, posiłki, lokale gastronomiczne);
      - zakupy i usługi (np. rodzaje sklepów, towary i ich cechy, sprzedawanie i kupowanie, środki płatnicze, korzystanie z usług);
      - podróżowanie i turystyka (np. środki transportu i korzystanie z nich, orientacja w terenie, hotel, wycieczki);
      - kultura (np. uczestnictwo w kulturze, tradycje i zwyczaje);
      - sport (np. dyscypliny sportu, sprzęt sportowy, obiekty sportowe, uprawianie sportu);
      - zdrowie (np. samopoczucie, choroby, ich objawy i leczenie);
      - świat przyrody (np. pogoda, pory roku, rośliny i zwierzęta, krajobraz)

      IV         Struktury gramatyczne

      Treści gramatyczne są podstawą skutecznej komunikacji. Poniższe zestawienie struktur gramatycznych ma charakter informacyjny. Struktur gramatycznych należy używać do realizacji tych funkcji językowych i sytuacji komunikacyjnych, w których mają one zastosowanie i które są niezbędne na danym etapie edukacyjnym i poziomie zaawansowania. 

      Rodzajnik
      - rodzajniki (nieokreślony, określony) i ich stosowanie
      - stosowanie rzeczownika bez rodzajnika
      Rzeczownik
      - odmiana rzeczownika
      - tworzenie liczby mnogiej
      - rzeczowniki złożone, zdrobniałe, określające zawód i wykonawcę czynności
      - odmiana imion własnych
      - rzeczownik po określeniu miary i wagi
      Zaimek
      - zaimki osobowe, nieosobowe, zwrotne, dzierżawcze, wskazujące, pytające, nieokreślone
      Przymiotnik
      - przymiotnik jako orzecznik i jako przydawka
      - regularne i nieregularne stopniowanie przymiotnika
      - przymiotniki utworzone od nazw miast, krajów i części świata
      - przymiotnik z przedrostkiem -un
      Liczebnik
      - liczebniki główne i porządkowe
      - użycie liczebników w oznaczaniu miary i wagi, powierzchni i objętości
      Przysłówek
      - przysłówki zaimkowe w pytaniu i w odpowiedzi
      - przysłówki czasu i miejsca
      Partykuła
      - użycie partykuł, np. sehr, viel, immer
      Przyimek
      - przyimki z celownikiem, z biernikiem, z celownikiem lub z biernikiem
      Czasownik
      - formy czasowe czasownika (strona czynna): Präsens, Perfekt

      - formy Präteritum czasownika sein
      - czasowniki posiłkowe: sein, haben, werden
      - czasowniki nieregularne ze zmianą samogłoski
      - czasowniki rozdzielnie i nierozdzielnie złożone
      - czasowniki zwrotne
      - czasowniki modalne w trybie oznajmującym

      - forma möcht-

      - tryb rozkazujący
      - bezokoliczniki z zu i bez zu
      - rekcja czasowników
      Składnia
      - zdania pojedyncze: oznajmujące, pytające, rozkazujące
      - szyk wyrazów: prosty, przestawny i szyk zdania podrzędnie złożonego
      - przeczenia: nein, nicht, kein i ich miejsce w zdaniu
      - zdania współrzędnie złożone ze spójnikami i bezspójnikowe
      - zdania podrzędnie złożone: dopełnieniowe, okolicznikowe przyczyny, warunkowe


       

      Poziom A1(+) biegłości językowej wg ESOKJ, możliwy do realizacji podczas pracy z podręcznikiem Magnet smart 2

      w klasie VIII szkoły podstawowej

      1. Środki leksykalne i funkcje językowe realizowane w podręczniku Magnet smart 2 i podlegające ocenie:

