• Kryteria i zakres oceniania na lekcjach muzyki – klasy 4-7 SP, przyjęte do realizacji do programu „Lekcja muzyki” przez Alicję Graś

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

• prawidłowo i całkowicie samodzielnie śpiewa piosenki z podręcznika oraz z repertuaru dodatkowego,

• prawidłowo gra na flecie melodie z podręcznika lub z repertuaru dodatkowego,

• samodzielnie odczytuje i wykonuje dowolny utwór,

• potrafi rozpoznać budowę utworu muzycznego,

• posiada wiedzę i umiejętności przekraczające poziom wymagań na ocenę bardzo dobrą,

• bierze czynny udział w pracach szkolnego zespołu muzycznego lub chóru,

• jest bardzo aktywny muzycznie,

• wykonuje różne zadania twórcze, np. układa melodię do wiersza, akompaniament perkusyjny do piosenki; reprezentuje szkołę podczas różnych imprez, konkursów.

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

• prawidłowo i samodzielnie śpiewa większość piosenek przewidzianych w programie nauczania,

• muzykuje np. na bum, bum-rurkach,

• umie bezbłędnie wykonywać rytmy – gestodźwiękami i na instrumentach perkusyjnych,

• potrafi rytmizować teksty,

• rozumie zapis nutowy i potrafi się nim posługiwać,

• zna podstawowe terminy muzyczne z programu danej klasy,

• podaje nazwiska wybitnych kompozytorów z programu danej klasy.

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

• poprawnie i z niewielką pomocą nauczyciela śpiewa pieśni i piosenki jednogłosowe,

• wykonuje proste rytmy – gestodźwiękami i na instrumentach perkusyjnych niemelodycznych,

• rytmizuje łatwe teksty,

• zna podstawowe terminy muzyczne z programu danej klasy i wie, co one oznaczają,

• prowadzi systematycznie i starannie zeszyt przedmiotowy lub zeszyt ćwiczeń.

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

• niezbyt poprawnie i z dużą pomocą nauczyciela śpiewa niektóre piosenki przewidziane w programie nauczania,

• wykonuje najprostsze ćwiczenia rytmiczne,

• zna tylko niektóre terminy i pojęcia muzyczne,

• prowadzi zeszyt niesystematycznie i niestarannie.

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

• niedbale, nie starając się poprawić błędów, śpiewa kilka najprostszych piosenek przewidzianych w programie nauczania,

• niechętnie podejmuje działania muzyczne,

• myli terminy i pojęcia muzyczne,

• dysponuje tylko fragmentaryczną wiedzą,

• najprostsze polecenia – ćwiczenia rytmiczne – wykonuje z pomocą nauczyciela.

Ocenę niedostateczną uczeń otrzymuje tylko w sytuacjach wyjątkowych, np. gdy, mimo usilnych starań nauczyciela, wykazuje negatywny stosunek do przedmiotu oraz ma bardzo duże braki w zakresie podstawowych wymagań edukacyjnych dotyczących wiadomości i umiejętności przewidzianych dla danej klasy. Mimo pomocy nauczyciela nie potrafi i nie chce wykonać najprostszych poleceń wynikających z programu danej klasy. Nie prowadzi również zeszytu przedmiotowego.

KONTRAKT Z UCZNIEM:

1. Każdy uczeń oceniany jest indywidualnie.

2. Uczeń powinien zawsze posiadać na lekcji owinięty podręcznik oraz zeszyt przedmiotowy, w którym na bieżąco powinien notować temat i inne treści podane przez nauczyciela.

3. Uczeń może być oceniony za: odpowiedź ustną, kartę pracy, zadanie wykonywane podczas lekcji, zadanie dodatkowe (dla chętnych), śpiew, muzykowanie, inną aktywność.

4. Uczeń powinien znać na pamięć hymn państwowy i hymn szkoły oraz dwie inne wskazane przez nauczyciela piosenki. Treści pozostałych śpiewanych utworów nie musi znać na pamięć, będzie je śpiewać na podstawie wyświetlanego tekstu.

5. Uczeń może śpiewać solo, w parze lub w grupie 3-4 osób.

6. Uczeń powinien być aktywny muzycznie: śpiewać, wystukiwać/wyklaskiwać wskazane rytmy, w miarę swoich możliwości grać na wskazanym przez nauczyciela instrumencie.

7. Podczas lekcji należy zachować spokój, stosować się do poleceń nauczyciela oraz dbać o swoje miejsce pracy, bezpiecznie korzystać z instrumentów muzycznych, dbać o nie i odkładać je we wskazane miejsce.