      - powitania i pożegnania

      - pytanie o samopoczucie

      - podawanie danych kontaktowych

      - wyrażanie upodobań

      - wyrażanie zadowolenia i niezadowolenia, aprobaty i dezaprobaty

      - wyrażanie opinii i pytanie o nią

      - określanie miejsca spotkania

      - składanie zamówienia

      - nazwy artykułów spożywczych

      - nazwy sklepów

      - określanie ilości, wagi i objętości

      - wydawanie poleceń

      - określanie czasu zegarowego

      - określanie pory dnia

      - opisywanie czynności dnia codziennego

      - nazwy typów budownictwa

      - nazwy pomieszczeń w domu

      - nazwy mebli i sprzętów domowych

      - określanie położenia pomieszczeń, mebli i sprzętów

      - informowanie o wydarzeniach z przeszłości

      - wydawanie poleceń

      - nazwy dyscyplin sportowych

      - nazwy sprzętu sportowego

      - informowanie o swoich umiejętnościach i pytanie o umiejętności innych osób

      - wyrażanie chęci lub konieczności wykonania określonej czynności

      - przyjmowanie i odrzucanie propozycji

      - zapraszanie na urodziny, przyjmowanie i odrzucanie zaproszenia

      - składanie i przyjmowanie życzeń urodzinowych

      - nazywanie środków transportu

      - pytanie o drogę i udzielanie wskazówek dotyczących drogi

      - relacjonowanie przebiegu wydarzeń

      - opisywanie pogody

      - nazywanie pór roku

      - nazywanie krajobrazów i celów urlopowych

      - wyrażanie uczuć

      - pisanie e-maila

      - nazwy części ciała

      - nazwy dolegliwości i niektórych chorób

      - nazwy lekarstw

      - określanie przyczyn dolegliwości

       

      1. Środki gramatyczne realizowane w podręczniku Magnet smart 2 i podlegające ocenie:

       

      - czas przeszły Perfekt (czasowniki regularne i nieregularne rozdzielnie złożone, tworzące formy czasu perfekt z sein)

      - czas przeszły Perfekt (czasowniki regularne i rozdzielnie złożone tworzące formy czasu Perfekt z haben)

      - czas przeszły Präteritum (czasownik sein)

      - czasowniki modalne (sollen, können, wollen, dürfen, müssen)

      - czasowniki rozdzielnie złożone

      - liczebniki porządkowe

      - odmiana czasowników

      - odmiana rzeczowników

      - odmiana zaimków dzierżawczych i przeczenia kein

      - przyimek in z rzeczownikiem w bierniku lub celowniku

      - przyimki lokalne

      - szyk zdania

      - tryb rozkazujący

      - wyrażenie zum + rzeczownik odczasownikowy

      - zaimek nieokreślony man

      - zaimki dzierżawcze i osobowe w formie celownika

      - zaimki osobowe

      - zdania podrzędnie złożone z weil i z wenn

       

      1. Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

      Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który nie spełnia kryteriów oceny dopuszczającej, a deficyty w zakresie wiedzy i umiejętności nie pozwalają na kontynuację nauki na kolejnym etapie nauczania.

      Zakres wiedzy i umiejętności

      Poziomy wymagań edukacyjnych

      Podstawowy poziom wymagań edukacyjnych
      (stopień realizacji wymagań: niski / podstawowy)

      Ponadpodstawowy poziom wymagań edukacyjnych
      (stopień realizacji wymagań: średni / wysoki)

      Wiedza

      Ocena dopuszczająca

      Ocena dostateczna

      Ocena dobra

      Ocena bardzo dobra

      Uczeń:
      - zna niewielką liczbę podstawowych słówek i wyrażeń z wymienionych zakresów tematycznych,
      - zna tylko podstawowe reguły gramatyczne,
      - w wymowie i w piśmie popełnia liczne błędy, co znacznie utrudnia komunikację
      - zadania leksykalno-gramatyczne wykonuje powoli i/lub z pomocą innych osób

      Uczeń:
      - zna bardzo podstawowe słownictwo i wyrażenia z wymienionych zakresów tematycznych,
      -  popełnia dość liczne błędy w ich wymowie i zapisie
      - zna znaczną część podstawowych struktur gramatyczno-leksykalnych
      jednak z trudem je potrafi wykorzystać w komunikacji

      - zadania leksykalno-gramatyczne wykonuje powoli, ale samodzielnie

      Uczeń:
      - zna większość  wprowadzonego  słownictwa i wyrażeń i z reguły poprawnie je wymawia oraz zapisuje
      - zna prawie wszystkie struktury gramatyczno-leksykalne i często używa ich w komunikacji
      - zadania wykonuje samodzielnie z nielicznymi usterkami

      Uczeń:
      - zna prawie wszystkie wprowadzone słówka i wyrażenia z wymienionych zakresów tematycznych, bezbłędnie je wymawia i zapisuje
      - zna wszystkie struktury gramatyczno-leksykalne i nie popełnia błędów w zadaniach i z łatwością stosuje je w komunikacji

      Umiejętności

      1. receptywne (słuchanie/czytanie)

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      2. produktywne
      (mówienie/pisanie)



       

      Ocena dopuszczająca

      Ocena dostateczna

      Ocena dobra

      Ocena bardzo dobra

      Uczeń:

      - z reguły rozumie polecenia nauczyciela i teksty odsłuchowe (globalnie), oraz potrafi wykonać poprawnie niektóre zadania na rozumienie ze słuchu, jeśli prezentowane teksty są dobrej jakości i zawierają jednoznaczne informacje oraz  są powtarzane kilkakrotnie
      - potrafi zrozumieć ogólnie bardzo proste teksty pisane, jeśli zawierają wszystkie znane mu słownictwo i struktury

       

       

      - potrafi z pomocą rozmówcy odpowiedzieć na pytania o swoje dane osobowe, rodzinę, czynności dnia codziennego, wypowiedzieć proste życzenie lub zadać pytanie na tematy codzienne dotyczące go osobiście, z trudnością nawiązuje komunikację z powodu błędnej wymowy i  intonacji oraz nieznajomości struktur gramatycznych
      - potrafi napisać bardzo proste, wcześniej poznane zdania i wyrażenia, z trudnością tworzy kilkuwyrazowe teksty, jednak zawierają one sporo błędów ortograficznych, gramatycznych i składniowych, co znacznie utrudnia ich komunikatywność

      Uczeń:

      - rozumie prawie wszystkie polecenia nauczyciela i teksty odsłuchowe (globalnie),
      potrafi wykonać większość zadań na rozumienie ze słuchu, jeśli może kilkakrotnie odsłuchać teksty, a materiał jest powoli prezentowany
      - rozumie ogólnie proste teksty pisane w zakresie znanych mu tematów i struktur, a także niektóre informacje szczegółowe

       

       

      - potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące go osobiście oraz z niewielką pomocą krótko opowiedzieć o sobie i zadać proste pytanie rozmówcy na tematy dotyczące życia codziennego, komunikację zakłócają dość liczne błędy w wymowie, intonacji lub w strukturach gramatycznych
      - potrafi napisać według wzoru krótkie, kilkuwyrazowe teksty, które zawierają wprawdzie liczne błędy, ale  są dość komunikatywne

      Uczeń:

      - rozumie wszystkie polecenia nauczyciela i wykonuje większość zadań na rozumienie ze słuchu, potrafi także zrozumieć informacje szczegółowe zawarte w tekście
      - czyta ze zrozumieniem większość tekstów na poznane tematy, potrafi podać ogólny sens tekstu i większość informacji szczegółowych
             


      - potrafi w prosty sposób wypowiedzieć się i zareagować na większość poznanych tematów dotyczących osób i czynności życia codziennego, wyrazić prostymi środkami swoje upodobania i opinie, komunikacji nie zakłócają nieliczne błędy wymowy lub intonacji
      - potrafi napisać według wzoru oraz często samodzielnie zdania oraz   kilkuzdaniowe teksty, stosując poznane słownictwo i struktury, nieliczne usterki nie ograniczają komunikatywności tekstów

      Uczeń:

      - rozumie polecenia nauczyciela oraz potrafi z prezentowanych tekstów zrozumieć i wyselekcjonować wszystkie potrzebne informacje, nie ma większych problemów z wykonaniem zadań odsłuchowych
      - rozumie globalnie i szczegółowo prawie wszystkie teksty pisane, potrafi wykonać wszystkie zadania związane z tekstem
              
      - wypowiada się i reaguje dość swobodnie, prostymi strukturami na prawie wszystkie poznane tematy
      z życia codziennego dotyczące jego samego i innych osób, wyraża w prosty sposób preferencje, upodobania i opinie swoje i innych osób
      - samodzielnie lub według wzoru tworzy kilkuzdaniowe teksty pisane, stosując urozmaicone słownictwo i poznane  struktury

      Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który spełnia wszystkie kryteria oceny bardzo dobrej, a także wykazuje się dodatkowymi umiejętnościami i wiedzą wykraczającą poza wymagania oceny bardzo dobrej. Uczeń bierze udział w pozalekcyjnych formach doskonalenia umiejętności i poszerzania wiedzy np. przez udział w projektach, olimpiadach językowych lub konkursach wiedzy o krajach niemieckojęzycznych.